Wpis z mikrobloga

Hej mam sprawę, otóż sytuacja wygląda tak, mój brat kupił jakiś skuter w 2017 roku i też w tym roku sprzedał, teraznarodzinnym obiedzie wyszło, że:
a)Nabywca nie przerejestrował pojazdu
b) Brat się o tym dowiedział bo pobrał aplikację mObywatel i tam wisiał na nim pojazd
c) Był w urzędzie komunikacji i jednak nie przerejestrował
d) Nie może znaleźć umowy kupna sprzedaży sprzed 5 lat.

I teraz jest mega plotwist bo są to rzeczy o których z rodziami nawet nie wiedzieliśmy bo nam po prostu nie powiedział. okazało się że w 2018 roku, przyjechała do niego Policja bo skuter który sprzedał ktoś porzucił i chcieli go obarczyć kosztami za sprzątanie, no to brat polazł na komendę przedstawił umowę oni ją prawdopodobnie skserowali (tutaj mówi że jest przekonany, ale kij go tam znał) i niby znowu polazł do urzędu wyrejestrować, ale jak widać nie jest to prawda.
No i na sam koniec największy polot twist tego wpisu, powiedział, że napisał kiedyś do niego na messengerze jakiś typek co powiedział, że znalazł jego dowód rejestracyjny klucze i inne dokumenty.
No i teraz najlepsze, to była umowa kupna sprzedaży i dowód rejestracyjny w którym była polisa na osbę której to sprzedał. Stwierdziłbym że on wcaletego skutera nie sprzedał, zapomniał i sciemnia ale:
a)Pokazał mi rozmowę na messengerze sprzed 4 lat gdzie rzeczywiście ktoś mu o tym napisał + wysłał zdjęcie umowy sprzedaży (pomiędzy typem co brat mu sprzedał a inną osobą) wraz z dowodem, na tejże umowie są dane kupującego + nr rejestracyjny skutera co wisi na bracie
b) Pokazał mi dowód i jest tam polisa na typa który widnieje na tej umowie.
Zapytacie gdzie jest umowa z tego zdjęcia? Brat nie ma pojęcia.
Brat jest życiową sierotą nie wie co robić, rodzice nie mają siłiy i dostałem od nich "Zadanie"

Także reasumując:
-Skuter jest na niego, nie ubezpieczony
-Nie może znaleźć umowy kupna sprzedaży
-Jest szansa, że policja zeskanowała ten dokument i jest to gdzieś w aktach sprawy ( o ile takowe nie są palone czy coś)
-Ma rozmowę na fb ze zdjęcieim umowy typa który od niego skuter kupił i sprzedał komuś innemu.
I to tyle

I tu pojawiają się pytania:
1)Czy Policja przetrzymuje akta takich spraw, gdzie Brat zeznawał jako świadek i zeskanowali jego umowę?
I czy w takowych aktach może być trzymany skan, jeśli był on brany jako dowód?
2)Zakładając że wariant optymistyczny, tj skan od Policji zawiedzie, co wgl da się zrobić? To zdjęcie umowy jakby notarialnie zabezpieczyć + uderzyć do ubezpieczalni w której kupujący kupił OC, aby potwierdzili, że takie OC było zawarte?
I czy by to pomogło.
3) No i wariant pesymistyczny, tamto ubezpieczenie co było w dowodzie skończyło się we wrześniu 2018 i od tego momentu skuter jest nieubezpieczony, UFG do tej pory się nie upominało, ale i tak i tak trzeba będzie do nich pójść. Jak dużą karę mogą nałożyć, jak za parę dni jest kilka tyś, to czego on ma się spodziewać setek tyś a nawet miliona złotych? W głowie mi chodzi scenariusz gdzie brat podarowałby mi cały swój majątek zostając z niczym. I za jakiś rok dwa poszedł by do UFG jakby kara była astronomiczna to by złożył wniosek o upadłosć konsumencką no nie wiem :/

#poradyprawne #ufg #oc #poradyprawne #prawo #policja #polskiedrogi #ubezpieczenia #policja #motoryzacja
  • 11
@MrocznyZiemniak:

a jaki jest w ogóle problem na ten moment?

)Pokazał mi rozmowę na messengerze sprzed 4 lat gdzie rzeczywiście ktoś mu o tym napisał + wysłał zdjęcie umowy sprzedaży (pomiędzy typem co brat mu sprzedał a inną osobą) wraz z dowodem, na tejże umowie są dane kupującego + nr rejestracyjny skutera co wisi na bracie


a skąd masz pewność, że nie był on ubezpieczony przez jakiegoś kolejnego właściciela?

aha..

Pokazał
@SpalaczBenzyny: Problem jest taki, że skuter wisi na nim.
Ale dzikęki @Lipathor zadzwoniłem do brata i powiedziałem mu, to co mi napisałeś, a on mi powiedział właśnie parę sekund temu, że tak, znalazł umowę kupna sprzedaży i tak, brakuje na niej numeru dowodu kupującego, ale jest stempel PZU z 2017 że u nich została zgłosozna.

Myślicie, że to wystarczy? aby wyrejestrować pojazd?
jakiś skuter w 2017

UFG jest tylko za bieżący rok, 10800 zł. Można wystąpić o spłatę w ratach.


@Lipathor: A co ma kara za brak OC na pojazd ciężarowy z skuterem? Kara na pojazd ciężarowy to 150% standardowej kary a kara na skuter za brak OC to 20% standardowej kary (standardowa kara za brak oc ponad 14 dni to 2-krotność minimalnej krajowej w brutto)
@MrocznyZiemniak: wydaje mi się, że mylimy pojęcia,
wyrejestrować samochód może tylko właściciel a brat nim nie jest,

Tobie chodzi tylko o to aby go nie było wpisanego w bazie danych z nazwiskiem brata i nie widniał w np. mObywatel?
to się zapytajcie w urzędzie co zrobić,
nie wiem, nie orientuję się czy to po prostu "kasują" czy cokolwiek, ale jeżeli w fizycznym dowiedzie rejestracyjnym dalej jest wpisany brat, nie wydano kolejnego
@MrocznyZiemniak: ja zrobiłem kiedyś przez głupotę podobną akcję, ale sprzedałem samochód jakiemuś słupowi a po roku policja mnie szukała w sprawie porzucenia wraku xd
1.Jeśli policja ma ksero(a powinna) dowodu sprzedaży to spoko i trafi on do sądu
2.Będzie rozprawa o przepadek tego pojazdu na rzecz gminy, a brat będzie traktowany jako uczestnik w rozprawie, nie oskarżony
3. Cały czas niech utrzymuje że sprzedał tej osobie skuter, fajnie jakby pamiętał dane
@MrocznyZiemniak najpierw wejdziesz na Ufg tam sprawdź aktualne Oc, po drugie iść do urzędu bo jak sprzedał brat i zgłosił to w urzędzie, a nowy właściciel go nie zarejestrował na siebie to policja widzi starego właściciela, a dane nowego są w innym systemie