Wpis z mikrobloga

297 + 1 = 298

Tytuł: Snajper. Z frontu wschodniego na Syberię
Autor: Bruno Sutkus
Gatunek: historia
Ocena: ★★★★★
ISBN: 978-83-7731-099-1
Tłumacz: Marcin Jojko
Wydawnictwo: Vesper
Liczba stron: 280
Książka składa się z dwóch części - wojennej i losów powojennych.
Wojna jest opisana bardzo pobieżnie, są tutaj notatki z dziennika strzeleckiego z drobnym komentarzem dodającym kontekstu. Na przykład: "trafienie X, w miejscu Y obserwowałem działania nieprzyjaciela. Zastrzeliłem oficera wychodzącego z bunkra, świadkiem trafienia był żołnierz Z". O rzemiośle strzelca wyborowego, życiu w okopach, postawie wobec wojny itd jest raptem kilka akapitów. Może to być skutkiem tego, że autor był na froncie około pół roku.
Druga część jest dużo ciekawsza. Nie spodziewałem się, że na Syberię można było trafić nawet kilka lat po wojnie i to nie dlatego, że było się w Wehrmachcie. Ciekawe studium jak działał mechanizm opresji i jak niewydolna była niewolnicza praca.

Całość jest niestety dość chaotyczna, niektóre akapity są powtarzane w kilku miejscach, sporo skaczemy w czasie i przestrzeni. Brakuje też choćby małej mapki z przebiegiem podróży autora. Całość sprawia wrażenie tekstu który wydrukowano bez żadnej redakcji.

Mam też zastrzeżenie co do tłumaczenia, wielokrotnie pojawia się zwrot "działo maszynowe" który nijak ma się do nazewnictwa sprzętu z tamtej epoki.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #historiabookmeter
BBxx - 297 + 1 = 298

Tytuł: Snajper. Z frontu wschodniego na Syberię
Autor: Bruno Su...

źródło: 352x500

Pobierz