Wpis z mikrobloga

172 + 1 = 173

Tytuł: Droga Królów
Autor: Brandon Sanderson
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788374804219
Tłumacz: Anna Studniarek-Więch
Wydawnictwo: Mag
Liczba stron: 960
Mamy tutaj tyle wątków i postaci, że najlepiej chyba napisać, że jest to zbiór przygód postaci w fantastycznym świecie Cosmere, który technologicznie wygląda na późne średniowiecze, bez magii, ale z szeregiem zjawisk mocno nadprzyrodzonych. Dodatkowo flora i fauna w ogóle nie przypominają rzeczywistości, a rozwój kultury ludzkiej i innych ras podążył dość ciekawą drogą.

Jestem przytłoczony szczegółowością przedstawionego świata. Książka ma prawie 1000 stron, a co chwila odkrywamy coś nowego. Mam wrażenie, że taki Władca Pierścieni to przy tym jakaś nowela pisana na kolanie w pociągu. Autor przedstawia różne języki, kultury, oryginalne spojrzenie na "magię" i ogrom innych detali.

Postaci są całkiem ciekawe, ale ewidentnie są poniżej poziomu przedstawionego świata. W zasadzie są one dość płaskie i proste (mimo paru zwrotów akcji), a całość przypomina przez to zmagania kryształowych herosów z wielkim złem. Bardzo przypadła mi do gustu opowieść o Kaladinie, Dalinarze, natomiast ta o Shallan była kompletnie beznadziejna oprócz intrygującego zakończenia.

Największą bolączką książki jest jednak jej długość. Trudno oprzeć się wrażeniu, że jest ona bardzo przegadana, a fabuła rozwija się w ślimaczym tempie. Ścięcie obszerności do połowy objętości tylko by pomogło.

Zastanawiam się czy czytać drugą cześć czyli Słowa Światłości. Ma jeszcze lepsze oceny niż Droga Królów, ale chyba jest jeszcze dłuższa.

Korzystając z okazji - @m__b - Michał, zniszczyłeś ten portal.

Prywatny licznik: 3/24

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
Dziadekmietek - 172 + 1 = 173

Tytuł: Droga Królów
Autor: Brandon Sanderson
Gatunek: ...

źródło: 551419-352x500

Pobierz
  • 2