Wpis z mikrobloga

#przegryw #psychologia #depresja

Raz na jakiś czas czytam na wykopie, że psycholog to tylko kasę bierzę od ciebie i nic więcej. Kilka słów o tym co psycholog może zrobić, a czego nie może zrobić

Generalnie jak masz #!$%@? życie, #!$%@?ą robotę, jesteś w fatalnej sytuacji życiowej, odczuwasz samotność to psycholog ci nic nie pomoże, bo powodem twojej depresji jest jakiś konkretny powód. Żadna mowa motywacyjna tego nie zmieni, jak jesteś pod ścianą. Najpierw musisz rozwiązać ten problem żeby stać się szczęśliwy. Psycholog może ci pomóc tylko zminimalizować skutki tego problemu (ostatni wpis z wymyślonym przyjacielem), a z rzadka może cię nakierować na rozwiązanie problemu.

Psycholog jest najlepszy dla ludzi którzy cierpią na depresję, ale w zasadzie w ich życiu nic nie brakuję i problem leży w ich głowie. Dlatego jak jakaś julka niebieskie włosy przychodzi na terapię to jej łatwo można pomóc bo zazwyczaj nie ma głębszego problemu.
  • 10
@y0da: bo taka prawda, jeśli mężczyzna jest doprowadzony do sytuacji bez wyjścia, gdzie jedynym wyjściem wydaje się samobójstwo to psycholog mu nie jest w stanie pomóc. Co mi z lekarza który cały czas będzie mi przepisywał znieczulenie, jak nie jest w stanie wyleczyć źródła problemu. No chyba, że chcemy traktować psychologów jako doradców życiowych... ale oni tym nie są, więc czemu ktoś miały do nich iść?

Jedyną pomocą dla takiego człowieka
@Hekun: przyczyna problemu potrafi być dużo głębsza niż się może zdawać i temu służy terapia - by człek sobie uzmysłowił za jej pośrednictwem podłoże problemu. gotowego rozwiązania na tacy się nie dostanie

osobiście nie byłem nawet w stanie wytłumaczyć co jest tak naprawdę moim problemem. temu mi też posłużyła terapia
przyczyna problemu potrafi być dużo głębsza niż się może zdawać i temu służy terapia - by człek sobie uzmysłowił za jej pośrednictwem podłoże problemu


@y0da: czyli odwrotność złej sytuacji