Wpis z mikrobloga

184 + 1 = 185

Tytuł: Europejski lider wzrostu. Polska droga od ekonomicznych peryferii do gospodarki sukcesu
Autor: Marcin Piątkowski
Gatunek: biznes, finanse
Ocena: 9/10
ISBN: 9788375619997
Wydawnictwo: Poltext
Liczba stron: 444
Książka o polskim sukcesie ekonomicznym po 1989 (a w zasadzie po 1991), jego przyczynach, prognozach na przyszłość i odniesieniu do historii Polski. Autor jest niesamowicie pozytywnie nastawiony do zmian gospodarczych (z zastrzeżeniami) w okresie III RP. Uważa ją za złoty okres w historii gospodarczej Polski, gdzie Polakom żyje się najlepiej w historii a dystans do zachodu jest najmniejszy w historii. Autor przytacza solidny wstęp będący skróconą wersją historii gospodarczej Polski, gdzie pokazuje, jak fatalnie prowadzona była polityka gospodarcza w I RP, jak dalece antymodernizacyjna były jej elity, przez co de facto mieszczaństwo się nie wykształciło a chłopstwo było wyraźnie biedniejsze niż ich odpowiednicy na zachodzie. Co mnie uderzyło, to że stopień alfabetyzacji w Polsce w XVIII wieku był na poziomie 5% społeczeństwa a w Holandii... 75%. Przepaść. Inną ciekawostką, którą szczególnie zapamiętałem, że najbliżej poziomu życia zachodniego Polak był... na chwilę przed I WŚ, szczególnie, jeśli mieszkał w zaborze pruskim.

Autor jest profesorem makroekonomii na Oxfordzie, przez lata pracował w różnych instytucjach międzynarodowych, w tym m.in. w Banku Światowym.

Piątkowski przytłacza czytelnika ilością statystyk, danych, których używa na poparcie swoich tez. Przypisy są też pełne ciekawych uzupełnień, anegdot. Ciekawie tłumaczy dlaczego Polska odniosła sukces gospodarczy, dlaczego poradziła sobie najlepiej z krajów byłego bloku wschodniego. Niestety, prognozy autora na dalsze dziesięciolecia przez COVID i zmiany trendów ekonomicznych są już mniej wartościowe a jednak interesująco argumentował, dlaczego Polska może mieć jeszcze lepszy wzrost, niż dają jej prognozy. Ponadto Piątkowski przedstawia swój program reform gospodarczych, które Polska powinna wdrożyć, aby tempo wzrostu utrzymać. Wykształcenia ekonomicznego nie mam, ale czytało się świetnie i zrozumiale. Widać anglosaski sznyt akademicki ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bardzo polecam!

#bookmeter #ekonomia #biznesbookmeter #finansebookmeter
LebronAntetokounmpo - 184 + 1 = 185

Tytuł: Europejski lider wzrostu. Polska droga od...

źródło: 774480-352x500

Pobierz