Wpis z mikrobloga

Jak sie zapatrujecie na wyplate czesci wynagrodzenia w akcjach?

Mam pewna oferte firmy z USA i praktycznie polowa wynagrodzenia jest placona z gory ale w akcjach ktore moge sprzedawac co jakis okreslony czas.

Dotychczas nie mialem do czynienia z taka forma wynagrodzenia i zastanawiam sie jak wyglada to w praktyce? Wydaje mi sie, ze to na pewno gorsze niz dostanie calej kasy od razu ale za to sumarycznie z tymi akcjami wychodzi wiecej niz na podobne stanowisku w innych firmach ktore placa od razu calosc.

Jak bardzo niewygodne jest to w praktyce? Sa tu jeszcze jakies minusy poza tymi oczywistymi, ze cena akcji moze spasc i nie mozna uplynnic calej kasy od razu?

#programista30k #programista25k #programista15k #programowanie #pracbaza #pracait #finanse
  • 11
  • Odpowiedz
Golden handcuffs, ciężko zrezygnować, szczególnie jeśli np. akcje możesz sprzedać dopiero po roku, a jeśli zrezygnujesz w trakcie to przepadają
  • Odpowiedz
@Kielbasiarz W USA jest to bardzo popularna forma wynagrodzenia (przynajmniej jeśli chodzi o IT). Praktycznie każda większa firma typu Google, Amazon, itd. oferuje wynagrodzenie w formie pewnej podstawy + bonus w postaci akcji. W teorii ma to sprawić że pracownik będzie się lepiej starał bo wtedy zysk firmy będzie się równał wzrostowi kursu akcji a co za tym idzie zyskowi pracownika.
  • Odpowiedz
  • 0
@Blomex: Wlasnie musze o to dopytac, jak to u nich wyglada. Bo nie ukrywam ze nie chcialbym utknac w jakims niefajnym miejscu/projekcie bo mam polowe wynagrodzenia zamrozone...

@kamil062 Slyszalem tez ze czesto jak sie po jakims czasie idzie po podwyzke to czesto wlasnie dodaja po prostu wiecej akcji.
  • Odpowiedz
@Kielbasiarz Bardzo możliwe. Im wyżej jesteś tym większy udział dostajesz. Taki prezes czy wiceprezes samej wypłaty dostają stosunkowo mało - większość ich majątku i wynagrodzenia to akcje firmy.
  • Odpowiedz
@Kielbasiarz: Miałem tak i nie polecam:
Ryzyko akcyjne na które nie masz wpływu, nawet jak po jakimś czasie możesz sprzedać to sam musisz podjąć decyzję kiedy, do tego ogarnąć jak to zrobić najlepiej. Są brokerzy u których są spore prowizje albo realizują operacje z dużym opóźnieniem.

Do tego jest ryzyko walutowe i podatek 19% który musisz sobie odłożyć, bo faktycznie płacisz go w kolejnym roku a nie odrazu.
Jak już faktycznie
  • Odpowiedz
@Kielbasiarz: za łatwo zostać oscamowanym na tym, od rozwadniania akcji na które nie masz wpływu, do faktu że najczęściej wypieprza się ludzi z firmy dzień przed datą vestingu akcji
  • Odpowiedz
@Kielbasiarz: Typowe dla amerykańskiego IT. Ja zawsze to traktowałem jako bonus. Możesz zyskać, możesz stracić, ja akurat trzymałem kilka lat i jak sprzedałem to dostałem 3 letnia pensje. :)

Oczywiście było tak, ze masz np. 16 akcji i od następnego roku dostajesz 1 co kwartał, potem dostajesz dodatkowe 4 akcje opóźnione o rok itp. Oczywiście jak się zwolnisz albo ciebie zwolnią to akcje, które się nie uwolniły przepadają. Masz tylko te,
  • Odpowiedz
@Kielbasiarz: po pierwsze to sprawdź czy te akcje są notowane w tym momencie na jakiejkolwiek giełdzie. Kiedyś miałem podobną propozycję, tylko że firma nie była na giełdzie i nie planowała IPO - wtedy jesteś zdany na łaskę obecnych akcjonariuszy żeby to chcieli od Ciebie skupić. Jak firma nie jest nigdzie notowana i nie planuje IPO to pewnie będziesz miał na tyle mało akcji (w ogólnym rozrachunku) że sprzedaż ich komukolwiek oprócz
  • Odpowiedz
- wtedy jesteś zdany na łaskę obecnych akcjonariuszy żeby to chcieli od Ciebie skupić. Jak firma nie jest nigdzie notowana i nie planuje IPO to pewnie będziesz miał na tyle mało akcji (w ogólnym rozrachunku) że sprzedaż ich komukolwiek oprócz obecnych akcjonariuszy będzie nierealna (bo nikt inny zainteresowany firmą, tak małą ilością akcji nie będzie sobie głowy zawracał jak nie są w publicznym obrocie).


@tomek123456789: o, do listy scamów które wymieniłem
  • Odpowiedz
@Kielbasiarz: za te akcje płacisz 19% podatku od zysków kapitałowych, co pewnie jest korzystniejsze niż pensja.

Z minusów harmonogram bo zazwyczaj kwota która dostajesz vestuje się 4 lata i co roku możesz sprzedać 1/4. Czasami 3 lata.

Pewnie opłacalne tylko jak planujesz siedzieć długo.
  • Odpowiedz