Wpis z mikrobloga

Mirki, mam dwunastoletni komputer który kiedyś działał sprawnie, chciałbym go przywrócić do stanu używalności bo aktualnie to wyłącza się sam z siebie przy odpaleniu jakiejkolwiek gry, dodać należy że zanim mogę coś na nim robić musi się on "rozruszać" z 15 minut. Czy wymiana pasty termoprzewodzacej (czego nigdy nie robiłem) i wyczyszczenie go sprężonym powietrzem sprawi że będzie działał jak dawniej? To znaczy uruchamiał się szybciej, nie wyłączał i poprostu działał?
#komputery #sprzetkomputerowy #informatyka #pytanie
  • 18
  • Odpowiedz
  • 0
@brakloginuf: Wydaje mi się że chłop się poprostu przegrzewa, ostatnio nie odpalałem go rok a pasty nie wymieniałem 12 lat, chciałbym poprostu żeby działał znowu sprawnie.
  • Odpowiedz
na początek wymień pastę na procku, wyczyść go dokładnie z kurzu, zmień dysk na SSD jeśli masz stary HDD i postaw na nowo system.
  • Odpowiedz
@HuierP10:
to sprawdź czy się przegrzewa? dla mnie jakby się przegrzewał to by raczej throtlował a nie się wyłączał.

też occt i każdy komponent testujesz osobno i patrzysz na którym się zawiesi.

wymień bateryjkę na płycie jak tego nie robiłeś przez 12 lat.
  • Odpowiedz
  • 0
@sylwester_stalone: Nie no tyle to nie, nie chce inwestować za bardzo w kompa z którego niemal nie korzystam, czasem chce sobie pograć w gothic i tyle. Ostatni raz odpalałem komputer półtora roku temu więc no.
  • Odpowiedz
  • 0
Nie bardzo wiem jak to zrobić szczerze mówiąc, w sensie jak testować? No i samo korzystanie z tego komputera to aktualnie udręka
  • Odpowiedz
@HuierP10: zainteresuj się na początek programem, który pokazuje wszystkie temperatury, może być jakaś aida albo hwinfo -> https://www.dobreprogramy.pl/hwinfo32,program,windows,6628626639386241,

OCCT też się przyda, bo tam możesz obciążyć np. CPU GPU i obserwować.

Wrzuć jakiś raport z tego programu o sprzęcie, to dostaniesz podpowiedzi. Daj znać jak wyglądają temperatury w idle (na samym pulpicie) i pod obciążeniem (testy OCCT). Możesz też strzelić fotkę z wnętrza i pokaż tabliczkę znamionową zasilacza w komputerze, co
  • Odpowiedz
  • 0
@balrog84: Nie wiem czy pod obciążeniem coś zdołam zdziałać bo ostatnio minęła jakaś minuta i komputer poprostu się wyłączył jakby odłączyć go od zasilania, robił już tak i wtedy wystarczyło go wyczyscic sprężonym powietrzem, głównie chciałbym poprawić teraz jego "szybkość"
  • Odpowiedz
@HuierP10: to zorganizuj pendrive z 8GB do zaorania, wrzuć sobie na niego przy pomocy RUFUSa dowolny linux, np. Xubuntu z obrazu ISO, odpal go z USB do pulpitu i sprawdź jak się zachowuje np. YT i czy się wtedy wyłączy. Temperatury też możesz posprawdzać, podpowiem jak ogarniesz. To może potwierdzić lub nie problem z systemem (w jakimś stopniu).

Czyszczenie sprężonym powietrzem oczywiście bardzo wskazane i potraktowane priorytetowo, do tego potem demontaż
  • Odpowiedz
@HuierP10: odpinasz kabelek zasilający, przesuwasz tą taką dźwignie i delikatnie poruszaj, całe zejdzie z zatrzasku, a jeśli nie ma dźwigni tylko są takie plastikowe 4 śruby to przekręć wszystkie zgodnie ze strzałką lub popatrz na YT sobie dla swojego typu. Potem delikatnie spróbuj to zdjąć, tylko pasta może być lekko skała, więc nie ciągnij do góry tylko trochę kręć w prawo / lewo i powinno puścić.

Jak zdejmiesz, chłodzenie czyścisz czym
  • Odpowiedz
  • 0
@balrog84: Aha aha demontaż chłodzenia w sensie wymiana pasty i wyciągnięcie kłębów kurzu z wiatraczka na procesorze, czaje, lecę zaraz po pastę i sprężone powietrze i będę się bawił.
  • Odpowiedz