Wpis z mikrobloga

Prezydent Andrzej Duda w swoim wczorajszym oświadczeniu zapewniał, że komisja ds. zbadania wpływów rosyjskich będzie działała transparentnie.
Tymczasem w art. 8 ust. 3 ustawy powołującej ją do życia czytamy:

Dokumentacja zgromadzona w toku postępowania Komisji nie stanowi informacji publicznej ani nie podlega udostępnieniu w trybie określonym w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.


Przedstawiamy stanowisko Zarządu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska dotyczące powołania komisji: https://siecobywatelska.pl/polska-odwraca-sie-na-wschod/
_
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska
WatchdogPolska - Prezydent Andrzej Duda w swoim wczorajszym oświadczeniu zapewniał, ż...

źródło: Polska odwraca się na wschód. Tajność ponad wszystko komentarz w sprawie Lex Tusk

Pobierz
  • 28
@Watchdog_Polska: warto zacytować naszego prezydenta kłamczuszka.

Ale chce też bardzo mocno zaznaczyć, że ustawa ta nie przewiduje aby werdykt komisji jako taki eliminował z życia publicznego czy politycznego. Jest możliwość skorzystania z drogi sądowej, w istocie zatem, aby można było ostatecznie rozstrzygnąć o kwestii odpowiedzialności, tutaj będzie w tej sprawie wypowiadał się sąd, i w moim przekonaniu jest to bardzo silna gwarancja konstytucyjna co do możliwości odwołania się do dwuinstancyjnego postępowania
@Gluptaki: Akurat prawo administracyjne (a takie odpowiednio się stosuje do wydawania decyzji) rozróżnia to, że decyzja jest ostateczna (nie przysługuje odwołanie do innego, nadrzędnego organu administracyjnego lub Samorządowego Kolegium Odwoławczego) albo prawomocna (wtedy nie przysługuje odwołanie ani do organu nadrzędnego ani skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego). Zatem decyzja może być ostateczna, a jednocześnie przysługują środki zaskarżenia w postaci skargi do WSA.

Nie zmienia całkowicie to faktu, że nawet jeżeli decyzję można
@Gluptaki: to że decyzja jest ostateczna nie oznacza że nie można złożyć na nią skargę do sądu - wręcz przeciwnie, w prawie administracyjnym zaskarżalne do sądu są jedynie ostateczne decyzje. Gdyby decyzja była prawomocna to wtedy byłaby niezaskarżalna. Wykonanie ostatecznej decyzji może zostać wstrzymane przez sąd (wtedy wstrzymuje się wykonanie decyzji aż do momentu kiedy sąd rozstrzygnie sprawę).
Gdyby decyzja była prawomocna to wtedy byłaby niezaskarżalna. Wykonanie ostatecznej decyzji może zostać wstrzymane przez sąd (wtedy wstrzymuje się wykonanie decyzji aż do momentu kiedy sąd rozstrzygnie sprawę).


@Kamelot: "środków zaradczych" (które w oooogóle nie są karą) nie można wstrzymać, aż do wyroku sądu. I jak kolega @TwistedFate pisał powyżej, sąd może tylko sprawdzić czy decyzja została wydana zgodnie z potworkiem jaka jest ta ustawa, więc summa summarum, jest ona ostateczna