Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
TL;DR: szukam rad odnośnie ścieżki kariery w obszarze data.
Cześć, po wakacjach będę bronił inżynieria z automatyki jednak nie będę szukał pracy w branży. Zainteresowałem się tematem przetwarzania danych i od jakiegoś czasu uczę się SQL, pythona i power bi. Generalnie to mam pomysł taki żeby z tym stackiem po wakacjach szukać pracy. Jednak chciałbym się Was dopytać czego się warto uczyć dalej? Jakie są trendy na rynku i w czym jest teraz duże zapotrzebowanie jeżeli chodzi o ilość wakatów? Myślałem żeby znaleźć na start pracę jako DA czy też Bi Dev a później ogarnąć pythona na dużo wyższym poziomie niż jest potrzebny do DA i iść w kierunku DE. Widzę, że jest mnogość opcji jeżeli chodzi o pracę z danymi bo można też iść w stronę rozwiązań cloudowych. Generalnie liczę na jakąś dyskusję osób które mają doświadczenie w branży i może mają rady jaki stack technologiczny i jakie skille ogarnąć samemu w domu tak żeby mieć wiele furtek otwartych i w jakim kierunku może patrzeć w perspektywie 2 lata do przodu? Dodatkowo podpytam czy patrzycie na portfolio kandydatów jeżeli akurat zajmujecie się rekrutacją i jeżeli tak to czym można zaplusować?

#pracait #dataengineering #analizadanych #powerbi #businessintelligence #bigdata #dataanalyst #programista15k #datascience #sql #excel



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 9
Siedzę w data od nastu lat. SQL na 100%, ale musisz liznąć przynajmniej jeden enterprise (MSSQL albo Oracle) i jeden OpenSource (pgSQL albo MySQL).
Najlepsza opcja będzie MSSQL + pgSQL bo cały życzliwy świat ma albo chciałby mieć oracle w czterech literach. Jednakże to wymusi na Tobie przynajmniej średnia znajomość Windows + Linux już na początku (co jest dobre długoterminowo oczywiście).
Później w zależności od Twoich wyborów, sprawdź ich rozwiązania DBaaS na
@mirko_anonim: Problem jest taki sam jak w większości IT. Brakuje specjalistów doświadczonych, juniorom łatwo nie jest. Jak już wejdziesz w branże to tak naprawdę tą pracę poczujesz i dowiesz się co Ci najbardziej podoba, i na tej podstawie radzę dopiero podejmować decyzje o dalszym kierunku nauki i rozwoju.

Jeśli chodzi o Power BI deva to tak, portfolio dużo daje i jest bardzo na plus, szczególnie u kandydatów bez większego doświadczenia komercyjnego.
Generalnie to mam pomysł taki żeby z tym stackiem po wakacjach szukać pracy. Jednak chciałbym się Was dopytać czego się warto uczyć dalej? Jakie są trendy na rynku i w czym jest teraz duże


@Panie_Milordzie: dobre podsumowanie!
@mirko_anonim:
Generalnie to ja na Twoim miejscu nie patrzyłbym aż tak do przodu, jak coś umiesz to szukaj pracy już teraz czy tam zrób portfolio i szukaj za kilka miesięcy. Złap pierwszą robotę i wtedy będziesz widział co Ci się podoba a co nie i podejmiesz decyzję w jakim kierunku uczyć się dalej.
Jeżeli chodzi o juniorów to ja np. jakoś długo nie szukałem roboty, chyba w dwóch miesiącach się to
Mam wrażenie, że rynek Power BI jest bardzo zapchany w Polsce. Mam sporo znajomych, którzy bezskutecznie lub dość przynajmniej dość długo szukają nowej pracy w stacku PowerBi plus sql. Teraz demand jest bardziej na data engineering i ai.