Wpis z mikrobloga

Komentarze użytkowników w tym wpisie zachęciły mnie do przyjrzenia się, czy wakacje kredytowe faktycznie są tak bardzo kosztowne i równoważne w opłacalności co program BK2%.

Wakacje kredytowe mają największy (i chyba jedyny) sens, kiedy nadpłacamy kredyt (a nie było to założeniem tego programu - niektórzy kredyciarze nadpłacają z własnej woli). Były oferowane w maksymalnie 8 miesiącach (po 4 miesiące w 2022 i 2023r).

Przy założeniu kredytu 500 000zł na 25lat, przy obecnych stopach spłaca się kwotę około 1 250 000zł.
Zakładając jednak, że kredyciarz nadpłaci kredyt, całkowita kwota do spłaty spadnie do około 1 165 000zł. co daje 85 000zł oszczędności na całości kredytu.

Natomiast dla BK2% - dla 500 000zł na 25 lat kwota do spłaty wynosi około 824 000zł co daje 426 000zł oszczędności na całości kredytu - różnica jest znaczna.

Również w ujęciu 18-miesięcznym, maksymalna kwota do zaoszczędzenia przez 8 miesięcy wakacji kredytowych to około 30 000zł. Praktycznie tyle samo będzie dopłaty dla kredytu BK2% przez 18 miesięcy tylko że te dopłaty trwać będą przez 10 lat.

Kredytów 2% będą bronić wyłącznie ci, którzy się na nie obecnie załapali (pozdrawiam @GOHAN, @DeoLawson)

Mam troche ból dupy z tego powodu ale nie dlatego że mi to nie przypadło (mój kredyt jest śmiesznie mały) ale z powodów ogólnych. Nie dąży się do poprawy ogólnej sytuacji mieszkaniowej i ekonomicznej dla wszystkich, tylko rozdaje kolejne prezenty, co jeszcze bardziej pogłębia patologie na rynku, inflacje, ceny mieszkań itd

#ekonomia #nieruchomosci #inflacja #kredythipoteczny #kredyt2procent #bekazpisu
  • 20
@robert_blaszczykowski: 1. Wakacje kredytowe są niemal dla każdego nawet tych na stałych stopach. 2 Miały miejsce w okresie największego wzrostu stóp 3. Dopłaty w kredycie 2% mogą być finalnie niewielkie jeśli stopy spadną 4. Ludzie korzystający z wakacji kupili nieruchy taniej przed inflacja 5. W wakacjach nie ma durnych ograniczeń typu najem i szczegółowych kryteriów min kwotowych.
@DeoLawson:
Nie rozumiem, co te punkty mają udowadniać ale ok
1. Niemal dla każdego, kto ma kredyt. Nie zmienia to faktu że po pierwsze, wakajki nie powinny wejść, po drugie, jeżeli nie nadpłacasz to korzyści są mierne (a nie taki był cel, żeby nadpłacać).
2. Również BK2% jest w tym samym czasie
3. Tak mogą.
4. Zobacz na ceny pod koniec 2020 kiedy inflacja nie była jeszcze wysoka - nie powiedziałbym,
Mówiąc że jeśli nie nadplacasz to korzyści są mierne się kompromitujesz i pokazujesz że w ogóle nie rozumiesz koncepcji pieniądza w czasie.


@DeoLawson: rozumiem tę koncepcje ale nadpłacanie kredytu opłaca się najbardziej i tu się zgodzimy, tak?
Jeżeli nadpłacanie daje w całości (przez 25 lat) około 85 000 zł to ile daje nienadpłacenie tego kredytu? 30 000 zł z wakacji + ...?
Bo na pewno nie będzie to 85 000zł więc
w zasadzie to liczenie tego kredytu na przestrzeni 25 lat to jest raczej duży błąd, bo dużo osób pozbędzie się tego kredytu w max 10 lat, czyli w czasie trwania dopłat.


@haha123: no ta, coś w tym jest. Ale do obliczeń musiałem wziąć pod uwagę równe okresy żeby ktoś mi zaraz nie wyjechał, że jestem nieobiektywny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
dużo osób pozbędzie się tego kredytu w max 10 lat, czyli w czasie trwania dopłat.


@haha123: Tak jest najlepiej, turlać się z najniższą ratą dopóki oprocentowanie jest niższe od stopy/WIRONu, ponieważ realnie inflacja eroduje pozostały do spłaty kapitał, po upłynięciu programu nadpłacać.

Program wymaga żeby pierwsze 10 lat było na ratach kapitałowych, co dodatkowo zmniejsza kwotę która pozostanie do spłaty.
@robert_blaszczykowski:

Bezpieczny kredyt: https://kalkulator-kredytowy.azurewebsites.net/?kwota=500000&okres=360&WIBOR=0.01&mar%C5%BCa=1.99&typRat=malej%C4%85ce

Oddane odsetki po 10 latach: 83 472
Spłacony kapitał po 10 latach: 166 666

Rynkowy kredyt: https://kalkulator-kredytowy.azurewebsites.net/?kwota=500000&okres=360&WIBOR=7.2&mar%C5%BCa=1.99&typRat=sta%C5%82e

Oddane odsetki po 10 latach: 439 654
Spłacony kapitał po 10 latach: 51 344

Jak bezpieczny kredyt całkowicie nie mogguje innych rozwiązań, to ja już nie wiem xD
Jak nie siedziałeś z kalkulatorem to na jakiej podstawie twierdzisz, że wakacje są #!$%@? i nie można ich porównać do bk2% ? Pojęcie macie zerowe ale drzeć jape to każdy potrafi. A najlepsze, że nawet nie jesteś pewien dlaczego ją drzesz. Bo przecież nie policzyłeś.

Nawet nie chce mi się wdawać w polemikę.


@GOHAN: no tak, wcześniej jak nie przedstawiłem wyliczeń to mówiłeś, że dre japę, nie wiem o czym mówię