Wpis z mikrobloga

W sumie to mam ciekawy zakład, którym chciałbym się z Wami podzielić. Coraz więcej krajów przywraca realnie dodatnie stopy procentowe - w tym główny Hegemon tego świata - USA. W Polsce stopy procentowe są nadal głęboko ujemne: minus 6.25% na ten moment.

Jak myślicie - czy do końca 12.2026 w Polsce będą kiedykolwiek realnie dodatnie stopy procentowe? Czy też cały czas będą głęboko ujemne?

Myślę, że jest to bardzo ciekawy zakład.

Sam patrząc na to co wyprawiają nasi narodowi czempioni zagłosowałbym na "Nie" (jarek już zapowiada cięcia stóp procentowych i w ogóle mu nie przeszkadza to, że cel inflacyjny jest przekroczony kilka razy xD)

#nieruchomosci #gielda #inflacja #bekazpisu #ekonomia #gospodarka #usa #nbp #rpp #stopyprocentowe

Czy w Polsce do końca 12.2026 chociaż przez moment będą realnie dodatnie stopy procentowe?

  • Jeszcze jak - NBP pójdzie w ślad innych 26.3% (51)
  • Nie - alternatywna ekonomia według jarka 73.7% (143)

Oddanych głosów: 194

  • 8
@haha123: Jeśli wszyscy wokół będą mieli realne dodatnie to i my - jesteśmy zbyt blisko połączeni. Chyba, że będzie nawrót inflacji w strefie Euro i NBP podejmie decyzję odwrotną od otoczenia i nie podniesie stóp procentowych.
@haha123: PiS co prawda pobudza optymistyczne nastroje zapowiadając możliwość obniżenia stóp na koniec roku, ale myślę że przy pierwszej lepszej okazji, zawirowaniu na świecie wycofają się z obietnicy i podniosą stopy (ewentualnie sami zrobią z kogoś kozła ofiarnego i winnego sytuacji wymagającej interwencji NBP).
Z drugiej strony PiS poprzez wysoką inflację na parę lat nie swoimi rękami oddalił możliwość wprowadzenia w Polsce euro. nie znam dokładnych wymagań, ale wydaje mi się
@haha123 proste, że nie i to nie jest żadna alternatywna gospodarka tylko to co robi z 80% świata. Jeśli myślisz, że inflacja w Polsce jest spowodowana głównie czynnikami wewnętrznymi to po prostu jesteś w błędzie. Swoją droga bardzo ciekawi mnie w jaki sposób wyrabiasz sobie taką opinie w momencie gdzie może w kilku nic nie znaczących państwach jest spełniony cel inflacyjny