Wpis z mikrobloga

Mireczki, będą mi podłączać światłowód. Inwestycja prywatna u lokalnego providera za którą płacę 600 PLN. Twierdzą że muszą się przekopać od domu do jakiegoś punktu przy ogrodzeniu (zakopana studzienka czy coś). Wiem że od kiedy stoi dom czyli 25 lat, nikt nic tam nie zakopywał. Czy możliwe że podłączą światłowód do starych przewodów tpsa które wcale nie są światłowodem, a mnie sprzedadzą taki fake światłowód?
Prędkość mam mieć gwarantowaną 300/50.

#swiatlowody #swiatlowod #internet #sieci
  • 10
@kanarex: Teoretycznie jest jeszcze taka technologia, providerzy kombinowali takie połączenia, ale to było jakoś 10 lat temu i najwięksi operatorzy się już z tego dawno wycofali.

To o czym piszesz, to pewnie zwykłe pociągnięcie kabla do mufy światłowodowej, albo do splittera. Przeczytaj dokładnie umowę, co dostawca pisze o technologii, w której dostarcza ci łącze.
Czy możliwe że podłączą światłowód do starych przewodów tpsa które wcale nie są światłowodem,


@kanarex: jeśli w drodze istnieje kanalizacja należąca do Orange, to mogli w nią zaciągnąć kabel światłowodowy i nawet o tym nie wiesz.
Światłowodu ot tak podłączyć do starych kabli się nie da, potrzebne jest "coś", jakieś urządzenie FTTB (zwykle GPON) i choć istnieją jak najbardziej wykonania tych urządzeń "studzienkowe", to nic mi o tym nie wiadomo, by
Inwestycja prywatna u lokalnego providera za którą płacę 600 PLN.


@kanarex: jak to infra lolakalsa i cena za neta dobra to całkiem tanio. U mnie podłączają za darmo, tyle że samo korzystanie przez 2 lata kosztuje 600zł, a jeszcze trzeba jakiemuś operatorowi za usługę zapłacić.
@kanarex: 600zł za wykonanie takiego przyłącza to całkiem tanio. Dzisiaj ceny kopania są bardzo wysokie. Spróbuj znaleźć np. brukarza co Ci rozkopie i ułoży kosztkę - średnio cena za 1m2 to ok. 100-150zł. A ludzie mają ból dupy żeby zapłacić te 600zł za 10-15m za zakopanie kabla. My w tej chwili mamy stawkę ok. 60zł za mb wykopanego kabla.