Wpis z mikrobloga

Czy wiecie, że Polska znajduje się na 2-3 (w zależności od zestawienia) miejscu jeżeli chodzi o produkcję piwa w UE?
W takim razie zapewne łatwo będzie Wam wskazać popularne, polskie piwo? A co jeśli Wam powiem, że na 90% nie jest to piwo polskie?
Taki jest mniej więcej udział w rynku trzech największych firm piwowarskich, i tu zaskoczenie - żadna z nich nie jest firmą polską.

Kompania Piwowarska S.A. posiadająca ponad 30% udziałów w polskim rynku, właściciel marek takich jak Książęce, Tyskie czy Lech jest własnością Asahi Breweries, firmy japońskiej.
Grupa Żywiec S.A., właściciel marek takich jak Żywiec, Tatra czy Namysłów jest własnością Heinekena, czyli firmy Holenderskiej.
Carslberg Polska, właściciel marek takich jak Kasztelan, Okocim czy Harnaś, jest własnością Carslberga z siedzibą w Danii.

W zestawieniu nie ma uwielbianej przez wielu wykopowiczów Perły. Czy to oznacza w takim razie, że jest to polskie piwo? Nic bardziej mylnego :)
Browary Lubelskie, produkujące Perłę są własnością Royal Unibrew, drugiej co do wielkości duńskiej firmy piwowarskiej, oraz cypryjskiego funduszu inwestycyjnego Marconia Enterprises.

Jeżeli idziesz do Żabki i chcesz się napić zwykłego piwa koncernowego i wspomóc przy tym nieco polski kapitał to najbliżej tego będziesz kupując Łomżę, ale również nie w 100% :)
Dużymi, częściowymi udziałowcami w spółce są bowiem wspomniany wyżej Royal Unibrew oraz niemiecka firma Pura Birra GmbH.

Po co powstał ten wpis? Polacy nie mają w zwyczaju faworyzować swoich krajowych marek, nad czym bardzo ubolewam. A że temat browarnictwa jest mi bardzo bliski, no to napisałem.

Dzisiaj, przy sobocie, kiedy będziecie stać przy półce z piwem i zastanawiać się nad wyborem, pomyślcie przez chwilę czy zamiast wypić 3 piwa koncernowe, nie lepiej zdecydować się na 2 piwa z mniejszego browaru.

#piwo #alkohol #pijzwykopem #ciekawostki
  • 19
pomyślcie przez chwilę czy zamiast wypić 3 piwa koncernowe, nie lepiej zdecydować się na 2 piwa z mniejszego browaru.


@RandomOldboy: mi się wydaje, że to problem z polskim modelem biznesowym. Ma być zachodnio i ekskluzywnie. Niech giną z tymi swoimi browarami po 10 PLN.
@hihi_jery: Żubr to Kompania Piwowarska.

@RandomOldboy: Popraw mnie jeśli się mylę, ale taka sytuacja jest chyba w większość krajów europejskich. Ponadnarodowe koncerny przejęły większość rynku. Dlatego np. Czesi, którzy mają bogate piwne tradycje, mają bardzo rozdrobniony rynek, pierdyliard małych, niezależnych browarów. A i tak pewnie największy udział w rynku ma któryś koncern.
@sol_wykopu: Jeśli chodzi o piwo, to Kormoran jest polski i jak kiedyś na forach czytałem, to ludzie chwalili smak, ale cena ~8 zł. Niby drogo, niby nie tak drogo. W barze albo innym lokalu można trafić w tej samej cenie co inne piwa ~10 zł i wtedy warto wziąć, ale na ogół się okazuje, że w karcie jest, ale tak na prawdę to nie ma - chyba dlatego że ludzie mimo
@jamtojest2: Czesi mają problem podobny do naszego. Ponad 40% rynku kontroluje Asahi, a małe browary łączą się w grupy piwowarskie, ale walka jest już raczej przegrana. Najbardziej rynek chronią Niemcy i Belgowie.

@ArchDelux w swoim życiu piłem ponad 2 000 różnych piw, a tylko od listopada 2019 ponad 400 unikatowych, w czasie licznych podróży - kilka razy bylem w Belgii tylko po to żeby odwiedzać lokalne browary. Efekty można zobaczyć na
@RandomOldboy: to ciekawe, że taki jesteś obyty, a wciskasz tutaj bzdury, że 90% tego co się pije spośród popularnych piw, to nie polskie piwo, bo KP i GŻ nie są już w polskich rękach, jak to od KP i GŻ nawet w sklepach się gubi pomiędzy produktami faktycznych polskich browarów. Od chyba 10 lat nie piłem nic z marek tych koncernów, a to dzięki fantastycznie bogatemu polskiemu rynkowi, gdzie nawet nie
ArchDelux - @RandomOldboy: to ciekawe, że taki jesteś obyty, a wciskasz tutaj bzdury,...

źródło: 13654329_1034811846566155_5973856864810988448_n

Pobierz
@ArchDelux: no, super zarobię jak strona nawet nie jest zaindeksowana w Google bo zrobiłem ją głównie dla siebie żeby kilka razy tego samego piwa nie kupić.
A udziały tych firm w rynku polskim można zobaczyć nawet na Wikipedii - https://en.wikipedia.org/wiki/Asahi_Breweries.
Wydajesz się być strasznie toksyczną i sfrustrowaną osobą, co też widać po tagach na jakich się udzielasz, więc urządź się wygodnie na #czarnolisto.