Wpis z mikrobloga

@Kair: ja akurat na farcie usłyszałem audycję w radiu z informacją, że będą tego samego dnia :P
więc jakby nie czuję się ekspertem ;)

@volodia obawiam się, że chyba nie da się zrobić zdjęcia tak by dało się uzyskać efekt, tego co było widać gołym okiem, po części dlatego, że na żywo nie wyróżnia się ten efekt na tyle mocno by aparat dał radę zarejestrować bez dłuższego naświetlania, a wyższa czułość
NIC NIE BYŁO ROBIONE XDDDDD

uwielbiam to. Nic nie było robione tylko x i y xD


@hihi_jery: @Madridista98
nie chcę być zgryźliwy, ale żeby się emocjonować czymś takim jak obróbka trzeba nie mieć zielonego pojęcia na jakiej zasadzie działa fotografia cyfrowa

podpowiem, że czystego "zdjęcia" robionego w rawach bez żadnej obróbki (bo po zaimportowaniu i tak jest nałożony jakiś domyślny profil wywoływarki) nawet nie da się pokazać, bo technicznie rzecz biorąc
@witajswiecie: w pełni zgadzam się, że obróbka jest koniecznością, ale to jak agresywna jest i gdzie jest granica między fotografią a grafiką to już bardzo subiektywne odczucie. O ile takie podstawowe operacje jak kompensacja ekspozycji, winetowania, dystorsji, szumów, saturacja, czy kontrowersyjny dla purystów crop jest naturalną częścią wywoływania zdjęcia, tak już clarity, korzystanie z masek innych niż parametryczne do selekcji obszaru edycji, czy mapowanie tonalne to już taka szara strefa, gdzie
@sidhellfire: ja wychodzę z założenia, że podstawowa granica między grafiką a fotografią, to to, czy dokładamy albo odejmujemy elementy ze zdjęcia, plus kwestia zachowania kolorów (w sensie, zrobienie ze zdjęcia wiosennego jesienne już uznałbym za grafikę)

przez chwilę zastanowiłem się czemu clarity może być kontrowersyjne, ale rozumem, że masz na myśli użycie go do usuwania mgły ze zdjęcia?

poza tym wiadomo ogólnie to kwestia mocno subiektywna i zgoda, że skala ingerencji
@witajswiecie: jakiego sprzętu, w sensie body oraz jakie obiektywy posiadasz? Ja jako amator w sumie tani zestaw Sony a6000 + sigma 16mm 1.4, sigma 2.8 18-50 i Sony 55-210 4.5-6.3 ale to body i ostatni obiektyw wkrótce zmienię na a6400 i Sony 70-350 jakiś tam mega porządny)