Wpis z mikrobloga

Witajcie mircy i mirabelki.
Pytanie dotyczy śmiesznej sprawy, a mianowicie czekam na przelew od hiszpańskiej firmy (w euro). Mam zarejestrowaną w UE firmę, VAT-ID i te sprawy, normalna rzecz. Wykonuję dla tej firmy uslugi zdalne, z domu, bez wożenia tyłka do Hiszpanii.

Zamiast przelewu dostałem maila od hiszpańskiego banku, w którym ŻĄDAJĄ ode mnie wypełnienia jakiegoś formularza na temat procedur KYC - bo Hiszpania wprowadziła jakieś nowe prawo AML (SEPBLAC, czy jakoś tak). Nie proszą, tylko agresywnie żądają.

Napisałem im na razie grzecznie, że mają się #!$%@?ć i te swoje hiszpańskie prawo to w dupę sobie wsadzić opierając się na oficjalnym info ze strony https://www.sepblac.es/en/obliged-subjects/frequent-asked-questions/ I że czekam na zlecony przelew, albo zażądam od nadawcy zmiany banku na inny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Cytując w/w stronę:

Do non-resident persons or entities providing services in Spain with no permanent establishment hold the status of obliged subject?
They would hold the status of obliged subject only in case they perform activities in Spain. In that case, the proposed representative to Sepblac may be a non-resident person.

Ale ciśnienie mi teraz już opadło i ciekaw jestem w sumie, czy muszę się bawić w te procedury KYC, czy faktycznie mogę to olać? Ktoś coś?

#kiciochpyta #finanse #prawo #pieniadze #hiszpania #banki #uniaeuropejska #niewiemjaktootagowac ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 5
  • Odpowiedz
  • 1
@KryKry: @straz_konsumencka

Na razie przelew dostałem (dzisiaj). Kolejny za jakieś 2-3 tygodnie, zobaczymy co będzie. Nie jestem pewien, czy to dzięki mojej zdecydowanej reakcji ( ͡° ͜ʖ ͡°), czy typowo hiszpańskiego olewatorskiego podejścia do kwestii przepisów itp.

Tak dla uściślenia, bo dostałem dwa PW z podobnymi pytaniami - nie, sama firma nie ma z tym nic wspólnego i nawet gorąco mnie przepraszali za to zamieszanie. To bank
  • Odpowiedz
@kasztan00: nie rozumiem czemu mieli by ciebie sprawdzac. w ktorym kraju masz firme / konto bankowe? powinni sprawdzac moim zdaniem wysylajacego, nie ciebie
  • Odpowiedz