Wpis z mikrobloga

Dostałem dzisiaj informację z Pekao S.A. i PKO BP, że można swobodnie nadpłacać #bezpiecznykredyt #kredyt2procent po 3 latach.
Trochę zgłupiałem, bo z tekstu zamieszczonego na stronie BGK oraz w ustawach Dz. U. 2023 poz. 859 i Dz. u. 2023 poz. 1114 wynika, że wkład własny razem z nadpłatą nie mogą przekroczyć 200k zł, ponieważ skutkuje to wygaśnięciem następnych dopłat do rat.
Według mnie mając 200k zł wkładu własnego nie można nadpłacać kredytu. Poprawcie mnie jeżeli się mylę.

"6. W przypadku gdy w okresie przysługiwania dopłat do rat kredytu:
(...)
10) dokonano przedterminowej spłaty części kredytu, chyba że:
a) spłaty takiej dokonano po upływie 3 lat od dnia udzielenia tego kredytu, lub
b) spłata ta dotyczyła części objętej gwarancją, lub
c) łączna wysokość tej spłaty i wniesionego wkładu własnego Kredytobiorcy nie przekroczyła 200 000 zł, lub
d) łączna wysokość tej spłaty i zapłaconej przez Kredytobiorcę raty tego kredytu nie przekroczyła w danym miesiącu kwoty pierwszej, pomniejszonej o dopłatę raty tego kredytu;
(...)
dopłaty do rat wygasają z ostatnim dniem miesiąca wystąpienia tego zdarzenia, a kwoty uzyskanych po tym dniu dopłat podlegają zwrotowi do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego."

#nieruchomosci #rynekpierwotny #rynekwtorny #kredythipoteczny
  • 17
@ksiezycoweNieruchy: podpunkty a), b), c) oraz d) łączy wyraz "lub", więc wystarczy jeden z wymienionych podpunktów aby dopłaty do rat wygasły. Ja tutaj naprawdę nie widzę pola do innej interpretacji ani tym bardziej do "swobodnego" nadpłacania po 3 latach
¯\(ツ)/¯
@ksiezycoweNieruchy: no to czytamy ze zrozumieniem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W przypadku gdy w okresie przysługiwania dopłat do rat kredytu (...) dokonano przedterminowej spłaty części kredytu, chyba że (...) łączna wysokość tej spłaty i wniesionego wkładu własnego Kredytobiorcy nie przekroczyła 200 000 zł, (...) dopłaty do rat wygasają z ostatnim dniem miesiąca wystąpienia tego zdarzenia, a kwoty uzyskanych po tym dniu dopłat podlegają zwrotowi do Rządowego Funduszu
@marcpol Dobra, rozłóżmy to na czynniki:
Podpunkt a) wskazuje na to, że jeżeli zacznę nadpłacać w okresie od daty otrzymania kredytu do trzech lat od daty otrzymania kredytu, to stracę dopłaty.
Podpunkt b) wskazuje na to, że mogę nadpłacić część objętą gwarancją (zakładam, że dotyczy kredytu bez wkładu własnego - tam gwarancja jest spłacana jako pierwsza).
Podpunkt c) wskazuje na to, że jeżeli łączna wartość nadpłaty oraz wniesionego wkładu własnego przekroczyła 200000zł
@MisiekPrzerwa: LUB is the word. Podpunkt a) możesz zastosować po upływie 3 lat, podpunkt c) możesz zastosować od razu, jeśli wpłaciłeś 200k wkładu własnego. Teraz przed upływem 3 lat NIE MOŻESZ zastosować podpunktu a) co za tym idzie gdybyś mógł podpunktem c) wykluczyć podpunkt a) to po #!$%@? byłby podpunkt a), który możesz zastosować DOPIERO po 3 latach ? LUB sprawia, że zdanie jest prawdziwe jeśli przynajmniej jedno z tych podpunktów
@NowyTonyHawkTylkoZeRapowy: nie zakładam, że wszyscy eksperci kredytowi w Polsce się mylą. Po prostu nie przywykłem wierzyć "ekspertom" tylko i wyłącznie na słowo. Skoro mam dostęp do dokumentów, to wolę je w miarę możliwości zrozumieć. Nie chcę wylądować w sprawie dla reportera ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
@MisiekPrzerwa: No tak jest że nadplata jest ograniczona wprzy wkładzie 200k

Jeszcze jedno zrat kapitałowych i odsetkowych wynika ze po odliczeniu dopłat realnie płacisz 4.71%

to co ty sie dowiedziałeś w banku ja o tym pisałem 1 miesiac temu wtedy Trole wykopowe naganiajace na wykop ru
Nie poprostu deklasowały sprytem >