Wpis z mikrobloga

#programista15k #programowanie
Siemka, pracuje na UoP i zarabiam 9600 brutto miesięcznie. Potrzebuję dodatkowej gotówki i myślałem nad dodatkowym etatem, jednak przez 2 próg podatkowy (32%) średnio mi się to widzi. Jestem na granicy tego progu. W obecnej firmie nie przejdę z UoP na B2B bo skarbówka się doczepi. Sądzicie, że posiadanie UoP (praca spoko, mogę w niej siedzieć) oraz dorabianie na swojej JDG ma sens? Chciałbym też samochód dlatego myślałem o firmie, żeby po pół roku działalności pójść w leasing. Ktoś robi z Was na UOP + JDG i chwali ?
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@zyjdajzyc1: 2 próg płacisz od nadwyżki a nie od całości. Trochę powyżej tych zarobków masz limit wpłat na ZUS który też trochę poprawia sytuację. Jest jeszcze opcja zarobić więcej na UoP z podwyższonym kosztami autorskimi, nawet 90%
  • Odpowiedz
  • 0
@zyjdajzyc1 wejście w drugi próg nie znaczy że zaczniesz płacić większy odsetek od całej kwoty, tylko od tej z powyżej tego progu. Pakowanie się w B2B jest upierdliwe i raczej ostatecznością tutaj, aczkolwiek mogłoby trochę rozwiązać, cóż obecnie średnio to i tak wychodzi
  • Odpowiedz
@zyjdajzyc1: skąd info, że skarbówka się doczepi? Ludzie tak robią i żyją :)
noo jak chcesz kredyt to lepsze UOP, dodatkowo niektóre banki dają kredyt jak ktoś ma przynajmiej 2 lata kalendarzowe działalność np. mBank, ale większość chce przynajmniej rok kalendarzowy
  • Odpowiedz
@oxern: większość ludzi z którymi rozmawiałem z IT mówiła, że to nie przejdzie. Firma po prostu się boi i nie chce ryzykować. Ze swoją jeszcze nie rozmawiałem na ten temat, ale też wątpię w to. Dużo mają kontraktorów B2B którzy robią praktycznie jakby byli na UoP i pewnie będą się bali zwracać na siebie uwagę
  • Odpowiedz
@zyjdajzyc1: Czasami firma ma dedykowaną spółkę córkę gdzie trzyma się ludzi na B2B właśnie po to by nie było problemu ze skarbówką. A co do kosztów to nie jestem księgowym, ale większość znajomych albo ma ryczałt 12% i nie ma żadnych kosztów, a reszta robi koszty na innych zasadach. Są jeszcze inne opcje jak ipBox, ale to już więcej papierkologii.
  • Odpowiedz
@wpiot: myślałem nad ryczałtem, ale nie wiem w sumie jak to wychodzi. Trzeba ogarnąć księgowego, bo może lepiej dla mnie wrzucać w koszty elektronikę, paliwo itp
  • Odpowiedz
@zyjdajzyc1: Ja jestem słaby z ekonomii, ale z kosztami jest tak, że one obniżają podatek, więc jeśli zarabiasz ledwie 10K, to tylko część tej kwoty wrzucisz w koszty, więc nie licz, że w tej kwocie będzie internet, dobre auto, komórka i tablet.
Do tego wysokie koszty obniżają dochód więc z zewnątrz firma wygląda na słabą.
  • Odpowiedz