Wpis z mikrobloga

Hej, jak wygląda obecnie sprawa z ważnością okresowych badań medycyny pracy? Jeżeli mam termin ważności takich badań do końca kwietnia, to czy automatycznie od 1 maja badania są nie ważne i pracodawca nie może mnie dopuścić do pracy?

Czy jest jakiś okres czasu, podczas którego badanie ma jeszcze ważność?

Coś słyszałem, że w związku z stanem zagrożenia epidemicznego i ustawą covidową, orzeczenia lekarskie są przedłużone do 180 dni po upływie terminu ważności, więc teoretycznie powinienem mieć od kwietnia jeszcze 6 miesięcy na wykonanie badań? I mogę te 6 miesięcy dalej pracować?

https://www.utk.gov.pl/pl/aktualnosci/16530,Zmiany-waznosci-badan-lekarskich-oraz-biegu-terminow-w-postepowaniach-administra.html

#medycyna #zdrowie #lekarz #prawopracy #prawo #pracbaza
  • 5
@maciorqa: z powodu stanu zagrożenia epidemicznego badania zachowują ważność do 180 dni od dnia odwołania tego stanu. Czyli jak skończy się stan zagrożenia epidemicznego to masz jeszcze 180 dni na wykonanie badań. Polecam ogarnąć to sobie wcześniej bo pewnie kolejki będą jak wszyscy się rzucą na ostatnią chwilę.
@ania919: 180 dni od zakończenia stanu epidemicznego. Czyli mam rozumieć, że dopóki TRWA ten stan, to czysto w teorii nie muszę wykonywać tych badań?
I będę je musiał wykonać dopiero w ciągu 180 dni od zaprzestania stanu, ale mogę też wykonać jeszcze jak jest stan zagrożenia epidemicznego?