Wpis z mikrobloga

@Kokosero: tez mnie to zastanawia, podobnie jak:

1. Jeżeli zdolność ma być większa o 70%, to dlaczego tylko 30-40K.
2. Pompa na cenach przy popycie wielkości 1/10 z lat 2021-2022.
3. Wartość udzielonego wsparcia na ten rok 3.2 MLD,
tyle wynosi podaż kapitału na rynek obecnie po krachu, ale miesięcznie xD

@affairz, ten sam Morawiecki wprowadził tez program Mieszkanie bez Wkładu Własnego oraz Program budowy tanich mieszkań.
Pompa na tagu
ograniczenia dostępności programu.


@marcpol: hmm, które ograniczenia masz na myśli - chodzi o wiek, nieposiadanie żadnego mieszkania, maksymalna kwota? mi się wydaję, że o wiele więcej osób niż 30-40k się rzuci na ten program w lipcu i będzie znowu pompa - zdecydowanie nie chciałbym mieć racji tutaj :-) jakie liczby przewidujesz dla tego programu?
@Adki:

Jeżeli zdolność ma być większa o 70%, to dlaczego tylko 30-40K.

Ponieważ bez tego na kredyt łapaliby się tylko ci, których stać na kredyt (no kto to widział). Niestety kampania wyborcza sprawia, że trzeba też dopuścić plebs do programu.
@Kokosero: Myślę, że głównym ograniczeniem będzie wymóg braku własnej nieruchomości. To jest program typowo dla osób, które nie mają jeszcze mieszkania/domu. Więc mimo, że wiele osób chcących inwestorać w nieruchy by z niego skorzystało, to nie będą mogli. Nie wiem jak wygląda odsetek, ale ostatnia pompa była przez inwestorów, a mieszkania dla siebie stanowiły mniejszość. Teraz oczywiście popyt będzie skumulowany, przez to że wiele osób decyzję o zakupie odwlekało w czasie
@francoisinho: właśnie o to chodzi, opisana przez Ciebie sytuacji miała miejsce w 2021r. kiedy popyt notował 210K sztuk.
@pp93 całkowicie się zgadzam, ograniczenia są tak skalibrowane, żeby ograniczyć spekulacje z poprzednich lat do minimum.
Co do ilości, możliwe ze ta liczba jest z kapelusza, albo:

1. Zdolność będzie liczona przed udzieleniem dotacji, przemawia za tym argument
udzielenia dofinansowania na 10lat, przy kredytach 30 letnich.

2. To jest właśnie ten limit ilościowy
@Adki: Co do liczenia zdolności, to myślę, że za wariantem z liczeniem zdolności po dofinansowaniu przemawia to, że podkreślane było to, że dzięki kredytowi z ratami malejącymi po 10 latach i skończeniu dopłat raty powinny być na podobnym poziomie jak na początku. W takim przypadku teoretycznie nie ma potrzeby żeby liczyć zdolność bez dopłaty
@marcpol: hmm, które ograniczenia masz na myśli - chodzi o wiek, nieposiadanie żadnego mieszkania, maksymalna kwota? mi się wydaję, że o wiele więcej osób niż 30-40k się rzuci na ten program w lipcu i będzie znowu pompa - zdecydowanie nie chciałbym mieć racji tutaj :-) jakie liczby przewidujesz dla tego programu?


@Kokosero: Tak, te wszystkie ograniczenia, czyli wiek do 45 roku życia, brak nieruchomości mieszkalnej obecnie i w przeszłości, brak
@Adki: Próbowałam czytać projekt ustawy i jeśli dobrze zrozumiałam, to mieli tam rozpisany budżet jaki ma być przeznaczony na dany rok i w momencie jak pula się środkow się wyczerpie, to trzeba będzie wnioskować w kolejnym roku. Także niby nie ma limitów, ale jedna środki są ograniczone i jak się skończą, to spóźnialscy się nie zalapią.