Wpis z mikrobloga

W nocy z 6 na 7 marca 2023 roku startuje nowa flagowa japońska rakieta nośna H3! Mimo, że jest ona jednokrotnego użytku to w swojej klasie wielkości konkurować ma ceną z rakietą Falcon 9 firmy SpaceX.

Więcej o rakiecie i start na żywo na Kosmonautyka.pl:
Dziewiczy start japońskiej rakiety nośnej H3 - nie przegap!

Ciekawe? Dziękuję Ci za wykop!

#japonia #kosmos #gruparatowaniapoziomu #filmnawieczor #ciekawostki #geopolityka #technologia #azja #spacex #rakiety #startyrakiet #startujacerakiety #jaxa #krajkwitnacejwisni #satelity
yolantarutowicz - W nocy z 6 na 7 marca 2023 roku startuje nowa flagowa japońska raki...

źródło: rakieta-nosna-h3

Pobierz
  • 71
@GlupiLogin: Naprawdę nie rozumiesz tego co napisałem? Spacex oferuje najniższe ceny, ale nie ma po prostu sensu schodzić z nimi bardziej, bo nie ma konkurencji w tym segmencie cenowym.

Co do tego dlaczego inni używają innych rakiet ma to różne przyczyny. Często polityka, czyli np. wspieranie w celu utrzymywania własnych rakiet, jak np. robi to ESA, konkurencyjny OneWeb dla Starlinka był wynoszony Soyuzami (do czasu rozpoczęcia wojny, bo po tym roskosmos
@timechain: No może dlatego jednorazowa może być tańsza, bo pierwszy stopień jest prostszy i nie trzeba się bawić w mumbojumbo dla tłumu jakim jest lądowanie stopnia o sile własnych silników XD
Gdzie dużo rozsądniejszym było by zrobienie tego albo za pomocą spadochronów albo rozkładanych skrzydeł i szybowaniem. A i tak nikt tego nie robił, bo sama rakieta to ułamek kosztu satelity.
Ale wiadomo, pokaz dla tłumów XD
@GlupiLogin: Przecież to tak idiotyczne że nie ma sensu.

Co ma koszt satelity do kosztów rakiet?
Jak byś chciał ładować rakieta która szybuje? Nic byś nią wyniósł rakietą gdybyś dodał do niej skrzydła geniuszu. Napisz do SpaceX że są idiotami, bo powinni dorobić skrzydła zamiast mumbojumbo.

Orangutan z IQ 80 po 20 sekundach namysłu stwierdził że spacex #!$%@? się zna i ten wie że można to zrobić lepiej ( ͡°
@timechain:

Spacex oferuje najniższe ceny, ale nie ma po prostu sensu schodzić z nimi bardziej, bo nie ma konkurencji w tym segmencie cenowym.


Może tak, może nie, chyba że pracujesz w SpaceX i wiesz z pierwszej ręki. Ale to i tak bez większego znaczenia, skoro klientów kasują tak samo jak konkurencja.

Co do tego dlaczego inni używają innych rakiet ma to różne przyczyny.


Pominąłeś bardzo ważny aspekt - dywersyfikacja. Przypomnę tylko
@5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0: Cofnij się w czasie o 8 lat i porównaj do kosztów wyniesienia czegokolwiek przez ULA. Dziś spacex jest najtańszy a że nie oferuje wyniesien taniej to przecież oczywiste. Bo po co skoro konkurencja jest droższa?

Za chwilę ilość udanych lądowań pierwszych stopni F9 z rzędu będzie większa niż udanych wystrzelen delty ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak jednorazowa rakieta Japończyków której produkcja jest obecnie jednostkowa ma konkurować
Nic byś nią wyniósł rakietą gdybyś dodał do niej skrzydła geniuszu


@timechain: Energia-2, nigdy nie zbudowana, ale koncepcja istniała. Rozkładane skrzydła, do powrotu i autonomicznego lądowania na normalnym lotnisku. Zdecydowanie prostsze rozwiązanie i pewno było by mniej tych ekscytujących pierwszych lądowań gdzie rakiety ładnie rozwalały się o platformę w kuli ognia.

Ale nie, św. Elon naszym zbawcą i jego pomysły najlepsze i jedyne działające XD

Powiesz, że to kosztem masy -
@timechain: Wracaj do swojej kapliczki Muska, bo kadzidełka Ci przygasają ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie potrafisz się merytorycznie wypowiedzieć i stosujesz ataki ad hominem nie mając żadnych argumentów, więc traktuję Cię dokładnie jak ty mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Da się to zrobić inaczej, ale SpaceX wybrał taką metodę, bo jest najbardziej efektowna i dzięki temu mają rzeszę fanboi ( ͡° ͜
@Adaslaw: DoaceX w 2009 zdobył orbitę F1.

W 2010 wystrzelił pierwszą F9.
6 lat później pierwszy raz odzyskał pierwszy stopień F9 i od tej pory bez przerwy je odzyskuje. Dwa lata później wystrzelił pierwszy Falcon Hevy. Kolejne dwa lata później wyniósł ludzi na orbitę.

W kilka lat mały startup na skraju bankructwa wywrócił całą branżę do góry nogami i zrobił ogromne kroki w całej dziedzinie kosmonautyki, ale jacyś zawistni nieudacznicy z