Wpis z mikrobloga

Na tagu przekrzykujemy się o to czy ceny mieszkań rosną czy spadają. Jedni mówią, że zawsze rośnie, a jak spada to i tak rośnie - inni, że już za 2 tygodnie będą spadki tylko poczekaj chwilkę i zobaczysz co się stanie. Jak pojawiają się statystyki to jest ciągła wojna: rośnie bo to sprzedają sie kawalerki i premium, spada bo sprzedaje się zadupie i wielka płyta.
Obserwuje jedną inwestycję deweloperską od pewnego czasu i z ciekawości z pomocą http://web.archive.org/ skopiowałem sobie ceny ofertowe i sprawdziłem jak się zmieniała dostępność poszczególnych mieszkań. Statystyki dotyczące cen i ich zmian w latach 2021-2022 i 2022-2023 macie na screenie poniżej. Na pomarańczowo zaznaczyłem rezerwacje danego mieszkania w danym terminie i cenie, a na czerwono sprzedaż. Niektóre mieszkania nie mają ceny bo nigdy się ona nie pojawiła na stronie dewelopera.
Deweloper buduje setki mieszkań, ta konkretna inwestycja ma ich 44, mieści się w Krakowie i są to bliźniaki. Aktualnie po prawie dwóch latach sprzedanych zostało 15 mieszkań, 8 zarezerwowanych, a 21 pozostało wolnych. Dla przykładu w styczniu 2022 wolnych było tylko 20 mieszkań, a w maju tego samego roku liczba ta zwiększyła się do 25(reszta była zarezerwowana).
Co ciekawe rezerwacje dosyć często się zmieniają, a niektóre trwają bardzo długo - rekordzista jest zarezerwowany już 18 miesięcy. Dwa miesiące po pojawieniu się strony inwestycji, przybyło 5 rezerwacji z których tylko jedna została sfinalizowana i stało się to w tym miesiącu.
Wiem, że to tylko jedna konkretna inwestycja, ale polecam wam to narzędzie do przeglądania stron dewów, aby dowiedzieć jak zmieniały się ceny mieszkań w konkretnych inwestycjach. Oczywiście narzędzie nie zadziała na każdej stronie, ale spróbować warto.
Wnioski? A nie wiem - na pewno sami wyciągniecie własne.

EDIT: jebłem się dodając kolorek do pierwszego mieszkania - powinno być zielone, bo cena wzrosła.

#nieruchomosci #kredythipoteczny
BurzaGrzybStrusJaja - Na tagu przekrzykujemy się o to czy ceny mieszkań rosną czy spa...

źródło: Screenshot 2023-02-19 at 17.37.49

Pobierz
  • 12
@mickpl: jedyne budownictwo, ktore jest nowe i miesci sie w tym programie bedzie na polnoc od opolskiej i mysle ze wszystko zejdzie na pniu. Nawet teraz zwawo znikaja oferty mieszkan z tych okolic (a sa one raczej slabe - korki, ujowa komunikacja etc)
EDIT: jebłem się dodając kolorek do pierwszego mieszkania - powinno być zielone, bo cena wzrosła.


@BurzaGrzybStrusJaja: korzystaj z formatowania warunkowego, excel sam Ci wyliczy, tylko upewnij się, że masz wszędzie liczbę, a nie text. Przynajmniej prześledziłeś od A do Z inwestycję, która Cię interesuje, zrobiłeś więcej pożytecznej analizy niż cała spadkowa banda przez ostatnie 5 lat XD
korzystaj z formatowania warunkowego, excel sam Ci wyliczy, tylko upewnij się, że masz wszędzie liczbę, a nie text

A nie chciało mi się szukać składni do bardziej zaawansowanych funkcji, bo danych nie było dużo

@Kiedysbedeczerwonka: domki całkiem ładne, ale działka jest blisko rzeki i z map wynika, że może zalać te domki, więc odpada, ale z ciekawości patrze co się z tym dzieje.
@BurzaGrzybStrusJaja: Z tego co ja obserwuje to szeregowce/bliźniaki dostają teraz po dupie najbardziej. Boom pocovidowy raczej na nie minął.

Ja sam myślałem, że chcę bliźniaka 25 min. od Wawy ale rozmyśliłem się. Wolę mieszkanie w mieście, 10 minut wyjść spotkać się ze znajomymi, dojechać metrem/tramwajem na fajne żarełko albo zamówić coś do domu itd