Wpis z mikrobloga

Mam możliwość kupienia wykończonego domu o powierzchni 180 m2 (działka 30 a) za 1080000 PLN. Lokalizacja mi pasuje, sam dom też. Z tego co widzę, to jakbym chciał kupić działkę i zbudować taki dom, to musiałbym wyłożyć podobną kwotę. Pytanie do osób, które budowały lub są w trakcie budowy podobnego domu. Czy ceny budowy są teraz faktycznie tak wysokie, że bez bańki nie ma co podchodzić do budowy domu 160-180 m2?


#nieruchomosci
  • 15
@sudosu-: tak, kup chatę jak masz możliwość i spełnia twoje oczekiwania oraz jesteś w stanie go prowadzić (koszty, remonty, spłaty etc.) Nie ma to jak mieszkanie na swoim. I tak, ceny są wywalone w kosmos. Bardzo bliscy znajomi nadal mieszkają "na budowie", są zasłużeni pod kurek, bo przy wycenie materiały i robocizna były z 2019 jak zaczynali a covid i wojna pociągnęły ich na dno. Spójrz jak wyglądają ceny stali, drzewa
@sudosu-: właśnie wykańczam dom ze stanu deweloperskiego - jest bardzo drogo. W szczególności robocizna jest okrutnie droga.
Jeżeli miałbym możliwość kupić dom pod klucz taki jak mi pasuje i wszystko nowe, to zdecydowanie wolałbym skorzystać też ze względu na stres i czas potrzebny na wykończenie. Jeżeli sam dom ci odpowiada i ma wyjść podobnie, to kupuj. Będziesz budował 2-3 lata i będzie tylko drożej, a przy tym stracisz masę czasu i
@sudosu-: powiem Ci mam podobny kejs, znalazłem duży dom na dużej działce, ponegocjowałem cenę i jak podliczyłem ile by mnie kosztowało dzisiaj kupienie identycznej działki i wybudowanie identycznego domu to jest to w zasadzie niemożliwe w tej kasie za którą dom jest do kupienia

z plusów:
+ oszczędzam czas i stres związany z budową
+ oszczędzam hajs, bo łączny koszt wszystkiego wyszedłby wyższy

z minusów:
- dom ma prawie 10 lat
@dzordzfloit: Bez przesady, tag się przecież zgadza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Rozmawiałem na ten temat ze znajomymi i większość z nich jest zdania, że lepiej kupić gotowy dom niż budować. Chcę po prostu poznać opinię osób spoza swojego najbliższego otoczenia. To wcale nie znaczy, że zrobię tak jak większość wykopków mi doradzi - chociaż odpowiedzi, które dostałem są bardzo sensowne.
@sudosu- kupno nowego domu wiąże się z tym, że kupujesz coś co od początku było budowane nie dla siebie tylko na sprzedaż, czyli były robione optymalizacje i oszczędności - nigdy nie wiesz na czym.

Mógłbym mnożyć przykłady fuszerek i partactwa z mojego otoczenia gdzie dawano najpodlejsze materiały do instalacji, najtansze tynki które potrafią odpadać po roku czy pleśniejące elewacji bo oszczędzano na farbach i gruntach.

Deweloperzy tak samo jak indywidualni inwestorzy w
kupno nowego domu wiąże się z tym, że kupujesz coś co od początku było budowane nie dla siebie tylko na sprzedaż, czyli były robione optymalizacje i oszczędności - nigdy nie wiesz na czym.


@mookie: Tego nie wiesz, bo OP nie napisał, czy to np. masówka albo budowany na sprzedaż, czy pod siebie.

@sudosu-: Z doświadczenia wiem, że powiedzenie o ilości budowanych domów i dla kogo się je buduje, się sprawdza,
Czy ceny budowy są teraz faktycznie tak wysokie, że bez bańki nie ma co podchodzić do budowy domu 160-180 m2?


@sudosu-: Zależy gdzie. Jaka okolica?

Kupno gotowego domu ma sens, bo wprowadzasz się od razu. Budowa to np. 2-3 lata od rozpoczęcia poszukiwań działki do wprowadzenia się. Masz gdzie mieszkać na ten czas? Czy będziesz musiał np. wynajmować te 3 lata? bo już to jest np. +100 000 PLN do ceny
Tego nie wiesz, bo OP nie napisał, czy to np. masówka albo budowany na sprzedaż, czy pod siebie.


@tellet: Właściciele budowali ten dom dla siebie, więc nie ma tam fuszerki (przynajmniej widocznej na pierwszy rzut oka ( ͡° ͜ʖ ͡°)). Szukam dużego domu, bo mam 3 bąbelki.
@sudosu-: tak, bez bańki i roku (w przypadku prefabrykacji) lub dwóch lat (w przypadku murowania) nie podchodź

Oprócz samej budowy i czasu, jeżeli będziesz miał generalnego wykonawcę to nie powinno cię za dużo interesować na samej budowie, jest troche do ogarniania przy działce, zanim dojdziesz do etapu budowania