Wpis z mikrobloga

Udziały w rynku największych firm piwowarskich

Kompania Piwowarska: 34%
Tyskie
Żubr
Lech
Wojak
Dębowe Mocne
Książęce
Pilsner
Kozel
Redd's
Grolsch

Żywiec Polska: 30%
Warka
Specjal
Tatra
Żywiec
Heineken
Królewskie
EB
Brackie
Dziki Sad
Leżajsk (sprzedane)

Carlsberg Polska: 20%
Harnaś
Kasztelan
Okocim
Carlsberg
Somersby
Piast
Zatecky
Bosman
Książ

Van Pur: 2,5%
Łomża
Brok
Karpackie
Śląskie
Halne
Van Pur
Cortes
Edelmaister

#alkohol #statystyka #ciekawostki #piwo #ekonomia #piwowarstwo #browar
  • 9
@brednyk taka ciekawostka, będąc już dość dawno temu na Węgrzech, kilkukrotnie spotykałem w marketach polskie piwo. Najczęściej to był Van Pur. Ten w Polsce kojarzył mi się z mózgotrzepem wzmacnianym spirytusem.
@brednyk: Van Pur za to jest największym eksporterem piw za granicę. Ich piwa można spotkać nie tylko na Węgrzech, Rumunii, Bułgarii, UK czy Francji ale nawet w Wietnamie czy Senegalu.
@SzycheU to piwo widziałem 15 lat temu temu i dawniej. Warzenie piwa przed 20 laty to była dla mnie czarna magia, jak dla większości ludzi. Widząc piwo 12%, o silnym specyficznym smaku panowało przekonanie, że jest to zaprawiane spirytusem. Podobnie jak kilka innych piw 9% i silniejszych za dwa do 3 złotych.
@kureci_paratko: No ale tak czysto na logikę - gdyby w takim piwie faktycznie był spirytus to nie płaciliby akcyzy jak za piwo i musiała by na tym być banderola. Jak zaczynałem pić w latach zawodówki to często tam słyszałem tego typu historyjki i za #!$%@? w to nie wierzyłem bo brzmiało to niedorzecznie.