Wpis z mikrobloga

Hej,

jestem juniorem #programowanie i ostatnio zacząłem się rozglądać za nową pracą, bo warunki u mnie w firmie są średnie, lekko mówiąc.

Wysłałem sporo CV, ale wszędzie albo brak odzewu i tak się zastanawiam jakich umiejętności, czego powinienem się nauczyć/uczyć, żeby być bardziej przydatny pracodawcy? Aktualnie siedzę w AI i Machine Learningu, ale w mojej firmie są średnie możliwości rozwoju w tej kwestii (np. dataset kilku tysięcy konkretnych zdjęć konkretnych rzeczy musieliśmy ręcznie pobierać z google grafika, a potem je anotować xDD, bo ktoś się pomylił i zaczęliśmy projekt, do którego jednak nie było bazy danych, zajeło to leko z 2/3 miesiace). Jednak to jest dla mnie najbardziej interesujące, szczególnie przetwarzanie obrazów, a najbardziej to medycznych. Chciałbym pracować w jakimś teamie R&D.

Zajmowałem się głównie CNN. Uczyłem modele używając YOLOv5, v8. Pisałem sporo w Pythonie aplikacji, które przetwarzały wyniki, przeprowadzały jakieś segmentacje, różne operacje morfologiczne, łączyły wyniki z różnych modeli itp. Był też epizod, gdzie musieliśmy napisać aplikację w #django która miała połączenie z naszym modelem, działalo to jako webowy interfejs do niego. Ogólnie mam rok doświadczenia w tej pracy, ale mam wrażenie, że nie ma jednej konkretnej drogi, że trochę stoję w miejscu z rozwojem, nie mam nad sobą nikogo dużo bardziej doświadczonego, nie ma żadnego code review itd.

Pisałem inżynierkę związaną z przetwarzaniem obrazów i teraz piszę też magisterkę, gdzie używam ML na obrazach medycznych, więc to też jakieś tam plusy.

I tak się zastanawiam, jakie umiejętności by się najbardziej przydały? Przeglądam oferty pracy i wiadomo, że pewne rzeczy się powtarzają, ale najbardziej to ogólniki jak Python, Machine Learning, znajomość algorytmów uczenia maszynowego itp. Mało konkretów, które mogę przełożyć na jakieś projekty, które pozwolą mi się czegoś nauczyć.

Macie może jakieś rady?

#programowanie #machinelearning #python
  • 38
  • Odpowiedz
  • 0
@Volantie: @Bad_Wolf Domyślałem się, że sporo osób składa CV, ale myślałem, że ponad rok doświadczenia, inżynier w pokrewnym kierunku, trwająca magisterka trochę mnie wyróżnią, ale chyba jednak nie XD
  • Odpowiedz
I tak się zastanawiam, jakie umiejętności by się najbardziej przydały?


@DywanTv: wiedza na temat czegoś więcej niż python. Proponuję naukę jakiegoś bardziej popularnego języka programowania. Po za tym, to nie jest dobry moment na zmianę pracy.
  • Odpowiedz
  • 0
@GeDox: Może nie dodałem, ale całe studia i pare prostych projektów na studia zrobiłem w C#, miałem też kursy z SQL, bardzo dużo Matlaba, kursy z Javy.

I też nie bardzo wiem o co chodzi z Pythonem, to jest bardzo popularny język i na takim wysokopoziomym ML, to tylko jego się praktycznie używa, nie?
  • Odpowiedz
@DywanTv: konkretów dowiesz się na rozmowach kwalifikacyjnych w firmach które mają działy R&D rozwiązujące problemy, które Cię interesują.

Nie musisz rzucać swojej obecnej roboty żeby pójść pogadać i dowiedzieć się jakiej pomocy potrzebują. Tylko nie pisz, że jesteś juniorem, bo to kłamstwo, tylko idź tam z tym co umiesz i otwartością na nowe wyzwania. Jeżeli dostaniesz ofertę pracy lub stażu to pamiętaj masz prawo odmówić, jeżeli warunki Cię nie satysfakcjonują.
  • Odpowiedz
  • 0
@arysto2011: W sensie dalej będę wysyłał CV, ale z projektami na githubie, chyba większa szansa, ze ktos się odezwie, a nie będą zlewać moich zgłoszeń?
  • Odpowiedz
Ile jest bardziej popularnych języków programowania? Dwa, trzy?


@saviola7: wszystkie. Oprócz ML, pythona to używa się do gówno skryptów, a nie stawia na nich aplikacje.
  • Odpowiedz
W sensie dalej będę wysyłał CV, ale z projektami na githubie, chyba większa szansa, ze ktos się odezwie, a nie będą zlewać moich zgłoszeń?


@DywanTv: niestety, ale nie.
  • Odpowiedz
@DywanTv:

ja tez jak mialem rok expa to dostalem plaskaczem w ryj od rynku i ostatecznie szukalem roboty rok czasu

rok expa to najgorszy mozliwy okres, do wyboru masz juniorskie posady za taki sam hajs albo posady mida za fajne pieniadze, ale i tak cie nie wezma bo nie masz 2 lat expa xdd
  • Odpowiedz
ponad rok doświadczenia, inżynier w pokrewnym kierunku,


@DywanTv: na każde ogłoszenie przypada 100-200 osób, które również skończyły inżynierkę lub nawet magisterkę z informatyki. w Polsce produkuje się informatyków taśmowo. 44k rocznie wybiera ten kierunek, może z 5% dostanie pracę tam gdzie trzeba za dobre pieniądze, a reszta out. wszystko co usłyszałeś o tej branży to jest już nieaktualne lub jest to bait szkół programowania.
  • Odpowiedz
@saviola7: wszystkie


@GeDox: Pokaż mi ranking, w którym wszystkie języki przebijają popularnością Pythona.

No dobra, pokaż mi ranking, w którym Python jest poza top 10. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz