Wpis z mikrobloga

#komputery #hardware #windows

PROBLEMY Z RAMEM PLS POMÓŻCIE
Mógłby ktoś mi doradzić jaki ram kupić? Ponieważ kupiłem teraz bez zastanawiania się i ciągle mam jakieś problemy.

Mam obecnie :
Gigabyte B450 AORUS ELITE V2
HyperX 16GB 2400MHz Fury Black CL15 HX424C15FB/16

No i tego HyperX nie produkują już więc dokupiłem inne kości
GOODRAM 16GB 3200MHz CL16 IRDM X Black IR-X3200D464L16

Mam na tym mobo 4 sloty na ram, układane naprzemiennie w kanałach.

No i ten goodram najpierw dokupiłem 1x16 i wszystko działało normalnie, pozniej dokupiłem drugie 16 i zaczeły się problemy z BSODami, z bootem itp. Probowalem robic underwoltingi, ustawiac profile w biose, aktualizowac biosa, no ale jak miałem wszystkie cztery sloty zajete i poukładane AA (HYPER) BB (GOODRAM) to niestety komputer nie działał stabilnie. Wyjąłem więc jedną nową kość GOODRAM i system działał na 48 GB stabilnie bez żadnych problemów przez ostatnie 2 miesiace. Skanowałem kości z osobna memtesem i z osobna każda była ok, po włożeniu wszystkich memtest sypał milionami problemów.

Dziś nagle problem z bootem, dioda na mobo pokazuje RAM. Wyjąłem kość GOODRAM i system działa, zostałem z 32gb HYPERX. Wsadziłem więc dwie problematyczne kości GOODRAM i nie bootuje. Wsadziłem jedną kość GOODRAM i bootuje, a na drugiej pojedyńczej nie bootuje. Nie chce mi się już do tych #!$%@? kości odpalać memtesa, no ale rozumiem że po prostu ta kość na której nie bootuje jest do #!$%@?, zgadza się? Te kości GOODRAM były kupione nie dalej jak pół roku i rok temu.

Jak teraz dobrać kości RAM do tych HYPERX żeby wszystko działało normalnie bez cudowania? Bo już nie mam do tego cierpliwości a potrzebuje stabilnego systemu a nie ze mi sie wkrzacza w nocy z #!$%@?. Czy wymienić wszystkie te kości bo te hyperx to już stare są i nie warto? Nie żeby mi konieczne było do życia wymiana tych hyperxów za 600 zł tylko po to żeby miały one delikatnie lepsze prędkości z których niewiele wynika.
  • 10
  • Odpowiedz
@einz: U AMD możesz podbić napięcie SoC (kontroler pamięci) w okolice 1.1-1.15v i samych ramów, do 1.45v max. Ale jak zwykle, 4 zajęte banki pamięci i problemy. Ryzen pewnie któryś starszy? W sumie najlepiej to sprzedać wszystko i wziąć 2x32 3000/3200 bo chyba tyle potrzeba. Z goodramem jest loteria bo różne kostki wrzucają do modułów.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 1
@Ademu: 3950X, probowalem podbijac i zmniejszac sam woltaż ramów ale nie do takich wartości, te hyperx to w sumie już stare kości. Myślę że Twoje rozwiązanie ze zmianą na 2x32 to bedzie chyba jedyny easy case.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@LisyBorsukiKunyJenotyWilkiRysie: szczerze to probowalem kilka konfiguracji i albo w ogole nie bootowało, albo windows napotykał problem, albo sypało bsod od razu po starcie systemu. Probowalem tez w jeden kanał wsadzac dwie rozne kosci i dalej gówno. Przepsikalem sloty, poczyscilem kosci, a to ze teraz nagle po 2 miesiacach #!$%@? sie na plecy to juz w ogole nie wiem czemu.
  • Odpowiedz
@einz: ogólnie to lepiej nie mieszać kości z różnymi zegarami, taktowaniem (a najlepiej to żeby były te same pary).
Z tego co patrzyłem na stronie producenta to ten model ramów (jak i wszystkie pamięci od goodrama) nie są w teorii kompatybilne z tą płytą, ale to nie oznacza że nie będą ze sobą działały.
Spróbuj włożyć te ramy od goodrama same, tak żeby działały w dual channelu i przed uruchomieniem kompa
  • Odpowiedz
@dominges08: a czekaj z tym xmp mi się odkleiło, z tego co napisałeś to najpierw jedną kość 3200 kupiłeś potem drugą, ale wciąż możliwe że trzeba będzie ręcznie to ustawiać xd
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@dominges08: stare kosci sa wolne bo sa stare :( nie mozna juz takich kupic. patrzylem też że te goodramy nie są w kompatybilności z mobo, profil xmp mi tylko dla jednych ramów bios pokazuje, ale nie w sumie probowalem resetowania cmos zeby sprawdzic czy zahula drugi, rozumiem ze wystarczy zewerzeć zworkę a nie muszę świrować z baterią, si? XD

Ale tak jak mowie, wsadziłem jedną z dwóch kości goodram w kanał
  • Odpowiedz
@einz: tak wystarczy zewrzeć zworkę, tylko musisz zobaczyć sobie którą dokładnie masz zewrzeć, jak nie znajdziesz to z baterią próbuj. Jak stare kości są wolne to je musisz #!$%@?ć jak chcesz mieć szybsze, bo to nie tak że jedne kości będą działać z taką prędkością a drugie z taką, tylko obydwie muszą mieć takie same prędkości (zawsze szybsze się będą ustawiać na wolniejszą prędkość, nigdy na odwrót).
Sam profil xmp nie
  • Odpowiedz