Wpis z mikrobloga

Często zadajecie mi pytanie. Z jakimi kosztami wiąże się założenie własnej pasieki?

W tym wpisie postaram się wam na to pytanie odpowiedzieć, i przybliżyć koszty z jakimi zmierzyć się musi każdy, kto chce rozpocząć przygodę z pszczelarstwem.

Na początek powinniśmy zaopatrzyć się w literaturę, nasze propozycje:

Pozycja obowiązkowa – „Gospodarka pasieczna”, Wanda Ostrowska, PWRIL 1998 oraz „Hodowla pszczół, PWRIL 1983.
Coś lżejszego – „Atlas pszczelarza”, J. Nowak, M. Piątek, Warszawa 2018,
„Co każdy pszczelarz wiedzieć powinien. Rok w pasiece”, K. Żółty, Kraków 2005
A dla przyjemności samego czytania o pszczołach warto sięgnąć po książkę –
„O pszczołach i ludziach”, L. Möller, Warszawa 2022
Zakupienie literatury nie będzie wiązało się z wygórowanymi kosztami finansowymi, ale
z pewnością się przyda i upewni cię, czy pszczelarstwo faktycznie jest dla ciebie.

Kolejnym krokiem będzie research twojej okolicy, czyli:

czy w pobliżu nie ma żadnej dużej pasieki (jeśli, myślisz o profesjonalnym pszczelarstwie),
jakie w okolicy są pożytki (odległość optymalna pożytku dla pszczoły do 1,5km),
zorientuj się czego używają rolnicy do oprysku pożytków w najbliższej okolicy, aby nie ponieść strat w rodzinach pszczelich,
sprawdź granice swojej posesji i zastanów się nad umiejscowieniem uli, szczególnie jeśli twój sąsiad jest tuż za płotem (przyjmuje się odległość 10m od granic działki i drogi)
Jeśli, nie masz możliwości ustawienia uli w takiej odległości, wtedy odgrodzenie się szczelnym
i wysokim 3m płotem powinno rozwiązać problem.

Kolejny wydatek będzie się wiązał z naszym strojem i narzędziami podstawowymi do pracy. Powinniśmy spokojnie zmieścić się w ok 500 zł i zakupić w tej kwocie :

Strój (sama bluza z kapeluszem ok 200zł, kombinezon ok 300zł)
Rękawice skórzane ok 50zł
Dłuto ok 20zł
Podkurzacz ok 75zł
Kilka worków jutowych (do podkurzacza), jeden ok 3zł
Kolejnym etapem będzie wybór uli w których będziecie chcieli hodować pszczoły. Ja przedstawię koszty ula wielkopolskiego i górskiego, ponieważ na takich pracuję. Jakie są różnice
w pracy na różnych ulach opiszę w kolejnym wpisie.

dennica 90 zł,
korpus wielkopolski 100 zł,
2 nadstawki górskie 160 zł,
powałka 80 zł,
podkarmiaczka 70 zł,
daszek 70 zł,
ramki x 30 – 120 zł,
korki i kraty odgrodowe – 10 zł,
przegonka (opcjonalnie) – 50 zł.
Razem około 750 zł.

Jest to przykładowa cena ula styropianowego firmy BURNAT, ceny będą się różnić
w zależności od producenta oraz wyboru materiału (drewno rok temu było znacznie droższe). Można przyjąć, że ul będzie kosztował od 500 do 1000 zł.

Następnym kosztem będą pszczoły. Przezimowana zaleczona rodzina w odpowiedniej sile będzie nas kosztować od 300 do 500 zł. Powinniśmy zakupić ją od polecanego pszczelarza. Musimy również przemyśleć na jakim rodzaju pszczół będziemy pracować.

W Polsce najbardziej popularne są Krainki, które mają wiele pododmian, jedną z nich jest brzezinka. Popularną pszczołą jest także Buckfast, my pracujemy na brzezince i Buckfascie. Brzezinka sprawdza się nam bardzo fajnie na pasiece stacjonarnej, natomiast Buckfast fajnie pracuje na pasiekach wędrownych i jest mniej agresywna. Każda odmiana ma swoje mocne i słabe strony. Ale to pozostawię na kolejny wpis =)

Dobrze poprowadzona rodzina pszczela po jednym max dwóch sezonach powinna średnio przynieść od 15 do 25 kg miodu.

Kolejne zakupy będą związane z wyposażeniem naszej pracowni pszczelarskiej. Tutaj koszty to od ok 3000 zł do sky is the limit. Podstawowy zestaw powinien zawierać:

miodarkę elektryczną do wirowania miodu (ceny zaczynają się od ok 2 300zł)
Stół do odsklepiania ramek (od 1 000 zł)
Przyrządy do odsklepiania (od 70 zł)
3-4 wiadra z atestem spożywczym (od 25 zł sztuka)

Będę co jakiś czas wrzucał kolejne wpisy bo pytań w pw jest od groma =)

#miod
#pszczelarstwo
#pszczoly
#rolnictwo
#lodz
  • 67
miodarkę elektryczną do wirowania miodu (ceny zaczynają się od ok 2 300zł)

Stół do odsklepiania ramek (od 1 000 zł)


@paincreator: czyli miodarka ręczna jest Twoim zdaniem nie warta zakupu, nawet dla kogoś kto dopiero chciałby zacząć przygodę z pszczołami? Serio pytam, bo kiedyś jak się rozglądałem za sprzętem to widziałem takie za 600-700 zł. Czy jest z nią za dużo zachodu i od razu lepszym wyborem będzie kupienie dużo droższej
@potatowitheyes: wszystko się da, mój dziadek lata temu miał pasiekę na 200 rodzin i wszysyko ręcznie kręcił. Stół do odklepiania sam sobie zrobił niskim kosztem, bo dziesiąt lat temu takiego wyboru w sprzęcie jak teraz nie było.
@potatowitheyes Różnice w cenach nowych miodarek ręcznych a elektrycznych są tak nieznaczne że wogole nie brałbym ręcznej pod uwagę. Oczywiście mówię o sprzęcie nowym. W przypadku używanego może się to zmienić ale na potrzeby wpisu przyjąłem kwestię sprzętu nowego.

Stół to kwestia materiału i jasne możemy zastąpić czymś co posiadamy ale ja dość pedantyczny jestem i nie wyobrażam sobie np stołu drewnianego z ceratą zamiast jakiekolwiek ale jednak nierdzewki z atestem spożywczym.
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.