Wpis z mikrobloga

Wyobraźcie sobie mieć taką fanaberię i zbudować sobie ogromny wiatrak który miał być autorską elektrownią wiatrową?

Konstrukcja była budowana 25 lat, ma wysokość 54 metry a średnicy 32 metrów, wyposażona w 280 łopat. Według wyliczeń elektrownia miała wytwarzać 35 kWh energii przy prędkości wiatru wynoszącej 2 metry na sekundę. Koszt budowy to ok miliona zł.

Nigdy nie wyprodukowała jednak prądu ponieważ według twórcy nie udało się znaleźć odpowiedniej prądnicy.

Miałem okazję odwiedzić ten obiekt w maju. Mieści się on w Rębielicach Królewskich.

#ciekawostki #elektrowniawiatrowa #elektrownia #wiatraki #gruparatowaniapoziomu
sylwke3100 - Wyobraźcie sobie mieć taką fanaberię i zbudować sobie ogromny wiatrak kt...

źródło: temp_file1356497568728512243

Pobierz
  • 30
@login_cwiczebny: nie ma tak dużego silnika i tak, ta podstawa gdzie miałaby być prądnica jest wielkości dostawczaka. On nie chciał tam montować byle czego tylko miał to być najbardziej wydajny wiatrak jaki istnieje.
@sylwke3100: złomiarze raczej nie są aż tak głupi aby po kawałek stali wchodzić na tę obręcz. Ja tam byłem jesienią przy dość odczuwalnym wietrze strach było stać nawet przy ogrodzeniu bo te luźne łopatki powiewały jak chorągiewki. Zresztą przez te zaprane pola cieżko byłoby nawet coś większego wywieźć.
@login_cwiczebny:

Elektrownie trzyłopatowe przy wietrze wiejącym 4 m na sek. dają 1 kilowat energii, moja 150 kW, natomiast przy 14 m na sek. otrzymam 2000 kW" - mówił Józef Antos


Wytrzymałość wiatraka miała być do 60m/s
@login_cwiczebny: Nie mogą bo nie ma takich prądnic ( ͡º ͜ʖ͡º)

A czy niemożliwe? Nie wiem, facet był elektrykiem, dla mnie ogromny szacun za to co tam odstawił już nawet pomijając to, że koszt budowy do tego stanu to był bodajże 1mln.
Nie ma szans, żeby takie coś dawało 2 MW energii elektrycznej.


@login_cwiczebny: Podejrzewam, że gość sobie to ekstrapolował liniowo. Duża powierzchnia turbiny powoduje, że łapie mały wiatr błyskawicznie i potem może tylko przyspieszać. Tylko w którymś momencie (w uproszczeniu) to koło zacznie się zachowywać bardziej jak pełne a nie turbina.
  • 0
@nalej_mi_zupy Według tego co podawał w jednym z wywiadów.

Moja konstrukcja jest całkowicie nowatorska, została przeze mnie opatentowana, na pewno nigdzie na świecie nie pracuje taka elektrownia. Fundament pod konstrukcją waży 5,5 tys. ton, wytrzymałość została obliczona na siłę wiatru 60 m na sek., czyli wiejącego z prędkością przekraczającą 200 km na godz. Elektrownie trzyłopatowe przy wietrze wiejącym 4 m na sek. dają 1 kilowat energii, moja 150 kW, natomiast przy 14