Wpis z mikrobloga

#geodezja #grunty #pomiary Jak mam w dokumentach napisane że działka ma "około 14m" szerokości ( nie jest sprecyzowane dokładnie)
to można przyjąć, że działka ma między 13,5 m - 14,4 m zgodnie z zasadami zaokrąglania czy jakoś inaczej trzeba to rozumieć ? Z mapki ze względu na skalę nie umiem tak dokładnie odmierzyć. Jak myślicie ?
  • 19
  • 0
@ondraszek rozmierzaja działki ponieważ gmina poszerza drogę (na co się zgadzamy) , i geodeta wstępnie zabił paliki na nową granice miedzy sasiadami. Jeszcze tego nie zmierzyłem ale ze zdjęć od tesciowej względem tego co do tej pory uwazalem ze jest nasze widzę niezgodność. Chciałem się merytorycznie przygotować zanim rozpetam jakąś burze xD jedynie nie wiem co znaczy około - rozmowę mam z geodeta na potwierdzenie ze się zgadzamy dopiero za kilka dni.
@PLC4EVER: Trochę za mało informacji, na Kw nie patrz, tym bardziej że jest około. Ile Twoim zdaniem Ci zabrali? 0.5 m ? 2 m? Geodeta co pokazał ? całą granice między tymi sąsiadami (istniejącą)? czy zabił 2 paliki z granicą nową pod drogę, czyli tak na prawdę pokazał ci jeden palik pomiędzy sąsiadami? ( tyle ile wam zabiera gmina pod drogę). Teściowa o tę granicę się sądziła czy inną?
@PLC4EVER: Nic nie odczytasz z jakieś starej mapki linijką, tym bardziej, że jak geodeta się pyta czy się zgadzacie to już wiem, że:
1. Działka jest nieliczona, czyli mapka to tylko rysunek odręczny(można tak powiedzieć, żeby uprościć)
2. Zapewne geodeta przeliczał na nowo granice i w ogóle ta Twoja mapka jest nieaktualna.
Ale to tylko domysły, bo tak jak mówię za mało info.
  • 0
@WykopowyGeodeta mapka wyciągnięta w zeszłym roku jak przepisane to zostało a nas. Pojadę tam dziś to zmierzyć jeszcze raz czy to dużo wychodzi czy tylko zdjęcie tak przekłamuje. Po prostu przy tak wąskiej działce to każdy centymetr ważny jak by chcieć coś kiedyś na niej robić.
@PLC4EVER: Tą mapkę nawet jakbyś kupił i dziś to może być nieaktualna (paradoks?). W uproszczeniu napiszę Ci tyle, że w starostwie nie mają aktualnych map. Aktualne mapy wykonuje geodeta i przekazuje ją do starostwa i wtedy można mówić o jakieś aktualności. To co kupiłeś do notariusza rok temu to mogłeś tak naprawdę kupić odręczny rysunek, z pieczątką starostwa.
@PLC4EVER: To co jest napisane w kw opisujące granicę słownie nie jest wiążące. Wiążące są pomiary geodezyjne poprzedzone protokołem ustalenia/wyznaczenia granic które wykonuje geodeta na zlecenie właścicielowi działek. W starostwie kupujesz mapkę która jest obrazkiem o znikomej dokładności. Jeśli chcesz mieć wiążące informacje co do wymiarów działki to musisz wyciągnąć ze starostwa szkic graniczny na którym są dokładne miary. Praktycznie dla właściciela działki taka akcja jest niemożliwa do wykonania, tylko geodeta
@PLC4EVER nie musi być wiarygodnych dokumentów odnośnie granic. Jedynie rozgraniczenie daje pewność co do przebiegu granic własności. Chociaż są procedury na ustalenia granic, albo rejestry np. z pomiarów wkładania przy zakładaniu ewidencji gruntów, do których winien geodeta się stosować, ale jak ten grunt został zmierzony i czy w ogóle był, tego nie wiemy na ten moment- dokumentacja jest a raczej powinna być w starostwie, do której geodeta robiący projekt podziału ma wgląd.
  • 0
no na szczęście tesciowa nasiała mi paniki tylko tym zdjęciem bo zrobila je pod dziwnym kontem, zmierzyłem i jest tak jak zakładałem. Jak to będzie prawnie rozegrane to się dopiero dowiem w przyszłym tygodniu na umówionym spotkaniu.
  • 1
@ondraszek w sumie to myślałem nie potrzebnie. Na spotkaniu okazało się że są jakieś dokumenty z lat 60tych. Na nim w decymetrach szerokość. To rozmierzanie miało też na celu rozmierzenieg z dokładnością do centymetra czy jakoś tak. Uznali tamte zapiski i po nowemu teraz będzie. A tam było zapisami 14 m i 3 dm. Wszystko zakończyło się w sumie na korzyść dla mnie i mam już przynajmniej konkretną wartość szerokości.