Wpis z mikrobloga

Na początku tygodnia dostałem steamdecka no i długo się nim nie nacieszyłem ( ͡° ʖ̯ ͡°) Kupiłem najtańszą wersję i dałem dysk ssd 512. Wszystko hulało, pograłem trochę w Dark Souls remastered i zainstalowałem Sleeping Dogs. Co jakiś czas miałem zwiechę jak opisaną tutaj https://www.reddit.com/r/SteamDeck/comments/z8kmyl/psa_some_potential_hardware_issues_to_look_out/ ("gpu freeze/reset bug"). Raz po kilku minutach gry, raz po dłuższym czasie. Poeksperymentowałem trochę z ustawieniami steamdecka, protonem i dzisiaj np. zwiesiło mi się dopiero po jakiejś 1,5h. Pomyslałem not great, not terrible biorąc pod uwagę, że gra nie jest oficjalnie wspierana. Z drugiej strony, ludziom działa bez takich problemów https://www.protondb.com/app/307690

W międzyczasie zainstalowałem też Diablo 4 (jako gra dodana spoza steam) i tam wywalało mnie za każdym razem max. 5 minut po rozpoczęciu gry. Też nie wspierana ale wyczytałem, że ludziom działa (większość miała problem z samym odpaleniem battleneta ale u mnie poszło gładko). W między czasie znalazłem też ten temat na reddicie sugerujący, że jest to kwestia sprzętowa a nie softwarowa, doczytałem zalinkowany wątek na steamie i trochę się zacząłem martwić.

Pomyślałem, że warto spróbować coś z kategorii "świetne na decku". Wspomniane Dark Souls działa bez problemu ale zagrałem łącznie może z 2 h max. Slay the Spire jeszcze krócej no ale ta gierka działałaby pewnie na kalkulatorze (choć niektórym użytkownikom wspomniany bug pojawiał się też w mniej wymagających tytułach, jak np. Vampire Survivors). No to zainstalowałem Divinity Original Sin 2 i już miałem pewność, że coś jest nie tak ( ͡° ʖ̯ ͡°) Gra wywalała za każdym razem w ciągu kilku minut od zładowania właściwej rozgrywki a raz jeszcze podczas loadingu.

Przejrzałem logi z konsoli po wpisaniu "journalctl" i faktycznie mam wpisy o błędach gpu (nie identyczne jak w screenie z reddita ale z końcówką "*ERROR* Failed to initialize parser -125!" - na steamie piszą, że ta sama przyczyna https://steamcommunity.com/app/1675200/discussions/1/3472864793313315192/?l=czech)

I teraz dochodzimy do sedna. Zapewne poproszę o wymianę ale zanim to zrobię chciałem się upewnić, że problemu nie generuje np. nowy dysk ssd (mało prawdopodobne ale jednak). Przełożyłem oryginalną pamięć 64 GB i mam pytania:

1. czy któryś z użytkowników steamdecka spotkał się z tym problemem, jeśli tak to w jakich grach i czy obeszło się bez wymiany sprzętu?
2. jaką wymagającą graficznie grę mógłbym przetestować, aby jednoznacznie się upewnić, że to problem ze sprzętem? Przypominam, że dysponuję w tym momencie jedynie pamięcią wbudowaną + kartą micro sd 64 GB, bo tylko taką znalazłem w domu, więc nie poszaleję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#steamdeck #gry #pcmasterrace
  • 20
I teraz dochodzimy do sedna. Zapewne poproszę o wymianę ale zanim to zrobię chciałem się upewnić, że problemu nie generuje np. nowy dysk ssd (mało prawdopodobne ale jednak).


@jandiabeldrugi: z tego co mi wiadomo, to niektóre dyski pobierają więcej mocy niż specyfikacja steamdecka przewiduje i jest to prosta droga do problemów. Wołam @FilmikizHumorkiem który przerabiał temat.
@jandiabeldrugi: Hej, mam Steam Decka kilka miesięcy, na samym początku od razu wymieniłem zamontowany dysk 64gb na nowy 1tb. Pograłem w Diablo IV długie godziny (zarówno na SteamOS i Windowsie 10) i nie miałem żadnego problemu, nawet nie ścinało. Aktualnie mam dual boot na SteamOS i Windows 10. Podobno na Windowsie lepiej gry chodzą, ale nie wiem ile w tym prawdy (na pewno łatwiej wszystko odpalić). Z tego co wyczytałem kiedyś
@jandiabeldrugi: z ciekawości jaki dysk włożyłeś ( ͡° ͜ʖ ͡°)
swojego dostałem w czwartek i też poleciał micron 2400 od razu do wymiany, ale jak na razie to miał tylko problemy z wifi 5GHz jak szerokość sieci była na 80MHz, sama inicjalizacja przeszła na 2.4GHz a później 5GHz w pełnym działał max 15s i zrywał połączenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@aleksander_z: jakiś Solid State Storage Technology. Przyznam, że wziąłem taki, bo był najtańszy ale ze strzępków informacji jaki uzyskałem powinien działać ze steam deckiem ( ͡º ͜ʖ͡º)

Zresztą chyba dysk nie jest przyczyną. Zainstalowałem Control na tej micro sd 64 GB i zajęło to z 30 minut gry ale w końcu udało mi się odtworzyć ten błąd. Krótka zwiecha, mignięcie ekranu i powrót do zawieszonego obrazu.
Pobierz jandiabeldrugi - @aleksander_z: jakiś Solid State Storage Technology. Przyznam, że wz...
źródło: 1690652401976
@fastmotion: tak też zrobiłem. Original Sin 2 z micro sd wieszał się tak samo jak z ssd. Poszło już zgłoszenie, pewnie jeszcze będę musiał przejść całą procedurę jaką mają w skrypcie ale będę się upierał na wymianę.