Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad kupnem pierwszego #macbook. Wybór na razie padł na Macbook Air M2 13" 16GB 512GB z 8 rdzeniami GPU i CPU.
- Mam opcje kupienia go na promocji dla studentow i z nią wychodzi 7979zł - 650zł które dostanę na karcie podarunkowej (to wykorzystam na icloud który i tak opłacam, albo kupie airpodsy). Więc wyjdzie 7329zł

- Druga opcja to kupienie przez firme znajomego w #holandia, jednak wtedy nie ma pełnej 2 letniej gwarancji (bo kupujac na firme mamy tylko 1 rok gwarancji?), a wychodzi około 6k pln. Dokupiłbym wtedy AppleCare+ za ok. 1000zł. Czy ten Care bedzie obowiązywać na całym świecie? Która opcja wydaje sie korzystniejsza? finalnie wtedy koszt również około 7300zł

Generalnie patrzyłem na porównania i nie ma sensu dopłacać do 10 rdzeni GPU. Ktoś to potwierdzi w praktyce? Będę go głównie używać do pisania kodu głównie python, czasem uruchamiania lokalnie kontenerów ale nie zbyt wymagających i robienia rzeczy cloud'owych przez terminal i przeglądarke.

Macie może tego macbooka? Albo uważacie że w tej cenie można lepszego wybrać? Doradźcie plis

#programista15k #programowanie
  • 20
@slawke: Jesli finalnie wychodzi na to samo to ja bym chyba w PL kupowal z promocja. Co do 8 rdzeni GPU vs. 10 rdzeni - jesli nie masz zamiaru zarzucac trenowania sieci neuronowych dzien i noc to nie masz mozliwosci odczuc roznicy.

Jesli ci sie nie pali to zaczekaj do okolic black friday (24 listopada) - w tamtym roku wyrwalem MBP 16 na promce 2199 EUR z 2799 EUR standardowo.
  • 0
@Floryda: jeżeli masz np. iclouda ktorego placisz co miesiac to po prostu realizujesz karte na swoim koncie, i co miesiac pobiera ci sie z doladowanego konta.
@slawke: Podobno są tacy co brali na zniżkę studencką i jeszcze odliczali VAT i dochodowy. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Mam Maca Pro z M1 Max i uważam, że to jeden z moich lepszych zakupów w ostatnim czasie.
  • 0
@Ulfric_Stormcloak: irytują mnie od jakiegoś czasu laptopy z windowsem jak i ubuntu. Windows po pewnym czasie zaczyna zamulać i nieodzowne jest formatowanie i wgrywanie systemu na nowo. A od kilku lat przestawiłem sie na linuxa i tam wszelkie dystrybucje linuxa po prostu nie współgrają tak dobrze z laptopami. A to sterowniki touchpada są upośledzone, a to grafika się sypie. Generalnie chce mieć pewniejszego kompa.
@slawke: tylko że wszystko co wymieniłeś to kwestia umiejętności użytkowania.
Mac nie jest magiczny. Przyniesie wiele innych problemów. Często wręcz abstrakcyjnych, typu cena pamięci.
  • 0
@Ulfric_Stormcloak: jasne że kwestia umiejętności i chęci. Ale na Mac'u widać że rzeczy podstawowe typu gesty na touchpadzie, płynność scrollowania są już wbudowane i gotowe. Na linuxie to zabawa ze sterownikami synaptics i apkami touchegg, touche itd. A i tak nie uda się uzyskać takiej responsywności jak na osx
@slawke: przyznam szczerze że nie za bardzo rozumiem o czym piszesz, bo na takim np. Ubuntu 20.04 nigdy takich problemów nie miałem.

Nie mniej jednak, skoro gotów jesteś przepłacać za sprzęt, bo soft jest dla cię ważniejszy, to pewnie. Czemu nie, tglko pamiętaj że na zajęciach baba może się uprzec że macie korzystać z ms mysql serwer i elo.

Boś student, z tego co zrozumialem.