Wpis z mikrobloga

Czy jeśli prowadzę JDG i mam samochód w leasingu (firmowy), to w kalkulacjach pod kredyt hipoteczny uwzględniana jest wysokość jego raty? Rozglądam się za kredytem i samochód jest płacony z przychodu firmy (ponieważ fv za leasing idzie w koszty działalności), a dochód który mam na picie uwzględnia już to, że wcześniej ten samochód został zapłacony właśnie z tych "firmowych" pieniędzy. Czy dobrze myślę, że to tak się odbywa, czy jeśli bank spyta mnie o zobowiązania, to będzie miał to w dupie i policzy tą ratę jako koszt miesięczny mojego prywatnego gospodarstwa domowego a nie firmy? Rata wynosi 3k brutto, więc robi sporą różnicę w kalkulacjach, a prywatnych zobowiązań nie mam żadnych.

#pytanie #pytaniedoeksperta #finanse #bank #kredyt #kredythipoteczny
  • 7
Czy jeśli prowadzę JDG i mam samochód w leasingu (firmowy), to w kalkulacjach pod kredyt hipoteczny uwzględniana jest wysokość jego raty? Rozglądam się za kredytem i samochód jest płacony z przychodu firmy (ponieważ fv za leasing idzie w koszty działalności), a dochód który mam na picie uwzględnia już to, że wcześniej ten samochód został zapłacony właśnie z tych "firmowych" pieniędzy. Czy dobrze myślę, że to tak się odbywa, czy jeśli bank spyta
@marcpol: Jestem na skali 18/32 i VACIE, czyli najbardziej domyślna forma, żaden ryczałt etc (wiem, że ryczałtowcom nie chcą udzielać kredytów)
@Euph0: na wykopie najbardziej domyślna, to ryczałt dla programistów.

I nie jesteś na 18/32, tylko 12/32 ;)

Rata jest uwzględniona, ale jak to zataisz, to w razie problemów z kredytem, możesz być na straconej pozycji.
@kuncfot: A no tak, bo były reformy podatkowe i zapomniałem, że jestem w miejscu, gdzie wszyscy to programiści 20k ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie zamierzam tego zatajać, tylko się zastanawiam jak to wyjdzie, ponieważ wg papierów mam około 6,5k netto, a rata, która jest kosztem prowadzenia DG to te wspomniane 2,4k netto miesięcznie, więc jeśli to odejmą od kwoty zysku netto, to gówno dostanę. ( ͡°
@Euph0: Jeśli 6,5k netto jest już po kosztach (w tym leasingu) to nie wezmą tego oddzielnie pod uwagę, ale jeśli to 6,5k netto ale jeszcze potem odliczasz 2,4k netto to zarabiasz 4,1k netto a nie 6,5k i od tych 4,1k policzą ci zdolność.
@PfefferWerfer: tak, 6,5k jest już po leasingu i odliczam je w kosztach uzyskania przychodu, czyli przed opodatkowaniem. Kwota na PIT już po zapłaceniu tego leasingu, ponieważ płatnikiem nie jestem euph0, tylko firma mirka euph0.
@marcpol: Jestem na skali 18/32 i VACIE, czyli najbardziej domyślna forma, żaden ryczałt etc (wiem, że ryczałtowcom nie chcą udzielać kredytów)


@Euph0: Jeśli rata leasingowa jest uwzględniona w kosztach uzyskania przychodu to nie będzie po raz drugi uwzględniana przez bank przy obliczaniu zdolności kredytowej. Niektóre banki mogą wymagać opinii o prawidłowości obsługi zobowiązania.