Wpis z mikrobloga

Kwadraty w stolicy to stały się trochę jak krypto XD

Nikt nie wierzy, że stoi sobie np. 200k pustostanów. Mimo, że GUS to sprawdził w Spisie Powszechnym, weryfikował stanem liczników energii i zużycia wody. No nie no, tyle to nie.

W ciągu ostatnich 5 lat w Polsce wybudowano ponad milion nowych kwadratów. To jest najwięcej w Europie. Też to nikomu nie daje do myślenia.

NPB, Pekao, chyba nawet mBank - wszyscy robili ankiety, z których wynikało, że połowa lokali idzie pod najem lub zwykły handel.

"Hurr durr, puste to na prowincji, nie u mnie." - XD Tak samo jak hasło o "migracji ze wsi do miast". Nie wiem serio kto to pisze, bo to nieaktualne od jakichś... 50 lat. Zobaczcie sobie na oficjalne dane o ludności miast, wnioski wysuwają się same.

Zaczęła się recesja, PKB spadło do poziomów niewidzianych od kilkunastu lat. Pensje przestają rosnąć. Inflacja dalej wali po każdej usłudze i produkcie.

Co się stanie z cenami kwadratów jak trzeba będzie z okazji zapaści gospodarczej odmrozić trzymaną w nich kasę? Przy takim kosmicznym nadmiarze mieszkań? XD No nie wiem, ale się domyślam.

#nieruchomosci #ekonomia #gospodarka #przemysleniazdupy
  • 15
@getin: Nie musi być katastru. Wystarczy taki układ, że trzeba będzie wyciągnąć kasę z cegieł. To mogły być kredyty, ale są wakacje. No to pewnie będzie to recesja. Jak wszyscy na raz zechcą na serio sprzedać, a nie kisić miesiącami na otodom to wyjdzie jak to jest z tymi brakującymi kwadratami.
@mickpl: nie mogę odnaleźć mirka który mnie przekonywał, że mieszkania nie stanieją bo nikt taniej nie jest w stanie budować. Nie mogę tego odnaleźć ale dziś ciekawostka u mnie w powiatówce (przypominam, że jak ktoś zarabiac 3500zł to jest to dobra pensja):
Domek jednorodzinny. Jeden i drugi to parter 100m2. Nr 1 stan otwarty a drugi stan zamknięty czyli okna + drzwi. Różnica bagatela 150k bo jak wiadomo tyle kosztują okna
maryjuszpitagoras - @mickpl: nie mogę odnaleźć mirka który mnie przekonywał, że miesz...

źródło: xiR930XwQ0mVhZOfjP_1yA

Pobierz
@v-tec: Niekoniecznie, bo już teraz ceny takich nieruchomości są dużo bardziej napompowane. W przypadku odpływu kapitału z rynku też będą musiały spaść.

Trochę jak na giełdzie - gorące spółki, które są bardzo popularne wśród inwestorów i mają wysoką wycenę często lecą bardziej na pysk w czasie bessy niż jakiś szajs którego mało kto chciał tykać. Bo po prostu wycena tego drugiego jest tak niska, że nie ma z czego spadać.

Tak
Zaczęła się recesja, PKB spadło do poziomów niewidzianych od kilkunastu lat. Pensje przestają rosnąć. Inflacja dalej wali po każdej usłudze i produkcie.


Co się stanie z cenami kwadratów jak trzeba będzie z okazji zapaści gospodarczej odmrozić trzymaną w nich kasę? Przy takim kosmicznym nadmiarze mieszkań? XD No nie wiem, ale się domyślam.


@mickpl: Twoje rozumowanie jest błędne. mówi się już przecież, że zamiast "soft landing" możemy mieć brak kryzysu - "no
@maryjuszpitagoras: ile wg Ciebie powinien kosztować już postawiony dom 100m2 z garażem, z działką 6-7a w powiatowym, w SSZ z ogrzewaniem podłogowym, ale bez elewacji tak jak tutaj?
Oczywiście z jakąś marżą żeby firma zarobiła?

Myślałem że to około 500k to uczciwa cena, a nie ździerstwo?
Pytam bo mam taki na oku właśnie
@bzyku95 gdzie tutaj masz informację o instalacjach, podlogowce? Goła buda + okna i drzwi zewnętrzne. Nie wiem ile powinien kosztować tylko jeśli jeden od drugiego chce 100kola więcej to widocznie jest zysk więc można negocjować marzę ale wszyscy mi to mówią, że nie ma szans na negocjacje bo to poniżej kosztów budowy.
@GuliVerGut: stare bloki z wczesnego PRL moooże stanieją, ze średniego i późnego PRL - nie ma szans, mają zbyt dobrą lokalizację. Na miejscu przedszkole, podstawówka, sporo przestrzeni i niemało zieleni, jakiś NZOZ, place zabaw dla dzieci, niedaleko do centrum i dobry zbiorkom.
Stanieją stare rudery do gen. remontu albo i wyburzenia.