Wpis z mikrobloga

#informatyka #komputery #pcmasterrace #ssd
mam dysk ssd (samsung 860 evo), ostatnio kiedy zaczalem instalowac wiecej programow i gier, zwrocilem uwage na to, ze czesto gry potrafia mi sie instalowac bardzo dlugo, czesto tak samo lub wolniej niz na drugim dysku HDD. uprzedzajac pytania, plyta glowna ma sata3. kiedy wszedlem w wydajnosc w menedzerze urzadzen, zauwazylem ze dysk SSD ma problem z osiagnieciem nawet 1 mb/s (momentami osiagal, ale zaraz spadal do kilkudziesieciu/kilkuset kb/s), kiedy nawet dysk HDD trzyma srednio 20 mb/s. w czym moze lezec problem? wydaje mi sie, ze zmiana z IDE na AHCI raczej nie pomoze, jesli szybkosc zapisu i odczytu jest taka mala
probowalem juz z wylaczeniem buforowania i optymalizacja w defragmentacji i optymalizacji dyskow, ale dalej nic, jak wolno chodzil, tak dalej wolno chodzi (jesli chodzi o przestrzen na dysku, to wolne jest okolo 30%, wiec wina tez nie powinna lezec tutaj)
j0shva - #informatyka #komputery #pcmasterrace #ssd
mam dysk ssd (samsung 860 evo), o...

źródło: 32r32

Pobierz
  • 32
@Rasteris: wlasnie przed chwila w crystal disk go sprawdzilem, tu jeszcze zalacze wiecej wartosci, wiesz moze czy mozna cos z tego wywnioskowac? bo nie umiem tego kompletnie odczytywac. dziwne tylko, ze to mialby byc jego koniec, mam go z 2 lata max, kiedy HDD starszy 5 razy sprawuje sie o wiele lepiej
j0shva - @Rasteris: wlasnie przed chwila w crystal disk go sprawdzilem, tu jeszcze za...

źródło: 354354

Pobierz
@j0shva: dysk wykrywa błedne sektory i z rezerwowej puli podmienia. Taki sektor jest oznaczony jako uszkodzony. W dyskach ssd komorki sie sypią mocno, i wtedy trzeba zastąpić ja dobrą. Kazda komorka ma tam jakas swoją zywotnosć, iles cykli zapisu. Elektronika dysku robi to automatycznie.
@Mikazek: jak czytalem troche postow ludzi o nich, to wychodzi na to, ze tak. warto byloby oddawac to w ogole na gwarancje? kupiony jakos 1.5-2 lata temu, wiec moze jeszcze czas nie minal (musze znalezc paragon w szafie), ale zauwazylem to dopiero ostatnio, kiedy zaczalem pobierac duzo i instalowac gry, wymagajace duzej ilosci miejsca wolnego na dysku;/
@kuzio997: musze znalezc gwarancje od niego i zobacze, bo dostalem to jako prezent na urodziny i nie wiem nawet ile czasu, wiem tylko ze dokladnie rowne 2 lata temu kupiony (wrzesien 2021), a wlasnie wtedy byly z nimi problemy
@Rasteris gdzie tam widzisz relocated sector? Według smart dysk żyleta, żadnych tam błędów nie ma.
@j0shva spróbuj zwolnić miejsce przynajmniej do ok 50% i wtedy sprawdź wydajność. Być może masz już tak zapełniony dysk że zaczyna zapychać cache, temu ma takie spadki wydajności.
@starterX8: wlasnie sprawdzilem jeszcze w HD Tune i relocated sector jest okej. ogolnie wszystko jest okej, ale z predkoscia totalna lipa, w cmd jeszcze sprawdzilem dwa dyski, to HDD jest kilka razy szybszy od SSD.
zwolnie to miejsce i zobacze. wlacze jeszcze AHCI, pozniej zobacze kabel i podepne go do innego gniazda. jak nic z tych rzeczy nie pomoze, to odesle go najwyzej na gwarancje, a przynajmniej sprobuje