Wpis z mikrobloga

Witajcie w raporcie ISW na 27 czerwca 2023 roku. Dziś dwie sprawy administracyjne: po pierwsze liczba wołajacych przekroczyła 300, także dziękuje wszystkim Spartanom za zainteresowanie moimi tłumaczeniami a po drugie to przez miesiąc z waszych datków zebrało się 130 złotych (z 9 złotych zabrała strona). Dużo, mało, oceńcie sami, dla mnie to wystarczająco, żeby dalej wrzucać tłumaczenia. W sumie wrzucałbym dalej gdyby było same zero, ale dziękuje, że dajecie mi dodatkową motywacje xd. Zachęcam do plusowania, wykopywania, sprawdzeniu oryginalnego raportu i potencjalnie do dawania datków!
----------------------------------------------------
Datki na mnie
Link do wołania
Znalezisko do zakopywania
Strona z oryginałem
------------------------------------------------------------

Najważniejsze informacje

-Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił przemówienie 26 czerwca, starając się przekonać jak najwięcej bojowników i przywódców Wagnera do wstąpienia do rosyjskiego wojska i kontynuowania walki przeciwko Ukrainie oraz by wykryć osoby najbardziej lojalne wobec Jewgienija Prigożyna.

-Kreml wskazał, że Rosja dąży do utrzymania sił Wagnera w celu podtrzymania swoich operacji na Ukrainie i innych międzynarodowych działań.

-Prigożyn próbował zbagatelizować swój zbrojny bunt 26 czerwca w swoim pierwszym oświadczeniu od czasu nieudanej rebelii, prawdopodobnie próbując uchronić się przed oskarżeniami o próbę zamachu stanu przeciwko Putinowi.

-Wysiłki Prigożyna mające na celu przekonanie Putina o jego lojalności najwyraźniej zawiodły, ponieważ Putin scharakteryzował zbrojną rebelię jako próbę szantażu i potępił jej organizatorów jako zdrajców.

-Kreml prawdopodobnie próbuje zasygnalizować, że Szojgu na razie utrzyma swoje stanowisko i że Putin nie ulegnie próbie szantażu Prigożyna.

-Przyszłość Grupy Wagnera jest niejasna, ale prawdopodobnie nie będzie ona pod kontrolą Jewgienija Prigożyna i może nie istnieć jako odrębny lub jednolity podmiot.

-Siły ukraińskie kontynuowały operacje kontrofensywne i posunęły się naprzód w co najmniej dwóch sektorach frontu.

- Siły rosyjskie przeprowadziły ograniczone ataki naziemne na północny zachód Swatowa i na południe od Kreminny.

-Siły ukraińskie i rosyjskie kontynuowały ataki naziemne wokół Bachmutu, a siły ukraińskie podobno zdobyły nowe tereny na tym obszarze.

-Siły rosyjskie przeprowadziły ograniczone ataki naziemne wzdłuż linii Awdijiwka-Donieck.

-Siły ukraińskie i rosyjskie kontynuowały potyczki w obszarze granicy administracyjnej Doniecka i Zaporoża, a siły ukraińskie zdobywały kolejne tereny.

-Rosyjskie źródła twierdziły, że siły ukraińskie kontynuowały ograniczone ataki naziemne w zachodnim obwodzie zaporoskim.

-Geolokalizowane nagrania potwierdziły, że siły ukraińskie utrzymują pozycje w pobliżu mostu Antonowskiego we wschodnim (lewym) brzegu obwodu chersońskiego.

-Rosyjska Duma Państwowa przyjęła ustawę zakazującą prywatnym firmom wojskowym rekrutacji więźniów.

-------------------------------------------------
Wstęp

Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił 26 czerwca przemówienie, którego celem było najprawdopodobniej przekonanie jak największej liczby bojowników i przywódców Grupy Wagnera do przyłączenia się do rosyjskiego wojska i kontynuowania walki przeciwko Ukrainie oraz wychwycenie lojalistów Jewgienija Prigożyna. Putin nadal potępiał organizatorów rebelii, określając ich jako zdrajców. Putin podziękował rosyjskiemu społeczeństwu i siłom bezpieczeństwa za obronę suwerenności Rosji i wyraził wdzięczność białoruskiemu prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence za pośrednictwo w negocjacjach z organizatorami rebelii. Putin nie wymienił z nazwiska Prigożyna, ale przemówienie Putina sugeruje, że ponowne zbliżenie z Prigożynem jest trudne do wyobrażenia.

Putin stwierdził, że prawdziwym wrogiem Rosji jest Ukraina i wyraźnie rozdzielił uczestników rebelii od Prigożyna i jego lojalistów, dając im trzy możliwości co mogą dalej robić. Putin dał dowódcom i bojownikom Grupy Wagnera możliwość zdystansowania się od rebelii Prigożyna, stwierdzając, że "wiemy, że przytłaczająca większość bojowników i dowódców Grupy Wagnera to także rosyjscy patrioci, oddani swojemu narodowi i państwu". "Putin powiedział, że bojownicy Wagnera, którzy chcą nadal "służyć Rosji", mogą podpisać kontrakt z rosyjskim Ministerstwem Obrony lub innymi rosyjskimi służbami bezpieczeństwa, przejść na emeryturę i wrócić do domu lub udać się na Białoruś (przypuszczalnie, za Prigożynem). Putin pochwalił dokonania dowódców Grupy Wagnera, prawdopodobnie by zachęcić ich do pozostania w armii gdy Ministerstwo Obrony wciągnie Wagnera w swoje struktury. To w jakim stopniu rosyjskie dowództwo wojskowe zdoła przyciągnąć do siebie dowódców Wagnera będzie miało kluczowe znaczenie dla utrzymania skuteczności bojowej i morale byłych Wagnerowców.

Kreml dał do zrozumienia, że Rosja będzie dążyć do utrzymania sił Wagnera w celu podtrzymania swoich operacji na Ukrainie i innych międzynarodowych działań. Putin mógł aresztować dowódców Wagnera za zdradę, ale zamiast tego zaoferował przebaczenie i dobrowolną integrację sił Wagnera, co wskazuje na ogromne zapotrzebowanie Rosji na dobrze wyszkolony personel. Putin prawdopodobnie próbuje również sfinalizować wysiłki formalizacyjne zainicjowane przez rosyjskie Ministerstwo Obrony. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zapewnił swoich zagranicznych odpowiedników 26 czerwca, że Wagner będzie kontynuował operacje w Mali i Republice Środkowoafrykańskiej. Retoryka Putina i Ławrowa wspiera trwającą w Rosji krajową kampanię informacyjną mającą na celu wybaczenie i zatrzymanie w armii bojowników Wagnera. Lokalne źródła rosyjskie poinformowały również, że pracownicy Wagnera kontynuują rekrutacje ochotników w Petersburgu, Jekaterynburgu, Nowosybirsku i Tiumeniu.

Część sił Grupy Wagnera może dołączyć do Prigożyna na Białorusi . Rosyjski opozycyjny portal Verstka poinformował 26 czerwca, że białoruskie władze budują kilka nowych obozów dla bojowników Grupy Wagnera na Białorusi, a w Asipowiczach w obwodzie mohylewskim trwa już budowa bazy o powierzchni 24 tys. km2 dla 8000 bojowników Wagnera. Lokalizacja bazy Grupy Wagnera w Asipowiczach nie stanowi zagrożenia dla Ukrainy, bowiem ta znajdują się około 200 kilometrów od granicy Białorusi z Ukrainą. Utworzenie nowych baz w obwodzie homelskim lub brzeskim na granicy z Ukrainą byłoby znacznie bardziej niepokojące. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka może próbować wykorzystać bojowników Prigożyna i Grupy Wagnera do osłabienia długotrwałych rosyjskich wysiłków na rzecz ustanowienia stałej obecności wojskowej na Białorusi, choć zakres, w jakim Łukaszenka może wykorzystać Prigożyna pozostaje niejasny, podobnie nie wiadomo też, czy byłby w stanie przykładowo odrzucić potencjalne rosyjskie żądanie ekstradycji Prigożyna lub bojowników Wagnera na Białorusi. Osobiste miejsce pobytu Prigożyna pozostaje niejasne, choć niektóre niepotwierdzone doniesienia sugerują, że przebywa on w "Green City Hotel" w zachodniej części Mińska.

Białoruś nie zaoferuje jednak Prigożynowi ani bojownikom Wagnera bezpiecznej przystani, jeśli Kreml będzie naciskał na Białoruś. Putin może przedstawiać Białoruś jako bezpieczną przystań dla Wagnerowców, jedynie jako element większej intrygi. Kreml prawdopodobnie uzna personel Grupy Wagnera, który podąża za Prigożynem na Białoruś, za zdrajców, niezależnie od tego, czy podejmie natychmiastowe działania przeciwko nim. Putin powiedział w swoim przemówieniu z 26 czerwca, że bojownicy Grupy Wagnera mogą udać się na Białoruś i że dotrzyma swojej niesprecyzowanej "obietnicy" dotyczącej bojowników Wagnera, którzy zdecydują się to zrobić. Pomysł, że Putina, że osobiście przyrzekł, że Wagnerowcy udający się na Białoruś pozostaną bezpieczni, wydaje się mimo wszystko dość niezwykły, żeby nie powiedzieć absurdalny bowiem wartość tej obietnicy jest bardzo wątpliwa. Jest mało prawdopodobne, by pracownicy Grupy Wagner na Białorusi pozostali bezpieczni przed rosyjskimi nakazami ekstradycji, jeśli Putin oskarży ich o zdradę. Łukaszenka wcześniej przekazał Moskwie 33 przetrzymywanych na Białorusi pracowników Wagnera po tym, jak wykorzystał ich jako narzędzie propagandowe przeciwko Kremlowi w 2020 roku i nie ma wyraźnego powodu, dla którego nie miałby tego zrobić ponownie.

Prigożyn próbował zbagatelizować swój zbrojny bunt w swoim oświadczeniu z 26 czerwca, pierwszym od czasu nieudanej rebelii, prawdopodobnie próbując uchronić się przed oskarżeniami o próbę zamachu stanu przeciwko Putinowi. Prigożyn powiedział, że siły Wagnera nie zamierzały obalić rządu, ale zamiast tego próbowały podnieść świadomość na temat starań rosyjskiego Ministerstwa Obrony w zakresie zniszczenia Wagnera. Prigożyn oskarżył rosyjskie Ministerstwo Obrony o to, że najpierw próbowało rozwiązać Wagnera 1 lipca poprzez rozkaz formalizacyjny, a następnie uderzyło na Wagnerowskie tyły 23 czerwca, gdy zrozumieli, że ci nie wykonają rozkazu. Prigożyn twierdził, że Wagnerowcy planowali 30 czerwca demonstracyjne złożyć broń i sprzęt rosyjskiemu Południowemu Okręgowi Wojskowemu, dopóki rosyjskie wojsko nie uderzyło w obóz Wagnera. Prigożyn zaznaczył, że Wagner zdecydował się zatrzymać 200 kilometrów na południe od Moskwy, ponieważ zdał sobie sprawę, że dalsze posuwanie się naprzód spowoduje ofiary wśród Wagnerowców i rosyjskich sił bezpieczeństwa. Prigożyn przyznał, że Łukaszenko udzielił pomocy, aby zapewnić Wagnerowi legalne kontynuowanie działalności i dzięki temu zdecydował się zawrócić swoje wojska do obozów szkoleniowych.

Starania Prigożyna, by przekonać Putina do jego lojalności, najwyraźniej zawiodły, ponieważ Putin określił zbrojną rebelię jako próbę szantażu i potępił jej organizatorów jako zdrajców, niedługo po oświadczeniu Prigożyna. Putin stwierdził, że rosyjskie społeczeństwo pokazało, że "każdy szantaż i każda próba wywołania wewnętrznych niepokojów jest skazana na niepowodzenie". Użycie przez Putina słowa "szantaż" wskazuje, że Putin zdaje sobie sprawę, że Prigożyn próbował zmusić go do zaakceptowania swoich żądań, a nie zamierzał bezpośrednio zaatakować Kremla. ISW wcześniej ocenił, że Prigożyn prawdopodobnie próbował szantażować Putina, nakłaniając go do zwolnienia ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego armii generała Walerija Gierasimowa, ale nie zamierzał przeprowadzić faktycznego zamach stanu w Moskwie. Zarówno Putin, jak i Prigożyn starali się unikać przedstawianie rebelii jako zamachu stanu, przy czym Putin próbował zachować pozory solidności swojego reżimu. Putin stwierdził również, że "organizatorzy zbrojnej rebelii" celowo zainscenizowali bunt i wprowadzili w błąd siły Wagnera, które przez to posunęły się do działań przestępczych. Putin podkreślił, że rosyjskie siły i urzędnicy podjęli wszelkie niezbędne środki, aby uniknąć rozlewu krwi pod jego "bezpośrednimi rozkazami", co podważa twierdzenia Prigożyna, że to Wagner zdecydował się na deeskalację sytuacji. Putin dodał, że zbrojna rebelia mogła przynieść korzyści Ukrainie i Zachodowi, a Ławrow ogłosił, że Rosja bada, czy zachodni wywiad był zaangażowany w rebelię. Kreml może przygotowywać grunt, aby osądzić Prigożyna i jego lojalistów jako zdrajców spiskujących z wrogami zewnętrznymi. Takie zarzuty karne zmusiłyby Łukaszenkę do wydania sił Prigożyna i Wagnera niezależnie od negocjacji prowadzonych przez Łukaszenkę.

Kreml prawdopodobnie próbuje zasygnalizować, że Szojgu na razie utrzyma swoje stanowisko, a Putin nie ulegnie próbie szantażu ze strony Prigożyna. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że 26 czerwca Szojgu odwiedził bliżej nieokreślone stanowisko dowodzenia rosyjskiej Zachodniej Grupy Sił Zbrojnych na Ukrainie i było to jego pierwsze publiczne wystąpienie od czasu ataku Prigożyna na Rostów nad Donem i Moskwę. Wcześniej rosyjskie Ministerstwo Obrony podało, że Zachodnia Grupa Sił Zbrojnych działa na linii Kupiańsk-Swatowe w obwodach charkowskim i ługańskim. Według doniesień, Szojgu spotkał się z dowódcą Zachodniej Grupy Wojsk, generałem pułkownikiem Jewgienijem Nikiforowem i powierzył mu zadanie zapobiegania ukraińskim postępom na linii frontu. Szojgu nie odwiedził kwatery głównej Południowego Okręgu Wojskowego w Rostowie nad Donem po zakończeniu okupacji miasta przez Wagnera, ani w inny sposób nie kontaktował się z siłami na południu Ukrainy po zakończeniu rebelii. Obecnie nie jest jasne, czy Kreml zastąpi Szojgu i Gierasimowa, ale jest mało prawdopodobne, aby Kreml tak szybko dokonał tak drastycznych zmian w dowództwie, ponieważ wydaje się, że byłoby to zbyt znaczące ustępstwo wobec Prigożyna. ISW oceniło wcześniej, że Putin ceni lojalność, a Szojgu i Gierasimow już wiele razy demonstrowali lojalność wobec niego.

Rosyjskie źródła nadal jednak spekulowały na temat zmian w rosyjskim dowództwie wojskowym po zbrojnym buncie Prigożyna. Rosyjscy blogerzy wojskowi rozpoczęli kampanię promującą gubernatora obwodu tulskiego Aleksieja Diumina, który miałby zastąpić Szojgu na stanowisku ministra obrony Rosji, rozpowszechniając nagranie wideo, w którym Diumin odwiedził 25 czerwca batalion ochotniczy „Tula”. Inni blogerzy wojskowi twierdzili, że rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) bada powiązania Diumina z Prigożynem i bada skąd Wagner miał dostęp systemów rakietowych Pantsir. Powiązany z Kremlem bloger zasugerował, że Kreml może wkrótce dokonać zmian na stanowiskach kilku stanowiskach, między innymi wymieniając: szefa Głównego Zarządu Operacyjnego rosyjskiego Sztabu Generalnego, generała pułkownika Siergieja Rudskoja, szefa Głównego Zarządu Szkolenia Bojowego rosyjskich sił zbrojnych, generała porucznika Iwana Buwalcewa, oraz szefa Głównego Zarządu Organizacyjno-Mobilizacyjnego rosyjskiego Sztabu Generalnego, generała pułkownika Jewgienija Burdinskiego. Bloger twierdzi, że Kreml może wkrótce zastąpić Burdinskiego z powodu jego nieudolności w wykorzystaniu skazańców służących jednostkach "Storm Z", którzy zostali następnie zwerbowani przez inne formacje zbrojne. Kreml może też zastąpić Rudskoja za niewdrożenie charkowskiego planu operacyjnego, choć nie wiadomo o co konkretnie może chodzić.

Przyszłość Grupy Wagnera jest niejasna, ale prawdopodobnie nie będzie ona podporządkowania Jewgienijowi Prigożynowi i może przestać istnieć jako odrębna lub jednolita jednostka. Apel Putina do dowódców i żołnierzy Wagnera wskazuje, że Kreml chce przyciągnąć siły Wagnera do rosyjskich sił regularnych, ale nie jest jasne, w jaki sposób Kreml wykorzysta Wagnera. Kreml może rozbić siły Wagnera działające na Ukrainie, aby wzmocnić istniejące już formacje wojskowe, lub mogą skłonić ich do zapisania się do innych firm wojskowych stowarzyszonych z rosyjskim Ministerstwo Obrony. Rosyjskie Ministerstwo Obrony już wcześniej okłamywało ochotników, zapewniając ich, że będzie trzymać formacje razem tylko po to by mieć pewność, że rekruci podpiszą kontrakty wojskowe a zaraz po tym rosyjskie dowództwo wojskowe rozwiązywało jednostkę i wysyłało ochotników na różne rejony frontu. Kreml może zdecydować się na utrzymanie jednostki Wagnera wyłącznie w roli utrzymania operacji w Afryce lub na Bliskim Wschodzie i odciągnąć Wagnera od Ukrainy. Każdy z tych scenariuszy może w różnym stopniu wpłynąć na morale i skuteczność bojową Wagnerowców. Prigożyn zapewniał, że dowódcy i personel Wagnera kategorycznie sprzeciwiali się podporządkowaniu rosyjskiemu ministerstwu obrony i obawiali się, że rosyjskie dowództwo wojskowe wykorzystywałoby doświadczonych bojowników Wagnera jako mięso armatnie. Siły Wagnera, które wcześniej cieszyły się autonomią, prawdopodobnie spotkają się z wrogością ze strony rosyjskich dowódców wojskowych w odwecie za wysiłki Wagnera mające na celu osłabienie regularnych sił. The Telegraph, powołując się na brytyjskie służby specjalne, donosi, że rosyjskie siły specjalne groziły skrzywdzeniem rodzin dowódców Wagnera podczas zbrojnej rebelii, co może dodatkowo wywołać napięcia i niskie morale.

Przemówienie Putina z 26 czerwca prawdopodobnie zasygnalizowało zdecydowane zerwanie Prigożyna z Putinem i jest prawdopodobne, że Kreml podejmie próbę zastąpienia lidera Wagnera, aby zdystansować Wagnera od zdrady Prigożyna, jeśli zdecyduje się utrzymać Wagnera jako odrębny podmiot. Kreml nie wydał jeszcze żadnych oświadczeń dotyczących losu Wagnera w momencie publikacji tej publikacji. Niektóre rosyjskie źródła zaczęły wspominać o założycielu Wagnera, Dmitriju Utkinie, mimo że Utkin pozostawał poza zasięgiem opinii publicznej podczas inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę i nie ma o nim od dłuższego czasu żadnych wiarygodnych informacji. Dowódca batalionu "Wostok" Donieckiej Republiki Ludowej Aleksander Chodakowski, na przykład, wspominał czas, kiedy Utkin uratował pracownika Wagnera przed pobiciem Prigożyna i jego popleczników.

Siły ukraińskie kontynuowały kontrofensywę i od 26 czerwca posunęły się naprzód w co najmniej dwóch sektorach frontu. Dowódca Ukraińskiej Grupy Sił Wschodnich generał pułkownik Ołeksandr Syrski oświadczył, że siły ukraińskie oczyściły rosyjski przyczółek przy kanale Siwerski-Doniecki Donbas w okolicy Bachmutu, a rosyjscy blogerzy twierdzili, że siły ukraińskie posunęły się naprzód na południowy zachód od Bachmutu. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, inni ukraińscy urzędnicy i materiały geolokalizacyjne potwierdziły, że siły ukraińskie zdobyły Riwnopil w pobliżu granicy administracyjnej doniecka i zaporoża. Rosyjskie źródła dodatkowo potwierdziły, że siły ukraińskie kontynuowały operacje kontrofensywne w tym rejonie. Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że siły rosyjskie odparły ukraińskie ataki lądowe w pobliżu miejscowości Robotyne, na południe od Orichiwa w zachodniej części obwodu zaporoskiego. Rzecznik prasowy ukraińskiej grupy sił na kierunku Tawrijśka pułkownik Walerij Szerszeń oświadczył, że siły ukraińskie posunęły się o półtora kilometra w bliżej nieokreślonym obszarze w kierunku Tawrijśka (Zaporoże). Malar stwierdziła, że siły ukraińskie odzyskały 130 km2 terytorium na południu Ukrainy od rozpoczęcia ukraińskiej kontrofensywy. 26 czerwca brytyjskie Ministerstwo Obrony wskazało, że siłom rosyjskim prawdopodobnie brakuje rezerw na poziomie operacyjnym, które mogłyby aktywnie wzmacniać wszystkie obszary zagrożone ukraińskimi atakami oddalone od siebie o setki kilometrów, głównie w Bachmucie i na południu Ukrainy.

Siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy i dronowy na Ukrainę w nocy z 25 na 26 czerwca. Ukraiński sztab generalny poinformował, że siły ukraińskie zestrzeliły dwa z trzech rosyjskich pocisków manewrujących Kalibr i siedem z ośmiu dronów Shahed 131 lub 136. Ukraińskie Południowe Dowództwo Operacyjne poinformowało, że jeden pocisk uderzył w magazyn w obwodzie odeskim. Rzeczniczka ukraińskiego Południowego Dowództwa Operacyjnego Natalia Humeniuk poinformowała, że silne burze nad Morzem Czarnym utrudniły ukraińskiej obronie powietrznej przechwycenie celów.
--------------------------------------------------------------------------------------
#ukraina #wojna #rosja #codziennyisw #bialorus #militaria #wagner #wojsko #putin #prigozyn.
Pobierz Kagernak - Witajcie w raporcie ISW na 27 czerwca 2023 roku. Dziś dwie sprawy administ...
źródło: DraftUkraineCoTJune26%2C2023
  • 11
Obwód ługański (rosyjski cel: Zdobycie pozostałej części obwodu ługańskiego i przedarcie się na zachód do wschodniego obwodu charkowskiego i północnego obwodu donieckiego).

Siły rosyjskie przeprowadziły ograniczone ataki naziemne na północny zachód od Swatowa i na południe od Kreminny. Ukraiński sztab generalny poinformował, że siły rosyjskie przeprowadziły nieudane operacje ofensywne w pobliżu miejscowości Stelmachiwka (15 km na północny zachód od Swatowa), Kriwoszjiwka (10 km na północny zachód od Swatowa), Rozdoliwka (32 km na
Pobierz Kagernak - Obwód ługański (rosyjski cel: Zdobycie pozostałej części obwodu ługańskieg...
źródło: Luhansk%20Battle%20Map%20Draft%20June%2026%2C2023
Obwód Doniecki (rosyjski cel: Zdobycie całego obwodu donieckiego).

Siły ukraińskie i rosyjskie kontynuowały ataki naziemne wokół Bachmutu, a siły ukraińskie podobno posunęły się dalej naprzód. Dowódca ukraińskiej Wschodniej Grupy Sił, generał pułkownik Ołeksandr Syrski, oświadczył, że siły ukraińskie oczyściły rosyjski przyczółek koło kanału Siwerski-Donieck w rejonie Bachmutu, prawdopodobnie odnosząc się do obszaru na południowy zachód od miasta. Oficjalny ukraiński materiał filmowy opublikowany 26 czerwca pokazuje siły ukraińskie atakujące pozycje 3. batalionu 57.
Pobierz Kagernak - Obwód Doniecki (rosyjski cel: Zdobycie całego obwodu donieckiego).

Siły u...
źródło: Donetsk%20Battle%20Map%20Draft%20June%2026%2C2023
Południowa Ukraina (rosyjski cel: Utrzymanie pozycji na linii frontu i zabezpieczenie tyłów przed ukraińskimi atakami)

Siły ukraińskie i rosyjskie kontynuowały potyczki na granicy doniecka i zaporoża, a siły ukraińskie zdobyły w ostatnim czasie kolejne tereny. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, inni ukraińscy urzędnicy i geolokalizowane nagrania potwierdziły, że siły ukraińskie zdobyły Riwnopil (9 km na południowy zachód od Wełyka Nowosiłka) do 26 czerwca. Rosyjskie Ministerstwo Obrony i rosyjski bloger wojskowy twierdzili, że
Pobierz Kagernak - Południowa Ukraina (rosyjski cel: Utrzymanie pozycji na linii frontu i zab...
źródło: Zaporizhia%20Battle%20Map%20Draft%20June%2026%2C2023
Rozbudowa i stan rosyjskiej armii

Rosyjska Duma Państwowa uchwaliła 24 czerwca ustawę zakazującą prywatnym firmom wojskowym (PMC) rekrutacji więźniów. Szef Komisji Ustawodawstwa i Budownictwa Państwowego rosyjskiej Dumy Państwowej, Paweł Kraszeninnikow, ogłosił 26 czerwca, że rosyjska Duma Państwowa uchwaliła ustawę zakazującą podpisywania przez więźniów kontraktów z firmami wojskowymi, zezwalając im jedynie na podpisywanie kontraktów z rosyjskim Ministerstwem Obrony. ISW wcześniej oceniło, że rosyjskie Ministerstwo Obrony zablokowało Wagnerowi rekrutację więźniów zimą 2023 roku, ponieważ
Kagernak - Rozbudowa i stan rosyjskiej armii 

Rosyjska Duma Państwowa uchwaliła 24 c...