Wpis z mikrobloga

Zapraszam na nowy odcinek podcastu, którego gościem jest Maks Czornyj, autor książki "Mengele. Anioł śmierci z Auschwitz" (a zatem zainteresuje #ksiazki #czytajzwykopem i #ksiazka).

Jeżeli macie ochotę to proszę o wykop: https://wykop.pl/link/7019131/interesowaly-go-karly-i-bliznieta-czego-w-swych-badaniach-szukal-mengele

W odcinku prezentujemy postać Josefa Mengele, także w kontekście zainteresowań badawczych Niemca. Do Auschwitz dość późno, bo dopiero w maju 1943 roku. Nie był ani pierwszy, ani jedyny, poza tym badacze i autorzy kilku biografii zbrodniarza przyznają że w zeznaniach więźniów często z jego nazwiskiem utożsamiano kilku innych SS-manów w kitlach. Liczbę lekarzy przeprowadzających eksperymenty w obozach koncentracyjnych dziś szacuje się na około 400. Realizowano je na zlecenie Instytutu Higieny Waffen SS, instytutów naukowych lub bezpośrednio firm farmaceutycznych.

Niemieckich lekarzy szczególnie interesowały bliźnięta. To właśnie one stały się obsesją Mengele. Biorąc pod uwagę, że statystycznie w populacji rodzi się ponad 1 proc. bliźniąt, a za czasów praktyki Anioła Śmierci w Auschwitz trafiło tam 750 tys. ludzi, to miał on potężną grupę badawczą rodzeństw, taką jaką nie dysponował nikt w dziejach medycyny. Przez jego gabinet przewinęło się ponad tysiąc par bliźniąt, przeżyło nie więcej niż 200. Dotąd nikt nie wie, jaki był rzeczywisty cel badań.

#nauka #swiatnauki #niemcy #liganauki #wojna #iiwojnaswiatowa #historia #ciekawostkihistoryczne #historiajednejfotografii #czytajzwykopem #ksiazka #ksiazki

https://youtu.be/GR6yzDEtNXA
Pobierz Historia_Podcast - Zapraszam na nowy odcinek podcastu, którego gościem jest Maks Czor...
źródło: mengele okładka
  • 2