Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace Są jakieś obudowy itx, za którymi używanymi warto byłoby szperać w kwocie 200-250zł? Chcę sobie zbudować drugi komp do normalnych zadań w miarę tanio na używkach na ryzenie 5600 i 6700xt i chciałbym żeby był mały i ładny. Polecacie zamiast tego iść w jakiś inny zestaw?
r5600/x ~500,-
b550m jakieś ~350,-
ddr4 32gb cl16 ~250,-
1tb pci3 ~150,-
jakiś 550w/600w/650w gold ~150,-
6700xt ~1100,-

razem ~2500. No i trzeba dorzucić cpu cooler (pewnie jakaś fera?), wentylatory i obudowę a nie chciałbym przekraczać 3k.
#komputery
  • 18
  • Odpowiedz
@ReeceWithouterpoon: Jak rozumiem trzeba wyszczególnić 3 warunki
1) ilość wydzielanego miejsca przez podzespoły
2) wartość skupienia blisko siebie poszczególnych elementów
3) miejsce w obudowie żeby w ogóle zamontować jakąś ilość chłodnic

Czyli, ten mój build jest relatywnie niskowydzielający ciepło (bo żaden to highendowy pc) - czy raczej wydziela tyle że w dużej skrzynce montowano by
  • Odpowiedz
@L3gion: czemu? co np. z tą nie tak? https://www.olx.pl/d/oferta/asus-prime-b550m-k-socket-am4-matx-plyta-glowna-CID99-IDVe8Xg.html

hmm jest nawet w budżecie
https://www.olx.pl/d/oferta/mala-pojemna-obudowa-sff-krux-naos-tg-szklo-CID99-IDW4L6S.html

Te obudowy mają 20l. Chciałbym mniejszą. Do jakiej najmniejszej skrzynki taką standardową b550m jeszcze zmieszczę, i jaki to bump cenowy jakbym chciał iść chyba w a-itx? Nie wiem czy to dobra nazwa
  • Odpowiedz
@L3gion: a jak nisko w pojemności mogę zejść, żeby jeszcze zmieścić mATX?
Jeśli chodzi o płyty ITX, czy ja jestem w stanie użyć b450i itx do takiego 5600? Czy musi być koniecznie b550i? Bo tam są chyba kwestie biosu ale ogólnie dałoby się, a b450i mieści się w budżecie i mógłbym zejść do mniejszego litrażu
  • Odpowiedz
Jaki byłby dodatek do kosztów jakbym chciał zastosować jakieś chłodzenie wodne z elastycznymi rurkami?


@interpenetrate: Chłodzenie wodne kosztuje więcej niż cały twój zestaw więc nawet o tym nie myśl.

Ale czy coś zmienia ścisk podzespołów że w takiej dużej budzie są one relatywnie daleko od siebie?


Ludzie wsadzają RTX 4090 z jakimś i7 do mniejszych bud i problemu nie ma. Przy odpowiednim doborze chłodzenia ścisk jest wręcz na plus bo
L3gion - >Jaki byłby dodatek do kosztów jakbym chciał zastosować jakieś chłodzenie wo...

źródło: maxresdefault

Pobierz
  • Odpowiedz
czy ja jestem w stanie użyć b450i itx do takiego 5600?


@interpenetrate: możesz użyć jakiejkolwiek płyty AM4 z w miarę współczesną wersją biosu, przy czym B450 to PCIe 3.0 (do dysku NVMe i do k. graficznej). Na B550 będzie PCIe 4.0.
W przypadku RX 6700 / 6700XT nie ma to większego znaczenia, gdyż te karty mają pełne 16 linii PCIe (natomiast RX 6600 / 6650 / 7600 mają tych linii
  • Odpowiedz
@JestemKrzysio: nie, to raczej nie chcę schodzić poniżej 6700xt bo to już dość tanio wychodzi jak za kartę i byłbym usatysfakcjonowany. No bo co, wyżej no to jest 6800xt na ok. 1800zł i to jest bijące na głowę 4060ti ale znowu pobiera 2x więcej prądu. Nie orientujesz się może ile by pobierał 6700xt w porównaniu do nich? Chyba raczej byłby gdzieś pomiędzy, gdzie wydajnością (bez rt) mniej więcej dorównuje 4060ti
interpenetrate - @JestemKrzysio: nie, to raczej nie chcę schodzić poniżej 6700xt bo t...

źródło: obraz_2023-09-09_221441779

Pobierz
  • Odpowiedz
Nie orientujesz się może ile by pobierał 6700xt w porównaniu do nich?


@interpenetrate: teraz mam 5600g + RX6700 (zwykły 10GB, bez XT), całość w małej obudowie, więc dopieszczone ustawienia (zegary ciut w dół, obniżone napięcia gdzie się da, krzywe wentylatorów itp). W grach max 170-180 watów, mierzone przez miernik w gniazdku.
Bez zabawy w undervolting, wszystko na auto to 230-240 watów przy ciut wyższej wydajności. Różnica całkiem konkretna...
  • Odpowiedz
@interpenetrate: z ustawieniami 'referencyjnymi' jest ten problem, że nie istnieją - każdy sprzęt jest inny, zawsze będą różnice między sztukami...

5600g bo zdarzało mi się żonglować k. graficznymi (integra zawsze się przydaje jak sprzedaję jedną i czekam dzień-dwa na drugą kartę) oraz mam lekkie zboczenie na punkcie poboru mocy pod niskim obciążeniem / w idle. W tym aspekcie 3600/5600 (sklejki) nie mają żadnych szans z 5500/5600g (monolity).

Tak mniej więcej to:
* 5600g @ 45W (~4.1GHz multicore /
  • Odpowiedz