Wpis z mikrobloga

Czym jest blockchain i w jaki sposób działa?

Blockchain to ostatnio bardzo modne słowo, które pojawia się wokół tematu kryptowalut. Ludzie często mylą je z Bitcoinem lub używają tych dwóch słów zamiennie. Oczywiście jest to błąd. Przyjrzyjmy się, czym dokładnie jest blockchain i w jaki sposób działa?

Blockchain to nie Bitcoin

Blockchain można opisać jako bazę danych, która jest współdzielona między komputerami w sieci (nie ma jednego miejsca, w którym te dane są przechowywane, są one zdecentralizowane). Ta baza danych zawiera informacje o transakcjach wykonanych w sieci, zebrane razem w grupy zwane blokami. Są one połączone w łańcuch za pomocą haszów - unikalnych identyfikatorów każdego bloku, tworzonych za pomocą kryptografii. Stąd właśnie nazwa “blockchain”, czyli łańcuch bloków.

Bitcoin to pojedyncza sieć zbudowana z wykorzystaniem technologii blockchain. Został stworzony 18 lat później niż sama technologia.

Cztery filary technologii blockchain

1. Decentralizacja

Wszystkie dane w łańcuchu blokowym są współdzielone przez węzły w sieci, czyli komputery wszystkich osób uczestniczących w zatwierdzaniu transakcji na danym blockchainie. Nie ma jednego centralnego miejsca, w którym przechowywane są dane lub potwierdzane transakcje. Dzięki temu rozwiązaniu bardzo trudno jest sfałszować jakąkolwiek transakcję. Aby to zrobić, potencjalny oszust musiałby uzyskać dostęp do ponad 50% wszystkich komputerów w sieci. Jest to praktycznie niemożliwe do wykonania w dobrze zdecentralizowanych blockchainach.

2. Kryptografia

Jeśli teoretycznie ktoś miałby możliwość zmienić dane na większości komputerów w sieci, istnieje jeszcze jedno zabezpieczenie – kryptografia. Wszystkie bloki w łańcuchu bloków zawierają trzy elementy - informacje o transakcjach, hash poprzedniego bloku i hash bieżącego bloku. Hash to unikalny identyfikator utworzony za pomocą kryptografii, wyliczony na podstawie informacji o transakcjach oraz hashu poprzedniego bloku. Każda zmiana tych danych zmieni również hash, a każda zmiana hasha zmieni następny hash, itd. Taka sytuacja spowodowałaby kaskadę zmian, na którą blockchain nie pozwala.

3. Mechanizmy konsensusu

Mechanizm konsensusu to zbiór zasad, indywidualny dla każdego blockchainu, które służą osiągnięciu porozumienia co do obecnego stanu łańcucha bloków. W przypadku Bitcoina jest to mechanizm proof-of-work. Ludzie w sieci (górnicy) próbują obliczyć hash bieżącego bloku w blockchainie. Kiedy ktoś to osiągnie, blok jest zamykany i dodawany do łańcucha bloków, a górnicy są nagradzani za pracę, którą wykonali aby to osiągnąć.

4. Mechanizm kary i nagrody

Mechanizm ten wywodzi się z teorii gier i zapewnia, że w najlepszym interesie ludzi będzie przestrzeganie zasad, zwłaszcza wtedy gdy są za to należycie nagradzani. Tak właśnie dzieje się z górnikami w sieci, których większość musi uzyskać zgodność, aby dodać nowy block do łańcucha bloków. Opłaca im się to robić, ponieważ otrzymują za to wynagrodzenie. Potencjalny oszust, który chciałby zmodyfikować transakcje w sieci, pozostaje w mniejszości i jest karany za próby manipulacji, przez co oszustwo staje się niemożliwe i nieopłacalne.

Na koniec warto dodać, że cztery główne filary technologii blockchain, bez których nie mogła by ona istnieć, mogą się znacząco różnić w zależności od sieci. Zasady konsensusu, czy wykorzystane mechanizmy kryptograficzne będą zupełnie inne dla sieci Bitcoin oraz inne dla Ethereum.

#cryptochallenge23 #bitcoin #kryptowaluty #blockchain
qiqqq - Czym jest blockchain i w jaki sposób działa?

Blockchain to ostatnio bardzo m...

źródło: blockchain-hash

Pobierz