Wpis z mikrobloga

Dzisiaj rano było sporo zamieszania związanego z sytuacją w Bachmucie. Uporządkujmy to nieco.

1. Ukraińcy wysadzili most kolejowy na rzece Bachmutówce (przecinającej Bachmut na część zachodnią i wschodnią). W komentarzu lokalizacja.

2. Zniszczony został most na drodze O-0506 (na zachód od Bachmutu). Nie wiadomo kto go zniszczył. Niektórzy mówią, że to Ukraińcy go wysadzili, ale część źródeł (w tym pro-ukr) twierdzi, że mógł zostać zniszczony w wyniku rosyjskiego ostrzału. W komentarzu lokalizacja.

3. Część jednostek ukraińskich została wycofana z Bachmutu. Jednocześnie na ich miejsce podobno wchodzą świeże oddziały. Rotacja czy może stopniowy odwrót? Ciężko powiedzieć. Ukraińcy zapowiadają jednak dalszą obronę Bachmutu.

Sytuacja jest krytyczna

Rosjanie konsekwentnie domykają kocioł wokół Bachmutu, a zaopatrywanie ukraińskiego garnizonu broniącego miasta jest coraz trudniejsze. Ukraińskie kontrataki na rosyjskie skrzydła nie wystarczyły do odblokowania głównych dróg zaopatrzeniowych prowadzących do Bachmutu.

O ile do ok. połowy lutego można było twierdzić, że Bachmut to maszynka do mielenia Rosjan. To teraz jest to maszynka do mielenia ZSU.

Niestety ukraińscy generałowie wierni są strategii z czasów ZSRR i próbują łatać dziury w obronie Bachmutu rzucaniem do walki kolejnych oddziałów.

Kilka dni temu prezydent Zełenski odwołał ze stanowiska gen. Moskalowa, który dowodził ukraińskim zgrupowaniem w Donbasie. Tego samego dnia obrońców Bachmutu odwiedził gen. Syrski (foto)- dowódca wojsk lądowych Ukrainy. Zobaczymy czy odwołanie Moskalowa polepszy sytuację (wątpię).

Bez odrzucenia Rosjan ze skrzydeł i odblokowania głównych dróg zaopatrzeniowych do Bachmutu, Ukraińcy będą skazani na walkę w pół-okrążeniu. Rosjanie nie muszą się spieszyć z domykaniem okrążenia, bo taka sytuacja (wąski korytarz zaopatrzeniowy UKR) jest dla nich korzystna.

Obecną sytuację pod Bachmutem najlepiej podsumowuje ta stopklatka z jednej z piwniczanych debat Striełkowa. Przy czym ta ocena odnosi się zarówno do rosyjskich generałów, jak i tych ukraińskich.

_______________

Info wrzucam na:
- stronę Facebook Puls Lewantu
- Twittera
- stronę internetową
- #lagunacontent

Założyłem newsletter na substacku. Jeśli chcecie być na bieżąco i dostawać powiadomienie o moich nowych tekstach, to zachęcam do zasubskrybowania KLIK.

Jeśli podobają Ci się moje teksty i chcesz wesprzeć moją działalność to możesz zostać patronem bloga w serwisie Patronite - KLIK albo postawić mi wirtualną kawę w serwisie BuyCoffee.to - KLIK

#rosja #ukraina #wojna #ukrainanafroncie #lagunacontent - autorski tag
Pobierz JanLaguna - Dzisiaj rano było sporo zamieszania związanego z sytuacją w Bachmucie. Up...
źródło: FqUZQ9cXgAQf2QE
  • 50
1. Ukraińcy wysadzili most kolejowy na rzece Bachmutówce (przecinającej Bachmut na część zachodnią i wschodnią). W komentarzu lokalizacja.


@JanLaguna: Co oznacza, że zgodnie z przewidywaniami opuścili południowy wschód Bachmutu (który jest w granicach, ale nie jest Bachmutem).
jakieś liczby potwierdzające to twierdzenie?


@fukinloner zastanów się kto ma większe straty. Atakujący miasto, który wyszedł na Twoje tyły i zostawił Ci wąski korytarz do zaopatrywania garnizonu oblężonego miasta czy broniący się, którego logistyka opiera się na takim wąskim korytarzu, na którym dodatkowo brak już "lepszych" dróg.

Swoją drogą to jakichkolwiek liczby odnoszące się do strat na tej wojnie (zarówno w zakresie strat strony ukraińskiej czy rosyjskiej) to daleko idące szacunki.
@JanLaguna: no to są twoje dywagacje. Masz doświadczenie w dowodzeniu/jakiekolwiek doświadczenie wojskowe by wysuwać takie tezy (albo chociaż wypowiedź kogoś kompetentnego)? Jeśli nie, to podaj liczby - jak to rosjanie masakrują teraz Ukraińców w i pod Bachmutem,

Swoją drogą to jakichkolwiek liczby odnoszące się do strat na tej wojnie (zarówno w zakresie strat strony ukraińskiej czy rosyjskiej) to daleko idące szacunki.

Sam dosłownie wymyślasz jakie to straty teraz ponoszą Ukraińcy...
@JanLaguna: Zastanawiam się czy wojska okrążające miasto mające tyle "flank" i naparzająca w nich artyleria z gór mają mniejsze straty niż broniące się wojska pochowane po resztkach budynków. To nie Mariupol który był oddalony od frontu 70 km. To nie pierwszy razy kiedy Ukraińcy byli w pół okrążeniu.

Maszynka do mielenia ZSU? Hardly. Nie przy tym udziale artylerii który spadł niewyobrażalnie, nie przy tym udziale lotnictwa które zostało ograniczone. Nie przy
@fukinloner: To o czym piszę to nie jest wiedza tajemna. Wystarczy podstawowa znajomość taktyki i historii i sprawdzenia jak wygląda sytuacja wojsk, które bronią się w takim "taktycznym okrążeniu", gdy wróg wyszedł na ich tyły. Pozdrawiam

@Vixay ja specjalnie podkreśliłem, że chodzi mi o sytuację jaką mamy od połowy lutego a nie o całą bitwę o Bachmut (bo w ogólnym rozrachunku, oceniając całą bitwę Rosjanie mają większe straty)
zastanów się kto ma większe straty. Atakujący miasto, który wyszedł na Twoje tyły i zostawił Ci wąski korytarz do zaopatrywania garnizonu oblężonego miasta czy broniący się, którego logistyka opiera się na takim wąskim korytarzu, na którym dodatkowo brak już "lepszych" dróg.


@JanLaguna:

Z tego co wszyscy mówią, to w samym mieście znajduje się ok. 5 tys. ukraińskich żołnierzy (bez ciężkiego sprzętu).
Nie wydaję mi się, by odbywało się tam jakieś masowe
@JanLaguna: Ja też mówię o ostatnich dniach. Faktycznie bardzo możliwe, że Ukraina miała duże straty przy przełamaniu obrony w Yahidne, dzięki czemu Rosjanie mogli podejść od północy, ale nie wiem czy pisałbym z dużą pewnością z twojej strony o mielonce.

A co do zmiany generała, to zdarza się. Zwłaszcza że system Ukrainy działa zupełnie inaczej od RUS, jest tam dziwny mix ex-ZSSR-NATO, niektóre formację mają wolną rękę w polu do adaptacji.
Bez odrzucenia Rosjan ze skrzydeł i odblokowania głównych dróg zaopatrzeniowych do Bachmutu, Ukraińcy będą skazani na walkę w pół-okrążeniu. Rosjanie nie muszą się spieszyć z domykaniem okrążenia, bo taka sytuacja (wąski korytarz zaopatrzeniowy UKR) jest dla nich korzystna.


Sytuacja dla Rosjan jest tak korzystna, że ogołocili ze wsparcia wszystkie inne kierunki poza północnobachmuckim

Tak, sądzę, że to jest TA OFENSYWA, znaczy to, co z niej zostało. Jeżeli tracącemu wpływy w armii Prigożynowi