Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Dzisiaj upływa termin rezerwacji #nieruchomosci , którą chciałem zakupić. Chciałem posiłkować się #kredyt2procent . W poniedziałek dostałem decyzję ostateczną "warunkową" z uwagi na błędy w dokumentach dewelopera. Błędy deweloper uzupełnił po czym dział prawny banku zgłosił kolejne uwagi, które deweloper poprawił wczoraj (na dzień przed końcem terminu). Były to, naprawdę , niechlujne błędy, typu inny adres czy metraż xD Umowę będę więc mógł podpisać w przyszłym tygodniu, po terminie rezerwacji. Z mojej strony nie było żadnych opóźnień. Deweloper teraz nie chce mi tej nieruchomości sprzedać w tej cenie, a wniosek kredytowy opiewa na konkretną sumę, więc dopłata jest możliwa tylko poprzez jakąś inną fakturę. O ile w ogóle się na to zgodzi. Czy waszym zdaniem można uderzać o niewywiązanie się z umowy? Zadatku było sporo, bo 40k (zwrotne ofc wg umowy) a konieczność zwrotu podwójnej kwoty (80k) może będzie atutem do negocjacji? Jestem trochę rozbity sytuacją i mi to wjeżdża grubo na psychę, ekipy umówione, zamówienia porobione, ogólnie lipa straszna. Ogarnę profesjonalną poradę prawną, ale tylko strony ze śmiesznymi obrazkami działają w weekendy :D Ma ktoś doświadczenie w takich sprawach? #prawo



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 9
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: jak masz kwity, to jak najbardziej, ale to będzie procesowanie się przez 2-3 lata. Można próbować wykazać tutaj niedojście umowy przyrzeczonej w terminie z winy dewelopera, o ile wykażesz to o czym piszesz (maile, smsy itd.).
  • Odpowiedz
@mirko_anonim jeżeli "sprawne" załatwianie dokumentów było przedmiotem umowy to może coś z tego będzie aczkolwiek wydaję mi się że deweloper wypnie się i powie ci "a w dupę mnie pan pocałuj" mam innych chętnych za nową cenę m
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Skonsultuj się z dobrym prawnikiem co się zajmuje nieruchami, bo byle paparuch będzie tak jak Ty szukał przepisów w internecie i jedyne co Ci pomoże to może trochę lepiej je zrozumie. IMHO sprawa trochę słaba, bo jednak umowa dobiegła końca, ALE pisma przedsądowe, groźby itd nic nie kosztują a mogą zadziałać :) Jak sprawa trafi do sądu to może się ciągnąć 2-3 lata ale pamiętaj, że to technicznie rzecz
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @opewnieJerzy tak, sprawa ogarniana przez pośrednika, wszystko jest udokumentowane mailami itp
@arc_tic no o to chodzi, ale jak opchnie drożej, to i tak musi czekać + 40k może będzie argumentem? Poza tym nie chodzi tylko o sprawne przekazywanie dokumentów, tylko o to, że tye przekazane były dodatkowo błędne
@marcpol zauważono, najpierw to w ogóle były opóźnienia z przekazaniem dokumentów, później po złożeniu kompletu i wydaniu decyzji przewstępnej analiza przeszła przez dział prawny banku i się zaczęło...

Tak btw to nieruchomość nie jest jeszcze ukończona, brakuje drobnostek, np. niektórych tynków - ale miały być niedługo dokończone (czyli po podpisaniu umowy, dew potrzebuje kasy więc cisnął na temat bo
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: idź do prawnika i niech napisze pismo. Wg mnie deweloper może się ugiąć i wydłużyć wam termin po starej cenie, o ile nie jest Januszem, szczególnie jak cash flow go ciśnie. Ale tutaj trzeba iść już do prawnika, żeby to poprowadził.

Generalnie czysto teoretycznie szansę masz, a w grę wchodzi zwrot dwukrotności zadatku, czyli ok 90k + koszty procesowe.
  • Odpowiedz
@marcpol zauważono, najpierw to w ogóle były opóźnienia z przekazaniem dokumentów, później po złożeniu kompletu i wydaniu decyzji przewstępnej analiza przeszła przez dział prawny banku i się zaczęło...


@mirko_anonim: Zwykle staram się weryfikować dokumentację jeszcze przed przekazaniem do banku - zapobiega to takim przypadkom.

Jeśli nieruchomość jest w budowie to kolejnym etapem po umowie rezerwacyjnej jest podpisanie umowy deweloperskiej. Może zostać ona podpisana bez przyznanego kredytu.
  • Odpowiedz