Wpis z mikrobloga

Dostałem właśnie oferte pracy w Szwajcarii kanton Valais. Ktoś z wykopków tam mieszka i da jakieś rady? Jak nie tam to w ogóle w szwajcarii ? Jak zabrać się za relokacje? Bo niestety nie dostane pakietu(troche szkoda) jakieś rady, wskazówki ?

I czy 90 000 CHF rocznie brutto to dużo czy mało, teoretycznie licze, ze jeszcze powinno mi zostawać kasy ale może nie umiem liczyć
#szwajcaria #emigracja #praca
  • 17
@Matodus: Nie valais, wiec nie znam lokalnej specyfiki, ale 2 lata w ZH i teraz juz prawie 2 w GR..
Znajdz w okolicy gdzie praca mieszkania tymczasowe - sa umeblowane, drozsze niz normalne, ale mozesz tam sie przeniesc bez nadmiaru papierkologi - ktorej nie masz jako nowy w kraju. Ew szukaj pokoju (WG). Da sie to ogarnac zdalnie, przed przyjazdem jak juz masz umowe od firmy.

Czy duzo czy malo -
@krzyzakp: Jakas strona albo coś do wpisania z tymczasowymi? Tak by też nie była to przebitka 2 krotna.
No kasa tylko na mnie nikogo więcej. Będe próbował negocjowac do 95 albo nawet 100, może się uda.
@samuray: A co to znaczy duzo? jade w nieznane nie wiem czy uciec czy mi sie spodoba, mam teraz fajna prace w polsce ale jednak zarobkowo jest dystans wiec po prostu sie zastanawiam jak to bedzie wygladalo by nie bylo ze zarabiam wiecej ale zyje gorzej. Liczac z kalkulatora ze 90k w valais to jakos 67k na reke / 12 to jakieś 5,5k CHF na reke.
Mieszkanie 1,5K, jedzenie 800, ubezpieczenie
@Matodus liczysz mniej więcej dobrze, reszta wydatków zależy od Twojego stylu życia i sposobu w jaki spędzasz wolny czas. Różnice nie są aż tak duże, jest parę rzeczy które denerwują, jest parę rzeczy których brakuje w porównaniu do Polski ale ogólnie to na plus:)
@Matodus: Pokoju do wynajęcia możesz szukać na wgzimmer.ch ale z tego co patrzę to w tamtym rejonie nie ma za wiele ofert...?

jak oceniacie życie tam w porównaniu z Polska? plusy i minusy?


@Matodus: Minus: to nie dom. Reszta raczej plusy.
Z tego co widze, to w tej okolicy praktycznie nawet zwykłych mieszkan nie ma za wiele. Jedyne co to wynegocjowałem 10k wiecej ale wciaz sie waham czy brac te robote

Miejscowosc jest w okolicy Alp i to tylko mała wioska zastanawiam się czy dla młodego singla to dobre miejsce by szukac zycia czy tylko wlasnie na zarobek
@Matodus: ja tam lubię - spokój, góry, super możliwości wędrowek i sportów górskich. W sumie nie wyjeżdzam prawie nigdy poza kanton, bo wszystkie moje zainteresowania kręcą się wokół sportów górskich.

Sporo ludzi w Lonzie dojeżdża z Spiez lub Thun - w Berna mniej, bo jednak 20 min dłużej. Z Thun masz 40 minut do Visp, bliżej cywilizacji i dojazd jeszcze ok. Berno to oczywiście też większe miasta, ale w porównaniu do
@manedhel: A czym sie zajmujesz?
Thun też rozwazałem, praca to hybryda wiec dojazd z Berna te 2-3x w tygodniu nie bylby taki zły 1h pociagiem.
O mediolan chodziło mi po prostu, ze jak sie chce rozerwac to mozna tam jechac no i lata sie z tamtad najlepiej do Polski.

Jak wygląda sprawa znalezienia mieszkania na przyjazd na start? Bo rozgladam sie i chyba to nie takie proste... Jak to u ciebie
@Matodus: ja jestem w Szwajcarii 11 lat, przeprowadziłem się do VS z kantonu Vaud (Lozanna). Po Lozannie znalezienie mieszkania w VS było trywianle.
Teraz od 2 lat jest boom ekonomiczny i nie nadążają z z budową mieszkań dla ludzi, którzy się tu przeprowadzają. Ciężej teraz znaleźć mieszkanie i ceny poszły w górę z 50% w ciągu 2 lat, ale w dalszym ciąge nie jest to poziom Lozanny czy Zurychu, gdzie masz
@manedhel: masz zablokowana skrzynke? Chciałbym sie dowiedzieć więcej na temat tej Lonzy od osoby co jest na miejscu bo własnie tam dostałem oferte, plusy i minusy tej firmy
@Matodus: miałem, już odblokowałem. Najwyraźniej przy 'updacie' zmienili.
Dla informacji, ty też masz zablokowane więc też nie mogłem nic wysłać. Profil --> ustawienie ogólne --> Prywatność --> otrzymuj wiadomości od wszystkich (domyślnie od obserwowanych)