Wpis z mikrobloga

Uszanowanie. Jak pracujecie nad swoim skupieniem i koncentracją?

Ostatnio zauważyłem, że bardzo mi się to pogorszyło i postanowiłem wprowadzić następujące zmiany:
-żadnych social mediów na telefonie
-telefon ustawiam na czarno-biały
-wyciszenie wszystkich powiadomień (zostaną tylko plakietki na ikonach aplikacji)
-czytanie książek papierowych przez 30 minut dziennie (nie artykułów podpowiedzianych przez algorytm)
-robienie zadań na HackerRank
-jazda na rowerze - codziennie 15 km

#programowanie #programista15k #programista30k #mozg #zdrowie #nauka #umysl
  • 12
@zukier: Są różne, chyba najpopularniejsza to Headspace, są jeszcze ćwiczenia na koncentrację jak pewno z ogniem które można stosować do nauki pewnego skilla ale to kwestia na inną rozmowę ;)
bez muzyki/youtuba/audiobooka ciągle w tle


@Limonene: byłem ostatnio na badaniach sensoryki słuchowej.

Wyszło mi, że absolutnie nie mam podzielnej uwagi słuchowej i jeśli radio, cokolwiek gra w tle i to słyszę to tak naprawdę karmię własny brak skupienia

Natomiast moja żona jak to kobieta po badaniach wyszło jej że 5 osób może do niej w jednej sekundzie mówić i wszystko ogarnie...

Mnie nawet czajnik przeszkadza :-/
@kobrys13: o kurczę, muszę się przejść na takie coś! Brzmi ciekawie i w sumie sama nie wiem jak to jest, do klepania w Excelu już odruchowo włączam jakiś podcast albo audiobook, ale czasem jak zapomnę to mam wrażenie że mi lepiej idzie praca. Ale jednak odruch sobie sama wyhodowałam
@Limonene: ja wyhodowałem odruch słuchania i spadła mu koncentracja w pracach umysłowych.

Jak grzebie w garażu to lubię podcast

Generalnie większość ludzi ma podzielność słuchu się umiarkowana. Ja nie mam żadnej.

Plus taki że można to ćwiczyć odosobniony m odpowiednimi materiałami przygotowanymi od ciebie.

U mnie dochodzi analityczny umysł - jak słyszę piosenki to zawsze dobrze m skate m słyszę każdy instrument z osobna i mogę się przestawić.

Dodatkowo słyszę na
@zukier: Różne małe nawyki / rytuały.
Generalnie to nie dam rady pracować w skupieniu przez cały dzień - częściowo dlatego, że to po prostu wyczerpujące, a częściowo ze względu na specyfikę pracy (spotkania itd.).
To co robię:
- wrzucam sobie w Outlooka placeholdery, żeby mi nikt dupy nie zawracał w określonych godzinach (zwykle ok. 2h rano + 1.5-2h po południu). Działa o wiele skuteczniej niż by się wydawało.
- pracuję (nawet