Wpis z mikrobloga

#wroclaw #prawodrogowe #przepisy #polskiedrogi #pytanie #pytaniedoeksperta #przepisydrogowe

Mam pytanie do załączonej sytuacji.

Objaśnienie:

Mamy ulicę oraz wjazd na osiedle oznaczony strefą ruchu. Każdy kto wjeżdża na osiedle ma jasno przedstawioną sytuacje - widoczny znak. Problem pojawia się w momencie wyjazdu z osiedla, ponieważ znak "koniec strefy ruchu" zniknął. Stoi pusta rura bez znaku. Ktoś ukradł? Komuś przeszkadzało? Nie wiadomo. Nie ma znaku. W takiej sytuacji wyjeżdżając z osiedla i skręcając w prawo - jak robi to na schemacie pojazd zielony - są na drodze z pierszeństwem (?). Doprowadza to do ciągłych wymuszeń, pytanie, kto w tej sytuacji wymusza? Jak będzie sprawa wyglądała w przypadku kolizji?
diegos17 - #wroclaw #prawodrogowe #przepisy #polskiedrogi #pytanie #pytaniedoeksperta...

źródło: Screenshot 2023-07-04 at 11.22.36

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@diegos17: Nie wiem czy się da. Po prostu jest burdel w przepisach.
Chodzi mi o to, że teoretycznie znak końca strefy ruchu nie informuje o wyjeździe z drogi wewnętrznej na drogę publiczną, czyli niekoniecznie będzie następować włączanie się do ruchu. Droga z prawej i droga z dołu (na obrazku) mogą być drogami wewnętrznymi a tylko droga po lewej znajduje się w strefie ruchu (i również jest drogą wewnętrzną). Z samego obrazka
  • Odpowiedz
@diegos17: no dobra. Ale brak znaku "strefa ruchu" czy znaku "koniec strefy ruchu" nie sprawia, że droga niepubliczna staje się publiczną. W przepisie dotyczącym włączania się do ruchu nie pada nawet zwrot "strefa ruchu", a jest jedynie mowa o "drodze niebędącej drogą publiczną".
  • Odpowiedz
Stoi pusta rura bez znaku. Ktoś ukradł? Komuś przeszkadzało? Nie wiadomo. Nie ma znaku. W takiej sytuacji wyjeżdżając z osiedla i skręcając w prawo - jak robi to na schemacie pojazd zielony - są na drodze z pierszeństwem (?). Doprowadza to do ciągłych wymuszeń, pytanie, kto w tej sytuacji wymusza? Jak będzie sprawa wyglądała w przypadku kolizji?


@diegos17: Prawo tego jednoznacznie nie określa. No niestety nie da się przewidzieć każdej sytuacji.
  • Odpowiedz
  • 0
ca strefy ruchu nie informuje o wyjeździe z drogi wewnętrznej na drogę publiczną, czyli niekoniecznie będzie następować włączanie się do ruchu. Droga z prawej i droga z dołu (na obrazku) mogą być drogami


@kromnomo: Nie wiem czy to w czymś pomaga - ale droga z dołu -> w prawo to normalna ulica ma swoją nazwę, więc domyślam się, że to droga publiczna w jako-takim rozumieniu? Droga z lewej to wjazd na
  • Odpowiedz
  • 0
no dobra. Ale brak znaku "strefa ruchu" czy znaku "koniec strefy ruchu" nie sprawia, że droga niepubliczna staje się publiczną. W przepisie dotyczącym włączania się do ruchu nie pada nawet zwrot "strefa ruchu", a jest jedynie mowa o "drodze niebędącej drogą publiczną".


@reksiuzgdyni: czyli chcesz powiedzieć, że przy założeniu, iż droga (wjazd na osiedle) nie jest drogą publiczną - znak "koniec strefy ruchu" nie jest w ogóle potrzebny przy wyjeździe, ponieważ
  • Odpowiedz
@diegos17: Oczywiście. Przecież masz mnóstwo dróg niepublicznych, gdzie nie ma stref ruchu. Strefa ruchu oznacza tylko tyle, że na terenie tej drogi niepublicznej, jej zarządca chce, aby w pełni obowiązywały przepisy PoRD. Po to są właśnie strefy ruchu, gdyż na terenie dróg niepublicznych przepisy ruchu drogowego obowiązują w ograniczonym zakresie (Art. 1 ust. 2 PoRD)

Zwróć uwagę, że w przepisie o włączaniu się do ruchu nie ma mowy o strefach ruchu.
reksiuzgdyni - @diegos17: Oczywiście. Przecież masz mnóstwo dróg niepublicznych, gdzi...

źródło: włączanie

Pobierz
  • Odpowiedz
@diegos17: to, że ma nazwę niczego nie zmienia. Drogi wewnętrzne mogą mieć nazwy nadane przez miasto ale nadal nie są drogami publicznymi. Nawet więcej, drogi wewnętrzne mogą należeć do miasta
  • Odpowiedz
oraz wg Twojego toku myślenia , mapka gdzie się kończy. Jeśli wjadę do strefy, wyjeżdżając w innym kierunku to jak (poza oznakowaniem o końcu strefy) mam o tym wiedzieć?
  • Odpowiedz