Wpis z mikrobloga

@PodniebnyMurzyn:

Płatki zwykłe są efektem zgniatania obłuszczonego ziarna. Są zatem najmniej przetworzone, ale z tego powodu gotuje się je najdłużej ze wszystkich rodzajów.

Płatki górskie powstają, kiedy obłuszczone ziarno poddamy dodatkowemu procesowi rozdrabniania jeszcze przed zgniataniem. Płatki będą wtedy drobniejsze i szybsze w przygotowaniu.

Płatki błyskawiczne otrzymamy, jeśli ziarno poddane zostanie dodatkowemu działaniu pary, która rozmiękcza i rozluźnia jego strukturę. Takie płatki przygotowuje się najszybciej, ponieważ szybko miękną i chłoną wodę.
@PodniebnyMurzyn: nie widziałem żadnych badań na ten temat, w internecie krążą mity. Pewnie te mniej przetworzone mają więcej wartości odżywczych (bo nie są parowane), ale nie widziałem konkretnych badań, więc nie ma co wymyślać.

Dużo większe znaczenie (np. indeks glikemiczny) zależy od tego jak przygotujesz płatki i najmniej przetworzona forma będzie miała większy indeks glikemiczny po paru godzinnym gotowaniu niż płatki błyskawiczne zjedzone na sucho
Specjalnych badań pod płatki owsiane chyba nie potrzeba, żeby stwierdzić, że im bardziej przetworzone tym mniej witamin i minerałów.


@Piks0n: trzeba, bo inaczej ludzie wymyślają głupoty, których nie da się zweryfikować. W tym paperze https://digitalcommons.unl.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1028&context=nutritionfacpub jest napisane, że obróbka może usuwać skrobię z ziaren zwiększająć procentową ilość betaglukanu, albo to, że obróka sprawia, że płatki dłużej sycą.