Wpis z mikrobloga

Witam Ponownie w ten Niedzielny poranek #bojowkapiekarska

Jak już pisałem wcześniej od jakiegoś czasu param się robieniem własnego chleba. Jest to niesamowicie przyjemna i o dziwo nie tak pracochłonna czynność.

Tym razem chleb wyszedł bardzo fajnie, dość mocno się wybulwił po jednej stronie, jednak na przekroju fajnie widać, że rósł dość zdrowo (przez ponad 12h w normalnych warunkach).

Z wierzchu jest bardzo chrupiący, w środku natomiast miękki i nawodniony odpowiednio. W smaku mąka której użyłem (kanadyjska Marriage's very strong white bread flour) jest bardzo dobra a i praca z nią była dość fajna i ciasto rosło sobie zdrowo przez noc.

Synowi również smakowało :D Ma na czym ćwiczyć zęby ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Poniżej ponownie zamieszczam przepis jakby ktoś chciał wiedzieć jak sobie taki zrobić w domu:

Raz na miesiąc budzę swój zakwas z lodówki który jest trzymany w minimalnych ilościach na 50-100g - dodaje do niego po 100g mąki oraz 100g letniej wody i wyciągam na pare godzin.




Później dodaje 600g mąki (tym razem picrel), 420g wody (nice) i 200g zakwasu.




Najpierw mieszam wszystko bez soli i po 20-30min autolyzy mieszam porządnie z solą przy okazji formując kulkę. Wkładam do naczynia obtoczonego oliwą z oliwek i zostawiam na noc - nad ranem wstaje, włączam piekarnik na maxa (mam płyte granitową do pizzy) razem z dutch oven (czyli taka żeliwna patelnia + rondel który na siebie się nakładają).




Wyciągam jak się mocno rozgrzeje (45min zwykle) i wkładam do piekarnika (posypując spód mąką by się ciasto nie przykleiło) na 20min przykryte rondlem. Po 20min zdejmuje pokrywkę, zmniejszam temperature do 180 i 20-30min w zależności jak nawodnione ciasto aż skórka będzie ładnie zbrązowiona i chrupiąca.


#gotowanie #gotujzwykopem #pracapiekarzamnieprzekomarza

Wołam:
@kishurki: @zepsutyzachod
Pobierz sorek - Witam Ponownie w ten Niedzielny poranek #bojowkapiekarska 

Jak już pisałem...
źródło: feliks-i-chleb
  • 3
elegancki, a powiedz mi, to zimne ciasto wyciągasz żeby się ogrzało po nocy w lodówce czy zimne do piekarnika prosto? i czy to wyrastanie przez noc w lodówce jest jedynym i ostatnim, czy pozwalasz jeszcze wyrosnąć poza lodówką przed pieczeniem?