Wpis z mikrobloga

Siema kilka dni temu płaciłem kartą za małe zakupy około 10 zł. Transakcja została odrzucona, ekspedientka tego musiała nei zauważyć i wyszedłem ze sklepu. Teraz dopiero zauważyłem to wchodząc na konto bankowe. Myślę, żeby to oddać przy następnych odwiedzinach sklepu. Często chodzę do tego sklepu bo to taki mały osiedlowy, ale zawsze myślę jak to prawnie wygląda. Czy to kradzież czy nie?

#prawo #finanse
  • 38
@PfefferWerfer: piknal? Może nawet zasyczec czy wydać odgłos ssania. Wyszedł zanim zapłacił.

Parafrazując to jakbyś wyciągnął portfel ale nie wyjął kasy. Sprzedawca się zawiesił ze zmęczena i uznał że już placiles bo chowasz portfel i wyszedles wykorzystując jego nie uwagę.

Zmierzam do tego, że jeżeli nie widzisz nic dziwnego w wyjściu przed uprawnieniem się, że zaplaciles to działasz umyślnie
@programista15cm: chyba większych głupot dziś z prawa karnego nie przeczytam. Poczytaj sobie.

W przypadku wystąpienia zamiaru bezpośredniego sprawca jest świadomy, że gdy dopuści się określonego działania, musi lub może doprowadzić on do popełnienia czynu zabronionego. Sprawca, dokonując przestępstwa w zamiarze bezpośrednim, chce wypełnić wszystkie znamiona czynu zabronionego.

Zamiar ewentualny ma natomiast miejsce, kiedy sprawca ma świadomość możliwości popełnienia czynu zabronionego. Decydującą okolicznością w kwestii wystąpienia zamiaru ewentualnego jest to, że sprawca
@Adams_GA: ciekawy pogląd SO, niemniej w cytowanym orzeczeniu mowa o płatności przez aplikację. W takim wypadku, pełna zgoda - klient w ramach elementarnej staranności winien był upewnić się, że płatność przeszła. Zupełnie inaczej postrzegam sytuację, w której występuje kasjer-sprzedawca, na którym również ciążą poszczególne obowiązki. W tym w szczególności obowiązek zweryfikowania płatności przez klienta.
klient w ramach elementarnej staranności winien był upewnić się, że płatność przeszła.


@Karoleer: jakiej starannosci? Zeby cos nabyc droga kupna musisz za to zaplacic.
Inaczej wynoszac cos ze sklepu to kradziez.

Ignorujac potrzebe dopelnienia platnosci dzialasz umyslnie.
W przypadku wystąpienia zamiaru bezpośredniego sprawca jest świadomy, że gdy dopuści się określonego działania, musi lub może doprowadzić on do popełnienia czynu zabronionego. Sprawca, dokonując przestępstwa w zamiarze bezpośrednim, chce wypełnić wszystkie znamiona czynu zabronionego.


@Tamerlan: ignorujac potrzebe doprowadzenia platnosci do stanu faktycznej zaplaty jestes swiadomy tego, ze nie dokonujesz transakcji.
Inaczej mowiac, chcesz powiedziec, ze ktos moze byc nieswiadomy, ze jak nie zaplaci za towar i wyjdzie ze sklepu to