Wpis z mikrobloga

A ja tam myślę, że do 2030 roku ta cała branża flipersko-rentierska będzie wspominana jak MLM mariuszy na dorobku, którzy nie załapali się rewolucję technologiczną i zamiast kupować akcje Nvidii czy coś - inwestowali oszczędności życia w 25 metrowe kawalerki pod najem, które miały przynosić wieczne zyski XD

#nieruchomosci #ekonomia #gospodarka #fomo #codziennenaganianie #demografia
mickpl - A ja tam myślę, że do 2030 roku ta cała branża flipersko-rentierska będzie w...

źródło: mlm

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mickpl: ee tam, nieruchy w kraju bez katastru i z rozgrzanymi drukarkami będą zawsze albo dobrą albo bardo dobrą lokatą, już #!$%@?ąc od zysku z najmu.
A ani na kataster ani na chłodzenie drukarek się nie zanosi.
  • Odpowiedz
  • 28
@thorgoth: A ja właśnie myślę, że mamy już w tym momencie mocno wysycony rynek, tylko przykryli to na jakiś czas Ukraińcy. Pamiętam jeszcze jak wyjechali studenci przy lockdownie i rynek najmu się spektakularnie zawalił, a od tego momentu dobudowano jeszcze prawie 700k kwadratów, czyli tyle ile tych studentów jest w Polsce łącznie XD
  • Odpowiedz
A ja właśnie myślę, że mamy już w tym momencie mocno wysycony rynek

@mickpl
mamy w polszy około 30m2 na głowe mieszkańca, w Europie zachodniej jest około 50, w skandynawii 60. Ergo rynek będzie chłonął jak spieczona słońcem ziemia niezależnie od Ukraińców, których nota bene po wojnie może też przybyć a nie ubyć.
Dodatkowo taki przykładowy mieszkaniec Wiednia, zarabiając 3 średnie krajowe może dalej chcieć mieszkać w komunalnym mieszkaniu a hajs
thorgoth - > A ja właśnie myślę, że mamy już w tym momencie mocno wysycony rynek
@mic...

źródło: Przeci99tna+powierzchnia+mieszkania+na+osob99

Pobierz
  • Odpowiedz
@thorgoth: ciekawe, a deweloperzy budują coraz mniejsze mieszkania. W niektórych inwestycjach 3/4 to kawalerki i dwa pokoje. Potem można to reklamować jako "najpewniejsza lokata kapitału".
  • Odpowiedz
@majkel88: no cóż, jest popyt to takie budują.
Ale wiesz że nawet pato-mikro-kawalerka zwiększa metraż na głowe, bo jej nabywca statystycznie po prostu wyprowadza się od starych?
  • Odpowiedz
@thorgoth: wiem, że to tak działa. Moim zdaniem jednak liczba osób mieszkających ze starymi w PL jest mocno przeszacowana ze względu na to, że praktycznie nikt nie zmienia meldunku jak z wioski wyjeżdża na studia. I potem powodzenia w dochodzeniu dokładnym co gdzie jak.
  • Odpowiedz
@thorgoth U nas jest mało mieszkań komunalnych a wynajem na wolnym rynku jest droższy niż kredyt. Jak ktoś wie gdzie chce mieszkać już na stałe i nie zamierza co kilka lat się przeprowadzać, to wynajem jest u nas kompletnie nieopłacalny, bo zostajesz z niską emeryturą i własnym mieszkaniem lub z niską emeryturą i drogim wynajmem
  • Odpowiedz
mamy w polszy około 30m2 na głowe mieszkańca, w Europie zachodniej jest około 50, w skandynawii 60

@thorgoth: ciekawe statystyki. W Skandynawii i w niektórych krajach Europy zachodniej do pow. Liczą, grubość ścian, balkony, tarasy, skosy, czasami nawet cześć klatki schodowej.
  • Odpowiedz
Moim zdaniem jednak liczba osób mieszkających ze starymi w PL jest mocno przeszacowana ze względu na to, że praktycznie nikt nie zmienia meldunku jak z wioski wyjeżdża na studia


@majkel88: nie upieram się że tak nie jest natomiast oczekuje że eurostat czy kto tam liczy ten metraż mieszkania per capita uwzględnia to w metodologii - byłoby głupio gdyby tak nie robili.
Z całą pewnością jest w PL masa ludzi która
  • Odpowiedz
@majkel88: +1 ja jestem zameldowany u rodziców, a mieszkam w jednym z mieszkań, które ma moja rodzina, z dziewczyna, która również jest zameldowana u rodziców. To samo tyczy się sporej części moich znajomych - nie wynajmują, ale i nie mieszkają tam gdzie są zameldowani czyli u rodziców.
  • Odpowiedz
@mickpl: Ale ten dziadek był jebnięty, zamiast przeczekać spekulację na cenach biletów kolejowych w 1920 to jeździł nimi jak frajer. Wystarczyło żeby przeczekał 50-letni boom, chodził w tym czasie na piechotę i kupił potem trabanta na przecenie po upadku NRD.

Pierwsze mieszkanie trzeba kupić niezależnie od ceny i tyle, to jest potrzeba życiowa. Możemy dywagować sobie o opłacalności rentierstwa, ale inwestycja we własny dach nad głową to jest absolutny no-brainer,
  • Odpowiedz
metraż mieszkania per capita uwzględnia to w metodologii - byłoby głupio gdyby tak nie robili.

@thorgoth: dane które wkleiłeś są opracowane przez HRE investments, wiec Twoje oczekiwania mogą być zgubne XD oni oczekują 4mln kredytów z bk2% :D
  • Odpowiedz
@thorgoth: Młodzieży w PL mało, starych grzybów z mieszkaniami w miastach sporo, a i deweloperzy w ostatnich latach nie próżnowali, matematykę pozostawiam Tobie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A mówiąc serio, to ludzie którzy mieli szanse na własne mieszkanie już je mają, ci którzy chcieliby mieć a nie mają, niestety nie mają też szans w najbliższych kilku latach by je nabyć, i żaden program im tego nieumożliwi
  • Odpowiedz
@mickpl: Ukraińcy nigdzie nie wyjadą, szacuje się że około 40-50% z nich zamierza w Polsce się osiedlić bo u siebie już nie ma do czego wracać. Kolejny exodus będzie jak dostaną obywatelstwo i będą mogli jechać na zachód.

Nawet po wojnie będą tu jeszcze przyjeżdżać przez długi czas.
  • Odpowiedz
  • 2
Ukraińcy nigdzie nie wyjadą, szacuje się że około 40-50% z nich zamierza w Polsce się osiedlić


@j3sion: Według badania OECD sprzed chyba tygodnia, 3/4 chce wrócić jak najszybciej po zakończeniu wojny. Szacunki o osiedleniu się w 50% to nadziejowe szacunki januszy najmu.
  • Odpowiedz
@mickpl: tak jak 3/4 emigrantów zarobkowych chce wrócić do Polski ale jakoś nie mają do czego i po co. Tak samo będzie z Ukraińcami. Jak się wojna szybko nie skończy to dzieci się tu będą rodzić ludzie zbudują sobie życie na nowo.
  • Odpowiedz