Wpis z mikrobloga

#motoryzacja #samochody #passat
Jakie mogą pojawić się problemy po dojazdach do pracy 11 km, czyli jakieś 15 min w jedną stronę dwa razy dziennie? Olej nagrzewa się ledwo do 80 stopni.
Mam passata w dieslu z DPF bez adblue.
Żeby wypalić DPF to mogę wyjeżdżać na autostradę bo mam blisko i raczej nie powinien się zapchać.
Olej dopiero wymieniony 0w30 long life vag oem wiec na 15k km chyba powinien wystarczyć?
  • 13
nie wierz w longlajfy i inne cuda. Olej wymieniamy co roku lub co 10k km jeśli zależy ci na twoim wozidełku


@Dioromeh: dla ciebie 2+2=4 to kwestia wiary? xD

Oleje longlife to oleje nowej generacji z dużo bogatszym składem niż w zwykłych olejach. 15k km to idealny przebieg jeśli jeździ się na krótkich dystansach. 20k km to typowy autostradowy przebieg na takim oleju. Dopiero wyższe przebiegi to proszenie się o problemy.
@Dioromeh: Oczywiście. Ja osobiście wymieniłbym wcześniej ale trudno zaprzeczyć faktom, że nikt tego nie robi, a auta jeżdżą. Od tego masz powiększone filtry, żeby wyłapywały więcej opiłków podczas docierania. Jakby one nie były filtrowane to żadne nowe auto nie dojechałoby na tych samych panewkach do 200k km
@cwlmod: co do wiary w longlajf. Zaliczyłem wzorowo zajęcia z tribologii stąd wynika mój brak wiary. A sam olej po 10k km wygląda jak wygląda. Do tego " profesor Criss" robił badania laboratoryjne zużycia oleju które wykazały 50% spadek właściwości smarnych i wzrost składników powodujących korozję po przebiegu około 10k. Więc jest to dobry moment na wymianę oleju.
Dlaczego auta jeżdżą na zużytym oleju po nawet 20k? Pewnie pojeździłyby nawet do
@Dioromeh: Profesor chris nie sprawdzał olejów long life. One mają dużo więcej dodatków i dlatego potrafią wytrzymać 20k przy normalnym mieszanym użytkowaniu. 10k to zawsze był limit dla zwykłych olejów
@Chris_Karczynski: 0w30 od vw powinien nagrzewać sie bardziej. w stylu 70 stopni w 8 minut a w 15 to 92-99. no ale być może kontrukcja twojego silnika sprawia że on inaczej się zachowuje, albo czujnik mierzy w takim miejscu. U mnie dół podstawy filtra mierzone pirometrem to delikatna jazda przez 8 minut przy temp około 20-25 stopni daje wynik 72stopnie.

Tak na prawdę to możesz sobie tylko zgadywać.. aby wiedzieć jak
@Chris_Karczynski: ja dojeżdżam 13 km do pracy w jedną stronę. Wszystko sie może rozdupcyć w każdej chwili. To tylko samochód i nigdy nie wiesz czy jakaś elektronika nie zdechnie sobie bo tak ( ͡° ͜ʖ ͡°) pozdrawiam z paseratti vr5
@Chris_Karczynski: Tak, cały diesel. Cały czas jeździsz z niedogrzanym silniem. Nie stanie się to od razu ale to nie jest optymalna ekslpoatacja diesla. Lepsze 13 km niż 5 ale wciaż z deczka mało
@Chris_Karczynski: to nie są aż takie krótkie odcinki. U mnie przy tdi jest napisane w instrukcji aby nie robić odcinków krótszych niż 4km. Ja do pracy mam 6.5km ale dojazd zajmuje 8-10 minut. Na weekend zrobię 2 do 4 odcinków po 16-20 minut i na codzień to tyle. Trasy że 2-3 razy w roku po 700-1500 w obie strony i tyle. Jeżdżę tak już 1.5 roku i wszystko z silnikiem jest