Wpis z mikrobloga

Zgodnie z obowiązującymi przepisami rower powinien być wyposażony:

z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Rower może być wyposażany:

z przodu – w światło odblaskowe barwy białej;
na kołach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło);
na pedałach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej;
w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

#rower #gruparatowaniapoziomu #rowery
PIAN--A_A--KTYWNA - Zgodnie z obowiązującymi przepisami rower powinien być wyposażony...

źródło: 7rg6hu

Pobierz
  • 35
  • Odpowiedz
@PIAN--A_A--KTYWNA: z różnych przyczyn totalnie martwe przepisy... nie żebym pochwalał, ale sam w rowerze mam tylko czerwonego migacza na tył i czasem jak faktycznie wracam wieczorem to zakladam na przod latarke (chyba takie wyjatkowo #!$%@? EDC co to pewnie latajac na dziurach miga innym uczestnikom drogi po oczach)... z drugiej strony... gdzie na szosie miałbym dać dzwonek? :D chyba jak u krowy na szyi se powiesic :P

ale za to
  • Odpowiedz
gdzie na szosie miałbym dać dzwonek?


@subiel: masz mieć "sygnał dźwiękowy" o nieprzeraźliwym dźwięku. Kiedyś policjant chciał się przyczepić przy kontroli.

- nie ma pan dzwonka

- mam
  • Odpowiedz
z drugiej strony... gdzie na szosie miałbym dać dzwonek?


@subiel: to jest już twój problem. Rower ma być wyposażony zgodnie z przepisami.
  • Odpowiedz
z różnych przyczyn totalnie martwe przepisy...


@subiel: Ostatnio policjanci mnie zatrzymali na dmuchanie na rowerze i udzielili pouczenia za brak dzwonka z groźbą, że następnym razem będzie mandat xD To co ja już nie mogę wydrzeć mordy na przechodnia analogowo
  • Odpowiedz
z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);

z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);

@PIAN--A_A--KTYWNA: o ile mnie pamięć nie myli to jeżeli się przepisy nie zmieniły to lampki nie są wymagane w ciągu dnia.
  • Odpowiedz
To co ja już nie mogę wydrzeć mordy na przechodnia analogowo


@aegispolis: jak sobie ten analogowy sygnał przyczepisz DO roweru, to <papieżitojeszczejak.jpg>
Podobnie jest z latarką czołową zamiast lamki na rowerze - ma być na rowerze :)
Rower ma być wyposażony, nie rowerzysta.
  • Odpowiedz
jak sobie ten analogowy sygnał przyczepisz DO roweru, to <papieżitojeszczejak.jpg>


@lurker: A czy sygnał siedzący na siodełku jest przyczepiony? Rower wyposażony w rowerzystę. Rower sam bez rowerzysty też nie zadzwoni ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
gdzie na szosie miałbym dać dzwonek?


@subiel: nie wiem, no zupełnie brak miejsca.
Pamiętać należy, że rower ma być wyposażony, co nie znaczy że ten dzwonek ma być łatwo dostępny, ma działać i to działać zgodnie z normami ;)

Ja np. mam dwa sygnały na rowerze. Jakiś defaultowy minidzwoneczek przyczepiony pod siodełkiem
  • Odpowiedz
z drugiej strony... gdzie na szosie miałbym dać dzwonek?


@subiel: normalnie na rurce przy mostku na przykład, no chyba że wolisz na sztycy siodła to też dasz radę na pewno xD
  • Odpowiedz
masz mieć "sygnał dźwiękowy" o nieprzeraźliwym dźwięku


@eloar: przepisy przepisami, ale gdybym zamontował takie coś na swoim XC, które asfalt widzi od wielkiego dzwonu, to na #!$%@?łach najdalej po kilometrze ten dzwonek poczułby się jak oszczep na olimpiadzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@PIAN--A_A--KTYWNA:

1a.
Dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru i wózka rowerowego, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy.
  • Odpowiedz