Wpis z mikrobloga

Diuna. Czerwie wijące się wśród pustynnych piasków, odpowiadające pustynnemu krajobrazowi motywy i kolory. Do tego litania przeciw strachowi Bene Gesserit wypisana na obrzeżu, podmalowana farbą z dodatkiem przyprawy ( ͡° ͜ʖ ͡°) i świecąca w ciemności na niebiesko (efekt widoczny na ostatnim zdjęciu).

Tym razem powstała nie pojedyncza skrzynka, a komplet: duża skrzynka 24 x 17 cm i małe pudełeczko 9 x 6 cm. To był jeden z tych projektów, w przypadku których ogarnięcie grafiki i ogólnej kompozycji poszło mi szybko - ale dobieranie i rozmieszczanie detali wypukłych na dużym pudełku wiązało się z długimi medytacjami, przymiarkami i poprawkami.

Bo uformowanie czerwia z glinki to jedna sprawa, ale jak pozawijać go tak, żeby mógł robić za estetyczny ornament? Wygiąć go w tę stronę czy w drugą - a może w obie? Gdzie dać koniec, gdzie początek? Paszcza otwarta czy zamknięta?

Innym utrudnieniem było wyrównanie powierzchni wieczka tam, gdzie została położona farba świecąca w ciemności. Ziarna pigmentu uparcie przebijały przez kolejne warstwy lakieru (°° ale ponieważ zbyt mocne szlifowanie mogłoby zetrzeć pigment i zmniejszyć intensywność świecenia, trzeba było szlifować ostrożnie. Ostatecznie napis i tak pozostał lekko ziarnisty i chropowaty, wyczuwalny pod opuszkami palców - i może to nawet lepiej? W końcu na Arrakis chropowatość to pewnie domyślna faktura powierzchni...

Więcej zdjęć w komentarzach, a więcej moich szpargałów twórczych tradycyjnie na #apaturiart ()

#handmade #rekodzielo #tworczoscwlasna #diy #diuna #herbert #fantastyka #fantasy #sciencefiction #chwalesie #hobby #rozowepaski
Apaturia - Diuna. Czerwie wijące się wśród pustynnych piasków, odpowiadające pustynne...

źródło: 02

Pobierz
  • 43
  • 0
@Akshxh: Już kilka osób pytało mnie o oprawy książek, ale ja na razie zostaję przy skrzynkach, ewentualnie skrzynkach-książkach ( ͡° ͜ʖ ͡°) Oprawienie książki czy wykonanie ozdobnej okładki to zadanie dla introligatora - dla mnie to zupełnie inny poziom pracy z materiałem, wymagający innych narzędzi itp.

@ZygmuntTamburino Odpowiedź w komentarzu wyżej ;)
  • 0
@Dwudziestydrugi: O, dzięki za namiary na coś sensownego () Na statywach znam się średnio - przy zakupie aparatu dałam sobie wcisnąć jakiś pierwszy lepszy trójnóg w zestawie, ale okazał się trochę niestabilny, potem popękały elementy plastikowe i już nie nadawał się do użytkowania.

@Akshxh: Dziękuję ʕʔ
  • 0
@trach777: Od jakiegoś czasu łączę. Odkryłam, że dopasowywanie projektów do czyichś upodobań, np. ulubionego uniwersum czy ulubionych motywów ozdobnych, jest często nie mniejszą frajdą niż realizowanie projektów, które są 'moje' od A do Z :)
  • 1
@Detonator: Aww, dziękuję! Cieszę się, że smoki dobrze służą - zawsze miło mi słyszeć, że pudełka mają się dobrze w nowych domach ()

@R_P_R Dzięki za sugestię! Tak prawdę powiedziawszy, eksperymentowałam (ale jak dotąd tylko na kilku pudełkach) z wykładaniem wnętrza skrzynek żywicami i wacikami nasączonymi olejkami eterycznymi. Po jakimś czasie wnętrze faktycznie ładnie "nasiąkało" zapachem - testowałam wanilię, miętę i żywice kadzidlane, przy
@Apaturia: czy gdybym zamówił u ciebie taką skrzyneczkę z konkretnym tematem i z narysowanym na kartce ogólnym zarysem/opisem konkretnych elementów, który chcialbym zeby były bylabyś w stanie coś takiego zrobić?
  • 1
@odislaw: Zależy, w jakich klimatach miałaby być skrzynka - jakby co, zapraszam do kontaktu na PW. Na podstawie przybliżonego opisu będę w stanie określić, co da się zrobić i w jakim zakresie ;)
  • 0
@Fidelis: Surowe skrzynki kupuję u producentów wyrobów drewnianych. Czasem zdarza mi się kupić coś na pchlim targu albo na jakiejś wyprzedaży, jeśli akurat trafi się gdzieś samotne drewniane pudełko, które prosi się o przygarnięcie.