Wpis z mikrobloga

Witam, mam pytanko. Może ktoś ogarnia tematy żywieniowe. Otóż potrzebuje odchudzić psa bo po lekach mu się trochę przybrało a to wzmaga jego chorobę i o ile przy normalnym pupilu nie byłaby to jakaś trudna sprawa tutaj jest mi ciężko znaleźć coś w internecie. Pies rasy miniaturowej - chory. Pies jest na sterydzie że względu na ciężką chorobę neurologiczną (Malformacja arnolda-chiariego + syringomyelia) i jest kastrowany. Na codzień je karmę Renal dedykowana dla psów z problemami nerkowymi + czasami puree ziemniaczane z lekami wspomagającymi funkcjonowanie nerek. Ma 2 lata. Ile on tak naprawdę powinien dostawać kalorii? Ewentualnie jakieś wypełniacze z małą zawartością kalorii. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc

#zwierzeta #weterynaria #psy #pies
  • 16
  • Odpowiedz
zasadniczo minimalne info dla obliczenia RER o DER (dziennna dawka kalorii) to rasa psa, wiek - to podałeś
ale potrzebna jeszcze jego waga i skoro go masz odchudzać to wypadałoby podać tez obecny bcs
bcs oceń a skali zgodnej z tym linikem https://mokrenosy.pl/ocena-kondycji-ciala-psa-bcs-body-condition-score/
ogólny wzór na RER (spoczynkowe zapotrzebowanie energetyczne) jest taki RER+70x masa ciąla do potęgi 0,75
alternatywny wzór to RER= 30x masa ciała + 70
jak masz już RER to
  • Odpowiedz
@przemek-leniak: DER otrzymujesz w kcal i jest to dawka dobowa
czyli jak dajesz psu jeść 2 razy dziennie to ją dzielisz na 2
kaloryczność pure ziemniaczanego bez dodatków to 88,4 kcal na 100g
kaloryczność karmy którą podajesz powinna być na opkaowaniu a jak jej nie ma to da sią obliczyć ze składu analitycznego karmy
  • Odpowiedz
Ile on tak naprawdę powinien dostawać kalorii?


@chybaa_ty: to zależy od dziennego wydatku kalorycznego. Są różne formuły (patrz skrin) do liczenia zapotrzebowania na energię spoczynkową (RER) i należy przyjąć jedną z nich plus cotygodniowe pomiaru masy ciała by osiągnąć sukces, do wzoru podstawia się optymalną masę ciała a nie faktyczną.

Pies jest na sterydzie że względu na ciężką chorobę neurologiczną (Malformacja arnolda-chiariego + syringomyelia)


@chybaa_ty: to nie jest optymalne leczenie
deptaczgnoju - >Ile on tak naprawdę powinien dostawać kalorii?

@chybaaty: to zależy ...

źródło: Screenshot_20230614_141917_Drive

Pobierz
  • Odpowiedz
Renal dedykowana dla psów z problemami nerkowymi


@przemek-leniak: Renal dedykowana dla psów z problemami nerkowymi - jest doś ogólnym określeniem
Renal znaczy dokładnie nerkowy
wielu producentów produkuje takie karmy i mają one różną kaloryczność
także musiałbyś podać więcej informacji o tej karmie
  • Odpowiedz
@chybaa_ty: natomiast tematy chorób zdecydowanie omawiaj tylko z lekarzem wety
tu raczej nikt inny nie będzie po prostu kompetentny
pisze ci to jako technik wety ;-p
tym bardziej że choroby o których piszesz wymagają naprawdę sporej wiedzy
malformacja jest wadą ze sporymi i dożywotnimi konsekwencjami a skoro jest to powiązane ze syringomyelią to tym bardziej coś do powiedzenia będzie tu miał tylko i wyłacznie lekarz
takie rzeczy są raczej rzadkie -
  • Odpowiedz
  • 0
@deptacz_gnoju Hej, temat leków i wetów przerobiony. Leki takie jak gabapanteina nie skutkowały. Efekty przyniósł dopiero steryd + furosemid. Pies urodził się również z niewydolnością nerek dlatego walczymy z dieta pod nerki bo leki mu je obciążają przez co rośnie mu stężenie mocznika co powoduje wzrost ciśnienia przez co nasila mu się choroba tz. Ataki neurologiczne gdzie pies piszczy z bólu bez powodu.

@przemek-leniak temat przerobiony z neurologiem, wiem na czym stoję
  • Odpowiedz
Pies urodził się również z niewydolnością nerek dlatego walczymy z dieta pod nerki bo leki mu je obciążają przez co rośnie mu stężenie mocznika co powoduje wzrost ciśnienia przez co nasila mu się choroba tz. Ataki neurologiczne gdzie pies piszczy z bólu bez powodu


@chybaa_ty: taki pies nie powinien dostawać sterydu, na gabapentynie świat się nie kończy.
Renal jest wysokokaloryczny.
  • Odpowiedz
@chybaa_ty: Deptacz jest lekarzem wety - ja nie jestem
także w tematach lekarskich się nie wypowiem - bo nie moja to działaka

ogólnie jednak steryd w dłuższej terapii da też efekt wzrostu masy ciała
nie jest to jednak typowy wzrost typu otyłoscowego lecz coś co przypomina cushinga

tu by było wskazane zwrócić się do dietetyka i opracować dietę pod pacjenta
przyłaczę się tu do opinii Deptacza w temacie tego Rentala
  • Odpowiedz
  • 1
@Richtig_Piwosz Wyobraź sobie że ja z tym psem przeszedłem bardzo długą drogę w diagnozie tej choroby. Po drodze było 5 wetów i żaden nie wiedział. A wykopki szczególnie @deptacz_gnoju mnie trafnie nakierowal więc to nie takie proste szczególnie w Polsce powiatowej.
  • Odpowiedz
@chybaa_ty: najlepiej pogadaj nie z wetem a dietetykiem. Ja korzystam z usług Katarzyny Żmudy - bardzo fajna laska, na bank pomoże wam ułożyć dietę. Przy tylu schorzeniach raczej nie ma się co porywać samemu
  • Odpowiedz